Sağlık

Sivrisinekler Neden Birtakım İnsanları Daha Fazla Isırır?

Sivrisinekler sıcak yaz aylarında meskenlere konuk olur. Kullanılan sinek kovucu ilaçlar işe fayda lakin büsbütün ortadan kaldırmayabilir. Meskende bir kişiyi ısırırken neden başkalarından uzak durur? Muhtemel karşılıkları bu yazıda bulunuyor.

İstatistiksel olarak, sırf on şahıstan biri sivrisinekler için caziptir. Cinsiyet ayrımı kelam konusu olmaksızın yumurtalarını beslemek için memelilerin kanına muhtaçlık duydukları için yalnızca dişi sivrisineklerin ısırıldığını söyleyebiliriz. Sivrisinekler çok seçicidir ve yumurtaları için en uygun kanı seçerler. Beden bileşenlerimizi oluşturan kimyasalların kokularını 30 metre uzaklıktan alabilirler. Hakikat kimyasal karışımı ve göğüslü kokusunu fark edebilirler.

Sivrisinek Isırıklarına Doğal Tahlil Arıyorsanız Sivrisinek ısırıklarından alerjik tepkilerine karşı bu metotları deneyebilirsiniz. Doğal elma sirkesini biraz su ile karıştırıp pamuk ile kaşınan bölgeye bastırabilirsiniz. Diş macunlarının içerisindeki asitler sinek ısırıklarına uygun gelir. Biraz diş macununu kabaran bölgeye uygulayabilirsiniz. Kaşınan bölgeyi daha fazla kaşıyıp yara yapmak istemiyorsanız buz küplerini sinek ısırığı olan bölgeye uygulayın.

Yapılan araştırmalar 0 kan kümesine sahip şahısların sivrisinekler tarafından daha çok tercih edildiğini gösteriyor. Laktik asit birçok sivrisinek tipi için dikkat cazibeli bir koku yayar. Peynir, soya, yoğurt ve salamura edilmiş sebzeler üzere belli besinleri yediğinizde ve kuvvetli antrenman yaptığınızda, cildinizde daha fazla laktik asit oluşur.

Aslında sivrisinekler bir çok kişiyi ısırır. Her insanın sinek ısırığına vereceği reaksiyon farklı olduğu için alerjik tepki belirtileri de farklıdır. Birtakım insanlarda hafif bir kaşıntı oluştururken kimi insanlarda ise yaralara neden olabilen kaşıntılar oluşturur.
Sivrisinekleri kendinizden uzak tutabilmeniz için koyu renkli giysiler, bol sarımsak tüketilmesi, alkol içeren beden losyonları kullanılması tesirli olabilir.

Florida Üniversitesi’nde tıbbi entomolog ve sivrisinek uzmanı olan Dr Jonathan Day, 2014 yılında TIME’da yayınlanan bir makalesinde, sivrisineklerin hakikaten de makul insanları daha çok sevdiğini belirtmişti. “Bazı beşerler derilerinde makul kimyasallardan daha fazlasını üretirler. Ve laktik asit üzere bu kimyasallardan birkaçı sivrisinekleri çekiyor” diye açıklamıştı.

Kaynak: https://www.kadinlarkulubu.com/haberler/sivrisinekler-neden-bazi-insanlari-daha-fazla-isirir.98/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu