Sağlık

Sıcakta şişmiş parmaklar: Bu 4 ipucu yardımcı olacaktır

Kadınların en büyük sorunu yazın sıcakta şişen parmaklar. Birde yüzük takıyorsanız bu büyük bir sorun haline gelebiliyor fakat parmaklarınızın şişmesini engelleyecek 4 ipucu hazırladık. İşte sıcakta şişmiş parmaklara yardımcı olacak 4 ipucu..

1- Parmaklarınıza masaj yapın

Yaz aylarında su tutulmasına bağlı olarak eller ve parmaklar üzere ekstremitelerin şişmesi sık görülür. Kelamda ödem , kan damarlarımızın yüksek sıcaklıklarda genişlemesi ve kanın daha yavaş dolaşması nedeniyle oluşur. Bu formda damarlarımız hareket kabiliyetini kaybeder. Bu da çevreleyen dokuya daha fazla sıvının nüfuz edebileceği manasına gelir. Yeterli haber; Kimi mesken ilaçları ile buna tesirli bir halde karşı koyabiliriz. Su tutulmasını önlemenin en uygun yolu idman yapmaktır. Zira bu kan dolanımını uyarır ve depolanan sıvı daha güzel boşaltılabilir. Parmak uçlarından avuç içlerine hafif basınç uygulayarak parmaklarınıza masaj yapın.

2- Parmakları soğutma

Parmak masajına ek olarak, parmakları soğutma da mükemmeller yaratır. Zira soğuğun şişmeye karşı yardımcı olduğu bilinmektedir. Zira kan damarlarının büzülmesine neden olur bu da kan dolanımının azalması manasına gelir. Bir avuç buz küpünü pak bir havluya koyun ve parmaklarınızı bunlarla soğutun yahut soğuk akan suyun altında gezdirin.

3- Az tuz tüketin

Birçok insan, su tutma konusunda diyetin de kıymetli bir rol oynadığının farkında değildir. Çok fazla tuz yemek, örneğin 8 gram tuz bedende yaklaşık bir litre suya bağladığı için ödem gelişimini takviyeler. Bunun dışında yüksek tuz tüketimi böbreklerimizi zorlayarak yüksek tansiyona neden olarak kalp krizi ve felç riskini artırır. Bu nedenle Alman Beslenme Derneği tarafından önerilen günlük 6 gram tuz ölçüsünü aşmamalıyız. Lakin yaz aylarında da çok az tuz yememeliyiz. Zira buna terleme yoluyla elektrolit kaybına telafi etmek için gereksinimimiz var.

4- Güneşten kaçının

Mümkünse ebediyen gölgeli bir yer bulun. Yalnızca şişmiş parmaklarınız için değil. Tüm bedeniniz için uygun bir şey yapıyorsunuz. Zira birden fazla insan güneşi beğenilen bulsa bile ısı dolaşımımız cildimiz ve hücrelerimiz için gerçek bir gerilim testi olabilir. Başka şeylerin yanı sıra,  ısı kan damalarını genişleterek parmakların kalınlaşmasına neden olabilir. Tekrar de ağır bir biçimde güneşlenmeye karar verdiyseniz, güneş kreminizi unutmayın ve yeterin e su içtiğinizden emin olun.

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/sicakta-sismis-parmaklar-bu-4-ipucu-yardimci-olacaktir/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu