Sağlık

Soğuk algınlığı nedir? Hangi bitki çayı soğuk algınlığına düzgün gelir?

Soğuk algınlığı, üst solunun yolunda gerçekleşen viral bir enfeksiyon olarak tanımlanıyor. Ani hava değişimine bağlı, sıcakların düşmesi soğuk algınlığına da davetiye çıkartıyor. Soğuk algınlığın da sıklıkla tercih edilen bitki çayları soğuk algınlığına yeterli geliyor.

Eylül ayının gelmesiyle birlikte yaz mevsimine de veda etmeye başladık. Sonbaharın getirdiği ani hava değişimleri de viral enfeksiyonda artışa sebep oldu. Soğuk algınlığı, karın ağrısı, şiddetli ishal, sinüzit, farenjit üzere hastalıklara da beraberinde getiren enfeksiyonlar sık görülmeye başlandı. 

Hava sıcaklığının düşmesi ile birlikte kapalı alanda vakit geçirilmesi, kapalı ortamların seçilmesi de hastalıktan kaçınılmaz bir duruma sebebiyet veriyor. Bu sebepten dolayı hastanenin yolunu tutanda çok oluyor. Pekala hangi bitki çayı soğuk algınlığına âlâ gelir?

 

ZENCEFİL, BAL VE LİMON KARIŞIMI

  • Süzme bal
  • 1 adet taze zencefil
  • 1 adet limon 

1 Adet taze zencefili kabuklarından ayırın ve ince ince keserek bir kavonoza koyun.

Daha sonra limonu da dilimleyip tıpkı kavonoza ek edin.

Son olarak zencefil ve limonun üstünü geçecek halde balı da ek edin.

Kavanozun ağzını kapatıp 6 saat buzdolabında bekletin şayet vaktiniz varsa tam kıvamını almak ismine 2 gün beklete bilirsiniz.

Zencefil bal limon karışımını sıcak su ile de tükete bilirsiniz lakin su çok sıcak olmamalıdır. 

Tüketimi Formu: 

Zencefil bal limon karışımını her gün sabah akşam tok karnına bir yemek kaşığı olacak formda tüketebilirsiniz. Çocuklarda ise bu oran bir tatlı kaşığı biçiminde olmalıdır. Günlük tüketimde çoka kaçılmaması gereklidir. Tesirlerini 2 gün içinde görmeye başlayacaksınız. 

DİKKAT: Hamilelik ve loğusalık periyodunda olanlar, ilaç kullanan yahut alerjik bünyeye sahip olan bireyler, bu karışımı tüketmeden evvel bir uzmana istişaresi tavsiye edilir.

 

SARIMSAK KÜRÜ

  • 1-2 diş sarımsak
  • 2-3 yemek kaşığı limon suyu
  • 1 bardak su

Tüketim Formu: 

Soyduğumuz sarımsakları ezdikten sonra bir köşede 25-30 dk boyunca hava ile temas etmesini bekliyoruz. Daha sonra kaynatmak üzere bir kaba koyuyoruz. Beklettiğimiz sarımsakları suyun içine atıyoruz ve kısık ateşte kaynamasını bekliyoruz. Kaynamaya başlayan suyumuzu alıyoruz ve biraz ılıdıktan sonra 2-3 yemek kaşığı limon suyunu bardağa koyuyoruz. Ilımaya bıraktığımız sarımsak suyunu koyduğumuz limon suyunun üstüne ek ediyoruz. Karışımı her sabah yemek yedikten en az yarım saat sonra tüketebilirsiniz.

DİKKAT: Düşük tansiyona sahip olanlar, kan sulandırıcı ve tansiyon ilacı kullanan kişilerin bu kürleri uygulamadan evvel kesinlikle tabiplerine istişareleri gerekir. Kürü uygularken midenizde yanma ya da ağrı hissederseniz uygulamayı bırakabilirsiniz.

Bilgi: Sarımsak nezlenin giderilmesinde tesirli olan bir doğal yiyecektir ve düzgünleşme sürecinde yarar sağlar. 

NANE ÇAYI

Aktarlarda nane yaprağı formunda ya da marketlerde poşet çay formunda alabilirsiniz.  

  • Nane çayını hazırlamak için 6 ile 8 bardak ortası sıcak suyun olduğu demliğe poşet çayını yahut nane yapraklarını ek edip 4 ya da 6 dakika ortasında bekliyorsunuz.  
  • İsteğe bağlı bir biçimde limon ya da tatlandırmak için biraz bal ek edebilirsiniz 

Bilgi: Her gün 2 sefer tüketmek bedene yararlıdır. 

Kaynak: https://www.yasemin.com/saglik/haber/2992201-soguk-alginligi-nedir-hangi-bitki-cayi-soguk-alginligina-iyi-gelir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu