Sağlık

Sık sık acıkmanın sebepleri nelerdir?

  Yemek yeme isteği ani gelen bir açlık hissidir. Her vakit açlıktan kaynaklanmaz, birçok nedene bağlı olabilir. Daima yemek yeme isteğini arttıran faktörlerin başında besin eksikleri, düşük kalorili eserler, uyku eksikliği, gerilim, diyabet gelmektedir.  

  Daima yeme isteğinin insanlarda ortaya çıkardığı reaksiyonlar şahıstan bireye değişiklik göstermektedir.  En önemli belirtileri ise çarpıntı, saldırganlık, baş dönmesi, göz kararması, terleme olabilir.  

  Hipoglisemi olan şahıslardan çoklukla düşük kan şekeri nedeniyle yemeklerden 1-2 saat evvel çok fazla yeme isteği meydana gelir ve bu durum baş ağrısı, baş dönmesi konsantre eksikliğine neden olur.  

Sık sık yeme istediğinin en kıymetli 5 nedeni

Uykusuzluk

Yeterince uyumamak açlık hormonlarınızın istikrarını bozar ve iştahı uyaran bir hormon olan ghrelin hormonunu arttırır birebir vakitte iştahınızda açılmış olur. Araştırmalara nazaran uykusuzluğun beyin tarafından salgılanan ve kan düzeylerini arttıran, böylelikle yeme isteğini doğuran bir kimyasal salgılamaktadır. Uykusuzluk şekerleme, kurabiye üzere atıştırmalıklara olan ilgiyi arttırdığı bilinmektedir.

Susuz kalmak

Neredeyse yemek yeme isteğini arttıran en değerli sebeplerden bir tanesi de gereğince su tüketmemek olabilir. İştahın arttığında bir bardak su içmeyi deneyin ve birkaç dakika bekleyin, yeme isteğinizin azaldığını göreceksiniz. Günlük su içimini 2-3 bardak arttıran insanlarda kalori alımı en az seviyede olduğu tespit edilmiştir.

Yağsız beslenmek

Diyetlerde büsbütün yağsız beslenmek büsbütün sağlıklı olduğu manasına gelmez. Sıfır yağlı fakat şeker, tuz ve kalori oranları yüksek besinlerde olabilir. Diyetinize sağlıklı doymamış yağlar ekleyebilirsiniz, bu yağlar sizin daha uzun mühlet tok kalmanızı sağlayacaktır ve açlık hissinizi köreltecektir.

Beyaz ekmek tüketimi

Tam tahıllı ekmekler beyaz undan yapılmış ekmeklere nazaran daha besleyicidirler ve içerisinde bulunan lif oranı daha yüksektir. Daha karmaşık karbonhidrat içerir ve besin oranı daha yüksektir. Böylelikle sindirimi daha uzun sürer ve kan şekeri daha yavaş yükselir. Araştırmalar sonucu beyaz ekmek yiyenlerin tam tahıllı ekmek yiyenlere nazaran daha kilolu olduğu ve obez riskinin daha yüksek olduğu söyleniyor.

Yemekler ortası uzun mühlet beklemek

Öğünleriniz ortasını çok uzun tutmamaya itina gösterin, öğünler ortası 4-5 saat aralığı ülküdür. Şayet bu süreyi çok fazla geçerse sağlıklı küçük atıştırmalıklar tüketebilirsiniz. Öğünler ortası saatlerinizi tertipli tutmaya çalışın, böylelikle beden bu duruma alışacak ve açlık, tokluk hissini daha yeterli tanımanızı sağlayacaktır.

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/sik-sik-acikmanin-sebepleri-nelerdir/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu