Sağlık

Sinüzit nedir? Sinüzit belirtileri nelerdir? Yeni sinüzit tedavileri nelerdir?

Her baş ağrısının farklı sebebi olabilir. Fakat sonbaharın yaklaştığı şu günlerde burun tıkanıklığı, baş ağrısı, yüzde tıkanıklık hissi üzere şikayetleriniz başladıysa sinüzit olabilirsiniz. Sinüzitten korunmanın mümkün olduğunu söyleyen Avrasya Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Ömer Sağlam, açıkladı. Sinüzit nedir? Sinüzit belirtileri nelerdir? Yeni sinüzit tedavileri nelerdir?

Bir çok insan şiddetli baş ağrısına maruz kaldığı şikayetiyle uzmanlara danışıyor. Merak konusu haline gelen sinüs aslında söz manası itibariyle “sığ boşluk” demektir. Toplam 4 çift olan sinüsler, ortasında bulundukları kemiklere nazaran isimlendirilir. Burnun her 2 yanında elmacık kemiklerine yakın olarak bulunan sinüsün ismi maxiller sinüstür. Bu bölgede oluşan ağrı ve sızı, baş ağrısına sebebiyet verir. Avrasya Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Ömer Sağlam, sinüzit hakkında açıkladı.

sinüzit

SİNÜZİT NEDİR?

Bebeklikten ergenliğe kadar oluşumlarını tamamlayan ve burun etrafındaki kemiklerin içerisinde yer alan hava boşluklarına sinüs ismi verilir. Yanak sinüsleri, alın sinüsleri, gözler ortasındaki sinüsler  ön ve art etmoid sinüsler), geniz bölgesindeki sinüsler olmak üzere insan bedeninde 5 çift sinüs mevcuttur. Sinüslerin tam olarak form almaları 22-24 yaşları ortasında olmaktadır. Sinüsler mukus oluşturan burun sisteminin bir modülüdür, burun ve sinüsler günde yarım litreye yakın mukus salgılarlar.  Bu sayede, toz parçacıklarını ve başka bakterileri süpürürler. Sinüzit ise burun etrafına yerleşmiş sinüsleri döşeyen mukozanın iltihaplanmasına verilen bir isimdir. Sinüslerin buruna boşalma kanallarının dolu olması, mukus sinüsleri içerisindeki muko slier aktivitenin bozulması ve mukos içeriğinin değişmesi üzere durumlar sinüzit oluşumunu sağlar. Akut sinüzit, kronik sinüzit, subakut sinüzit, rekküren akut sinüzit ve kronik sinüzitin alevlenmesi üzere tipleri vardır. 

sinüzit

SİNÜZİT BELİRTİLERİ NELERDİR?

Genelde insanların başı ağrıdığı vakit ya da yüzü ağrıdığı vakit akıllarına gelen birinci şey sinüzittir. Fakat sinüzitte ağrı oranı yaklaşık %5 civarındadır. Çoğunlukla burun tıkanıklığı, yüzde dolgunluk hissi ve burun akıntısı üzere belirtiler verse de semptomlar şahıstan şahsa farklılık gösterir;
  • Sık sık ortaya çıkan inatçı öksürük,
  • Göz etrafında oluşan basınç hissi,
  • Burun tıkanıklığı,
  • Nefeste berbat koku ve mide bulantısı,
  • Geniz akıntısı ve horlama,
  • Nadiren de olsa boğazda yanma hissi,
  • Koyu kıvamda burun akıntısı,
  • Uzun süren baş ağrıları,
  • Uzun süren soğuk algınlığı ve davranış değişikliği üzere belirtiler göstermektedir.

 

sinüzit

Sinüslerin birçoğu birden tıpkı anda hasta olabilir ve ortaya çıkan şikayeteler de hepsinin bir bütünü olarak karşımıza çıkmaktadır.  Yanak bölgesindeki sinüslerde meydana gelen ağrı sinüs bölgesinden üst dişlere yanlışsız ilerler. Ağrı bazen elmacık kemiklerinde bazen genizde ve alın bölgesinde duyulur. Kronik sinüzitlerde ağrı çok daha az rastlanan belirtiler ortasındadır. Burun kökü sinüslerinde birebir taraf burun kökü ve göz gerisinde ağrı vardır. Sinüslerdeki hava basıncının bir grup sebeplerden ötürü eksik ya da fazla oluşu ağrıya yol açmaktadır.  Bilhassa de sinüs içindeki hava basıncının azalması vakum sinüzit ve vakum baş ağrısı olarak nitelendirilen bir oluşum kelam mevzusudur. Bu durum çoklukla ya sinüs ağzının tıkanması ile gazların mukoza tarafından emilmesi ya da hava basıncındaki dengesizlik yüzünden ortaya çıkmaktadır.  

 

sinüzit

SADECE BAŞ AĞRISI İLE KALMIYOR…

Viral üst teneffüs yolu enfeksiyonları sinüzite neden olan en büyük etkenlerden biridir. Bu durum sinüs boşalma kanallarının tıkanmasına neden olur ve bakteriyel çoğalmanın da meydana gelmesiyle birlikte sinüzit şikayeti başlar. Alerjiye bağlı mukoza ödemi sinüzite neden olan bir diğer etkendir. Birebir vakitte burun içinde eğrilik oluşu ya da polipler de sinüzit oluşumuna sebebiyet vermektedir. Bilhassa çocuklarda sık sık görülen büyümüş geniz eti sorunları ve burun eti büyümeleri üzere durumlar da sinüzit oluşumunu etkileyen başka faktörler ortasındadır.  Ayrıyeten yüzme ve uçak seyahati sırasındaki basınç değişiklikleri ostiumların kapanmasına yol açmaktadır. Sinüzit hayat kalitesini hem ruhsal hem de fizikî açıdan hayli makus etkilemektedir. Burun tıkanıklığı, halsizlik, yorgunluk, alın bölgesindeki ağrı, horlama üzere problemlerin yanı sıra mide, bağırsak ve akciğer üzere organlarda da birtakım sorunların yaşanmasına taban hazırlamaktadır. Hasebiyle sinüzit teşhisi konulan bireylerin kesinlikle tedavi edilmesi gerekir.

sinüzit

TEDAVİDE BİRİNCİ ADIM TEDBİR ALMAK

Kişinin yakınmaları doğrultusunda klinik muayene, endoskopi ya da radyolojik tetkikler ile teşhis konulmaktadır. Akut rinosinüzitte konvansiyonel sinüs grafilerine gereksinim duyulmaz lakin tedaviye karşılık vermeyen durumlarda ise bilgisayarlı tomografiye başvurulmaktadır. Akut rinosinüzit teşhisi konulan bireylerde hastalık ilaç tedavisi ile giderilmektedir. Tekrarlayan durumlarda ya da kronik olgularda polip ya da alerji kelam konusu değilse cerrahi metotlar uygulanmaktadır. Akut viral rinosinüzitlerde ise sık burun paklığı, bol su içmek ya da ateş düşürücü ilaçlar kullanarak yakınma giderici bir tedavi sistemi benimsenmektedir. Antibiyotik tedavisi genelde yedi günden uzun süren ve şiddetli semptomları olan bireyler için düşünülmelidir. Bol bol su tüketimi salgı yumuşatıcı tesire sahip olduğu için epeyce kıymetlidir. Önerilen tüm tedavi metotlarına karşın rastgele bir güzelleşme kelam konusu olmayan durumlarda ise ameliyat düşünülebilir. Günümüzde kronik ya da uzun mühlet tekrarlayan rinosinüzit tedavisinde endoskopik sinüs cerrahisi uygulanmaktadır. 

sinüzit

Tüm enfeksiyon hastalıklarında da olduğu üzere sinüzitte de temel olan korunmaktır. Üst teneffüs yolları enfeksiyonu genelde hava ve damlacık yoluyla yayılmaktadır. Münasebetiyle alışveriş merkezleri üzere kalabalık ortamları, toplu taşıma araçlarını ve kapalı ortamları sık sık havalandırmak epeyce değerlidir. Özelikle bağışıklık sisteminizi destekleyecek besinler tüketmeli ve şüphelendiğiniz anda bu biçim tedbirler almalısınız. Ayrıyeten burun eğriliği, geniz eti büyüklüğü, burun eti büyüklüğü ve alerji üzere meseleleriniz varsa biran evvel tedavi ettirmeniz sinüzit oluşumunu engellemeye yardımcı olacaktır. 

Kaynak: https://www.yasemin.com/saglik/haber/2992078-sinuzit-nedir-sinuzit-belirtileri-nelerdir-yeni-sinuzit-tedavileri-nelerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu