Sağlık

Sigarayı bıraktırmak için 750 hekim 2,5 milyondan fazla kişiye hizmet verdi!

Tütünle mücadele kapsamında bu sene itibarıyla 502’ye ulaşan sigara bırakma polikliniklerinde, 750 doktor doğrulusunda bugüne kadar 2 milyon 522 bin 904 şahsa hizmet verildi..

Önlenebilir hastalık ve ölüm amaçlari arasında ilk sırada yer alan küresel tütün salgını, dünyada her sene 7 milyondan çok bireyin hayatını kaybetmesine namacıyla oluyor..

Sigara dumanında 5 bin 300’den çok kimyasal madde bulunduğu, her sene 1,8 milyon şahsa akciğer kanseri tanısı konulduğu, 1,6 milyon bireyin de hastalığa bağlı hayatını yitirdiği belirtiliyor..

Bu amaçla hem hastalık tehlikesinin önlenmesi hem de sıhhatli nesillerin yetiştirilebilmesi hedefiyle tütünle mücadele çalışmaları yürütülüyor..

Kanser gibi pek çok süreğen rahatsızlık, kalp damar hastalıkları ve bunlara bağlı sıhhat ile hayat kayıplarının önlenebilmesi, bu süreğen hastalıklara yönelik sıhhat harcamalarının ve iş kuvveti kayıplarının azalması, buna bağlı ülke ekonomisine katkı sağlanabilmesi hedefiyle Türkiye’de de tütünle mücadele çalışmaları kararlılıkla sürdürülüyor..

Bu kapsamda, Türkiye’de tütünle mücadele bölümünde yürütülen çalışmalarda, çocuk ve gençler başta olmak üzere toplumun bütününün tütün dumanından pasif maruziyetinin önlenmesi büyük ehemmiyet taşıyor..

İHBARLARA YÖNELİK DE DENETİMLER YAPILIYOR

Sıhhat Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, “sigara dumanına maruz kalma” şeklinde ifade edilen “pasif maruziyet (ikinci el maruziyet)”, bireyin sigara içmese bile dumanından yoğun etkilenmesi olarak tanımlanıyor..

İkinci el sigara dumanı, lösemi, lenfoma, santral sinir sitemi urları ve karaciğer kanserine namacıyla oluyor. Araştırmaya göre, pasif maruziyet de akciğer kanseri tehlikesini artırıyor..

Türkiye’de bu kapsamda yürütülen çalışmalar doğrultusunda, yurttaşların tütün dumanından pasif maruziyetini engellemek ve temiz hava soluma hakkını güvenliğini sağlamak hedefiyle, 4207 saseneı Kanun kapsamında tütün ürünlerinin tüketiminin yasak bulunduğu yerlere yönelik ülke çapında aşağı yukarı bin 500 kontrol ekibiyle 7 gün 24 saat esasına göre kontrol yapılıyor..

Rutin kontrollerin yanı sıra “Alo 184 Sıhhat Bakanlığı Etkileşim Merkezi Tütün İhbar Hattı” ve “Yeşil Dedektör” mobil programı üzerinden gelen ihbarlara yönelik kontroller sürüyor..

Ekiplerce, kanunun bütün hükümleriyle yürürlüğe girdiği 19 Temmuz 2009’dan bu yana Türkiye çapında 22 milyon 852 bin 971 kontrol yapıldı..

SIGARAYI BIRAKMAK İSTEYENLERE “KARARLILIK VE BAĞIMLILIK TESTİ”

Öte yandan, yürütülen koruma ve engelleme çalışmalarının yanı sıra tütün ürünü tüketimini bırakmak isteyenlere “Alo 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı” ve sigara bırakma poliklinikleri vasıtasıyla destek sağlanıyor..

Bu kapsamda 27 Ekim 2010’da hizmete açılan hem de 7 gün 24 saat, sigara bırakma konusu ile ilgili eksper danışmanlar doğrulusunda destek sağlanarak, günlük ortalama 4-5 bin arası davetiye cevaplanıyor..

Ayrıca internet sitesi üzerinden destek alabilmek isteyen şahıslar “alo171.saglik.gov.tr internet” adresinden çoğu hizmete ulaşabiliyor. Site üzerinden sigara bırakma takvimi oluşturabiliyor, sigaranın bütçeye verilen yük hesaplanabiliyor, kararlılık ve alışkanlık testi uygulanabiliyor..

Site, hizmete açıldığı tarihten 30 Haziran 2019’a kadar 3 milyon 988 bin 205 şahıs doğrulusunda ziyaret edildi..

GERI ÖDEME KAPSAMINDA OLMAYAN İLAÇLAR DA ÜCRETSİZ TEMİN EDİLİYOR

Bunun yanı sıra toplumu, tütün ürünlerinin zararlarına dair bilgilendirmek, yürütülen çalışmaları kamuoyuyla paylaşmak amacıyla “havanikoru.saglik.gov.tr” internet sitesi hizmet veriyor. Site, bugüne kadar 1 milyon 682 bin 411 şahıs doğrulusunda ziyaret edildi..

Türkiye çapında 502 sigara bırakma polikliniğinde 750 doktor vazife alıyor. Polikliniklerde bugüne kadar 2 milyon 522 bin 904 şahsa hizmet verildi..

Sigara bırakma tedavisinde kullanılan, Türkiye’de geri ödeme kapsamında olmayan ilaçlar da sigara bırakma polikliniklerinde doktorlar doğrulusunda ideal görülen hastalara bedava temin ediliyor..

İlgili Makaleler

15 Yorum

  1. Selamlar web siteniz vallaha billaha ilgi uyandırıcı, paylaşımların devamını bekliyorum

  2. selam arkadaşlar paylaşımın vallaha hayran edici, face de paylaştım

  3. merhaba arkadaşlar web siteniz vallaha billaha çok güzel, linkedinde paylaştım

Başa dön tuşu