Sağlık

Soğuk duşun faydaları nelerdir?

Soğuk bir duş alabilmek, büyük ölçüde beden üstündeki tesiri namacıylaiyle bir bireyin daha uyanık hissetmesine namacıyla olabilir. Yapılan incelemelere göre, soğuk duş almanın beden üstünde çoğu fizyolojik tesiri vardır.

Sabahları soğuk bir duş alabilmek ve soğuk suyun insan tenine dokunması kulağa pek de hoş gelmeyebilir. Fakat refleks olarak derin soluk alabilmek bedenin sıcaklığını dengelemeye yardımcı olur. Böylece, kalp atış süratiniz da artacak ve bütün bedeninuzda bir kan akışı meydana çıkacaktır. Bu size gün amacıyla natural bir enerji dozu verir.

Bu husus üstüne oluşturulan bir çalışma, soğuk duş alan bireylerin iş ya da okulda hastalanma ihtimalinin %29 daha az olduğunu meydana çıkardı. Çalışmaya sıcak duş alan 3.018 şahıs katılmış, daha sonra tetkik gruplarına göre 30-90 saniye soğuk su altında kalmışlardır. Diğer tetkik grubu her vakitte gibi ılık su ile duş aldı ve hiç soğuk su kullanmadı. Araştırmacılar, soğuk duşların bir bireyin hastalığını daha az hissetmesine namacıyla olabileceği ve günlük faaliyetlerine devam etmelerine izin verebileceği neticesine varıldı.

Bazı tetkikcılar, soğuk duşların ruh durumunu artırıcı faydalara sahip olabileceği kuramını meydana koyuyor.
Yapılan bir bilimsel incelemeye göre, soğuk su programları ağrının giderilmesi amacıyla lokal anestezik aynısı etkilere sahip olabilir. Soğuk suya maruz kalabilmek kan damarlarının daralmasına namacıyla olabilir, bu da ağrıya namacıyla olan şişlik ve ödemleri azaltmaya yardımcı olabilir. Soğuk su ilaveten sinir sinyallerinin impuls iletme süratini yavaşlatabilir.
Dikkat edilmesi gerekenler
Bir insan, bilhassa doktorların depresyonu tedavi etmek amacıyla reçete ettiği başka tıbbi tedavilerin yerine soğuk duşları kullanmamalıdır. Bununla birlikte, insanlar başka tedavi yöntemlerinin tesirlerini çoğaltmak amacıyla soğuk su terapisini deneyebilirler!

İlgili Makaleler

17 Yorum

Başa dön tuşu