Sağlık

Sirkeli shot ne işe fayda? Sirkeli shot yararlı mı?

Sirkenin ve sirkeli suyun kilo vermeye yardımcı olduğu, açlık hissini azalttığı üzere yararları olduğu pek çok kişi üzere sizin de kulağınıza çalınmış olabilir. Pekala, bu bilgiler gerçeği yansıtıyor mu? Sirkeli su içmek hakikaten faydalı mı, yoksa sirkeli su içmenin ziyanları var mı? Gelin artık, yapılan araştırmalar doğrultusunda sirkeli su içmenin yararları ve ziyanlarını inceleyelim.

Kan şekeri düzeyini düşürmeye yardımcı olabilir

Tip 2 diyabet; insülin direnci ya da bedenin insülin üretememesi nedeniyle kan şekeri düzeyinin yükselmesi durumudur. Diyabeti olan kişi kan şekeri düzeyini ülkü düzeyde tutabilmek için hekim denetiminde beslenme nizamına dikkat etmeli, karbonhidrat içeren besinlerden çok tüketmemeli, fizikî aktivite yapmalıdır.

Yapılan araştırmalar ise sirkenin kan şekeri düzeyini düşürücü tesirlere sahip olduğunu belirtir niteliktedir. Yemeklerden sonra içilen sirkenin, glikoz ve insülin düzeylerini düşürmede tesirli olduğu araştırmalar sonrasında elde edilen bulgular ortasındadır. Ayrıyeten gerçekleştirilen küçük bir deney de 50 gr beyaz ekmek tükettikten sonra içilen sirkenin kan şekerini %31,4 oranında düşürdüğünü göstermiştir. Yapılan diğer bir çalışma ise uyumadan evvel içilen iki kaşık elma sirkesinin sonraki sabah ölçülen açlık şekerini %4 azalttığını belirtmektedir. Hasebiyle gece yatarken sirkeli su içmek açlık şekeri düzeyini düşürmeye yardımcı olabilir.

Her ne kadar yapılan araştırmalar, sirkenin kan şekeri düzeyini düşürmeye yardımcı olabileceğini gösterse de hekiminizin önerisi olmadan bu türlü bir uygulamayı mutlaka yapmamalı ya da ilaçlarınızın yerine sirkeli suyu koymamalısınız.

Kilo denetimi sağlayabilir

“Sirkeli su içmek zayıflatır mı?” sorusunun cevabını merak ettiğinizi biliyoruz. Evet; yapılan çalışmalar, sirkenin yararları ortasında kilo kaybına yardımcı olmasının da yer alabileceğini göstermektedir. Örneğin yapılan bir araştırma, yüksek karbonhidrat içeren bir öğünle birlikte sirke tüketildiğinde deneye katılanların, günün geri kalanında, 200-275 kalori daha az aldıklarını belirtmektedir. Bunun nedeni ise oluşan tokluk hissi olabilir.

Açlık hissi oluşmasını geciktirmesi ve daha az kalori alımına yardımcı olmasının yanı sıra sirkenin kilo kaybına ve göbek yağının azalmasına da katkı sağlaması yapılan bir araştırma yardımıyla belirtilmiştir. 12 hafta süren bu deneye nazaran; günde 15 ml elma sirkesi verilen küme deney sonunda 1,2 kg, günde 30 ml elma sirkesi verilen küme ise deney sonunda 1.7 kg vermiştir.

Araştırmalardan yola çıkarak nizamlı olarak sirkeli su tüketerek kilo denetimi sağlayabileceğinizi, hatta kilo verebileceğinizi bile söylemek mümkün olabilir. Ama bu noktada da diyetisyeninize ya da öteki bir hastalığınız varsa doktorunuza istişareyi unutmamalısınız.

Sirkeli suyun mümkün ziyanları nelerdir?

Çeşitli kaynaklardan duyduğunuz ya da okuduğunuz kısıtlı bilgilerle sirkeli su içmeye karar vermiş olabilirsiniz. Ancak bu noktada şayet bir ilaç kullanıyorsanız sirkenin ilacın içeriğindeki hususlarla etkileşime girme ve bunun sıhhatinizi olumsuz etkileme ihtimali olduğunu unutmamalısınız. Ayrıyeten bir sıhhat probleminiz varsa da sirke ya da sirkeli su tüketmek hakikat olmayabilir. Dediğimiz üzere, bu bahiste en gerçek yönlendiriciniz doktorunuz olacaktır. Pekala, sirkeli su içmek ziyanlı mı?

Sirkeye kokusunu ve tadını veren asetik asit nedeniyle pek çok insanın aklında “Sirkeli su içmek mideye ziyan verir mi?” sorusu var. Evet, yapılan bir araştırma sirkenin mide için ziyanlı olabileceğini belirtmektedir. Bu araştırmada, kahvaltıdan evvel 200 ml su ve kahvaltıdan evvel 30 ml sirke tüketen iki kümede, tüketilen besinler tıpkı olsa bile, sirke içenlerin mide boşaltım suratının daha düşük olduğu bulunmuştur.

İçmeli mi, içmemeli mi?

“Sabah uyanınca sirkeli su içmek kilo kaybına yardımcı olur mu?” ya da “Sirkeli su içmek ziyanlı mı?” üzere soruların karşılıklarını verdik. Şayet sirkeli su tüketmek istiyorsanız rastgele bir ilaç kullanmamanız, sıhhat sıkıntınızın olmaması epeyce değerlidir. Bu mevzuda hekiminize danışmanız gerektiğini bir kere daha vurgulamak isteriz.

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/sirkeli-shot-ne-ise-yarar-sirkeli-shot-faydali-mi/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu