Sağlık

Şişkinlik problemine anında âlâ gelen egzersizler!

Şişkin bir mide rahatsız edicidir. Pantolonu kapatmak zordur, mide sıkı ve serttir, her yerde biçimsiz, şişkin ve rahatsız hissedersiniz.

Şişkinlik nedenleri

Karın balon üzere şiştiğinde ve çok gaz oluşumu olduğunda bunun çeşitli nedenleri olabilir. Bunlar, öbür şeylerin yanı sıra şunları içerir:

  • çok süratli ve çok fazla yemek
  • Limonata yahut maden suyu üzere çok ölçüde karbonik asit içeren içecekler
  • Laktoz intoleransı yahut glüten intoleransı üzere besin intoleransları
  • yemek yerken çok az çiğnemek
  • Sindirim kaslarının bozukluğu, örneğin seyahat ederken kabızlık
  • huzursuz bağırsak sendromu
  • iltihap

Şişkin midenizin kesin nedenini bir tabip tarafından açıklığa kavuşturun. Bilhassa tertipli olarak şişkinlik yahut ağrı çekiyorsanız. Bir tıp uzmanı, sindirim sisteminizde her şeyin yolunda olup olmadığını yahut örneğin makul bileşenlere karşı besin intoleransınız olup olmadığını denetim edebilir.

Şişkin bir mideye karşı en güzel 3 egzersiz

Ek olarak, kimi spor antrenmanları de şişkin bir mideye yardımcı olabilir ve rahatlatabilir.

Çocuk/bebek pozisyonu

Çocukluğa dönüş -ya da en azından o kadar rahat olun: Şişkin bir mideye karşı aşağıdaki jimnastik idmanı size bu hissi verebilir. Bebek durumu sırtınızı rahatlatır ve ayrıyeten baskıcı sindirim gazlarının kolay kolay dışarı çıkmasını sağlar. Bunu yapmak için diz çökün ve üst vücudunuzu ve kollarınızı öne hakikat uzatın. Poz, kalçalarınızı amaç almak ve fazla gazdan kurtulmak için âlâ bir pozisyona getirir. Ek olarak, uyluklarınız midenize yavaşça bastırarak süreci hızlandırabilir.

Ayakta öne bükme

Ayakta öne eğilme klasik bir yoga idmanıdır ve teknik jargonda Padahastasana olarak da isimlendirilir .Bu antrenman birebir vakitte midedeki kan dolanımını da teşvik eder ve bu nedenle sindirimi teşvik etmeye de yardımcı olabilir. İşte nasıl çalışır: Bir minderin üzerinde durun. Mümkün olduğunca aşağı eğilirken derin nefes verin. Mümkünse, topuklarınızı ellerinizle kavrayabilir yahut dirseklerinizi tutabilirsiniz. Yaklaşık 10 ila 15 saniye sonra geri gelin. Çabuk etmeyin ve yavaşça tekrar kalkın.

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/siskinlik-sorununa-aninda-iyi-gelen-egzersizler/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu