Sağlık

Soğuk havaların vazgeçilmezi 3 mucizeci kış çayı

Ülkemizde mevsim değişiklikleri ile birlikte havalar tam manasıyla soğudu ve grip, soğukalığınlığı, zatürre üzere hastalıklar arttı.

Buna ek olarak, pandemi ile birlikte aldığımız tedbirler vücudumuzda gribe olan direnç azalırken bu noktada şifa deposu olan bitki çayları hastalıkla savaşmaya yardım ediyor.

Peki hangi bitki çayı ne işe fayda? Hangi hastalıklarıda tüketilmesi gerektiğine dair bilginiz yoksa endişelenmeyin! Bu yazımızda sizlere 3 mucizevi bitki çayı hakkında bilgi vereceğim.

Şifa deposu 3 bitki çayı:

1) Zencefil çayı

Faydaları saymakla bitmeyen, hem sıcak hem soğuk olarak tüketilebilen zencefil çayı kışın en çok tercih edilen çaylar ortasında yer alıyor.

C vitamini, magnezyum, potasyum ve daha pek çok vitamin ve mineral açısından güçlü olan zencefil tam bir sıhhat deposudur.

Hangi durumlarda kullanılır: Zencefil çayı soğuk algınlığı semptomlarına yönelik düzgünleştirici tesiri vardır. Teneffüs yolu tıkanıklığı yaşayanlar zencefil çayını içerek rahat nefes alabilir.

2) Ihlamur çayı

Ihlamur hastalık ve grip olma durumunda çabucak hemen herkesin konutunda bulunan çaylardan biridir. İçinde; A, B6, C, P vitamini bulunan ıhlamur bir çok hastalığa yeterli gelmekle bir arada, çay sevmeyenlerin sıklıkla tercih ettiği keyif çayıda yerine geçmektedir.

 Hangi durumlarda kullanılır: Ihlamur; Migren, idrar kaçırma, öksürük ve bronşit hastalıklarına âlâ gelmektedir.

3) Kuşburnu çayı

Gülgiller familyasına ilişkin olan kuşburnu çayı yüksek oranda likopen içeren bir bitki çeşididir. Yalnızca gribal hastalıklarda değil bunun yanında; kalp damar hastalıları ve mide rahatsızlıklarına âlâ gelmektedir

Hangi durumlarda kullanılır: C vitamini açısından epeyce varlıklı olan kuşburnu, öksürüğe âlâ gelmektedir. Antioksidan özelliği sebebiyle virüs ve bakterilere karşı güçlü bir bitkidir.

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/soguk-havalarin-vazgecilmezi-3-mucizeci-kis-cayi/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu