Anne ve Çocuk

Sonbaharda çocuk beslenmesinde dikkat edilmesi gerekenler!

Büyüme ve gelişme periyodunda çocukların bol bol vitamin ve minerale gereksinimi olur. Mevsim değişikliğinde ise bu gereksinimlerle birlikte hastalanması kaçınılmaz bir sonuçtur. Bunun için Diyetisyen Buket Yavuz, sonbaharda çocukların beslenmesinde dikkat edilmesi gerekenleri tek tek açıkladı…

Bol güneşli ve sıcak havalar artık yerini daha serin ve rüzgarlı havalara bırakırken, bu hususta savunmasız olan çocuklar için, tam manasıyla bir hastalık mevsimidir. Bu mevsimde çocukların bağışıklık sistemini güçlü ve sağlam tutmak için, gerçek beslenmesini sağlamak gerekiyor. Bu sürecin denetim edilmesinin kıymetli olduğunu belirten Diyetisyen Buket Yavuz, değerli ipuçları verdi…

VİTAMİN DESTEĞİNDEN KAÇININ

Çocukların bağışıklığının sağlam olması için ebeveynlerin verdiği destek ilaçlar hakkında konuşan Yavuz “Ebeveynler, kimi vakit çocuklarının hasta olmasından tasa ederek kimi desteklere başvurabiliyorlar. Lakin bedende rastgele bir yetersizlik kelam konusu değilse kullanılan destek eserlerin bitkisel de olsa çocuklara uzman tavsiyesi dışında verilmesi ziyanlı olabilir. Desteklerin tersine kâfi ve istikrarlı beslenme ile çocuğun gereksinim duyduğu vitamin ve mineraller tam olarak karşılanabilir. Okul devri çocuklarının bağışıklık sistemini güçlendirmek için beslenmelerinde antioksidan besinlere daha fazla yer açmak gerekir.” açıklamasında bulundu. 

Bu mevsimin en değerli antioksidan kaynakları ise şöyledir:

A VİTAMİNİ:  Yeşil yapraklı sebzeler, havuç, bal kabağı, yumurta ve balık. Çocuklar, her gün sabah kahvaltısında ya da gün içindeki sevdiği bir orta öğünde, kesinlikle yumurta tüketmesi için teşvik edilmelidir. Ayrıyeten yanında kesinlikle az da olsa bol limonlu yeşil bir salata olmalıdır. Haftada en az 1 gün balık yemeleri sağlanmalıdır. Kış aylarında ise çocuklara kabak çorbası da yapılabilir.

çocuk c vitamini

C VİTAMİNİ: Kuşburnu, maydanoz, yeşil biber, karalahana, karnabahar, limon, mandalina ve greyfurt. Çocukların orta öğünlerine kesinlikle mandalina ve portakal eklenmelidir. Salatalarına ve bitki çaylarına limon da ek edilebilir.

çocuk ceviz yerken

E VİTAMİNİ: Badem, ceviz, fındık üzere yağlı tohumlar ve bitkisel yağlar. Çocukların orta öğünlerinde bulunması gereken besinlerden bir başkası de badem ve cevizdir. Meyvelerin yanında bir kaç adet badem ve ceviz verilebilir.

çocuk ekmek

MAGNEZYUM: Badem, ceviz, fındık, fıstık, muz, kuru baklagiller, tahıllar ve yeşil yapraklı sebzeler. Çocuklar için daha besleyici olduğundan konuta devamlı tam tahıllı ekmekler satın alınmalıdır. Her ne kadar pirinç pilavını sevseler de çocuklar, daha besleyici özellikteki bulgur pilavına yönlendirilmelidir.

çocuk balık yerken

SELENYUM: Deniz eserleri, et eserleri ve sarımsak.

çocuk süt içerken

ÇİNKO: Badem, ceviz, kuru baklagiller, bulgur, süt, yumurta, balık ve et. Çocukların beslenmesinde, haftada 1 – 2 gün kesinlikle çorbalarda, yemeklerde, salatalarda ya da yalnızca haşlayıp atıştırmalık halinde kuru baklagillere yer açılmalıdır. Her gün 2 – 3 su bardağı günlük pastörize süt, yoğurt ya da kefir tüketmeleri sağlanmalıdır. Demir yetersizliği ülkemizde çok yaygın olduğu için çocukların beslenmesinde, haftada 2 gün bol limonlu yeşillikli salata eşliğinde kırmızı et içeren yemeklere yer verilmelidir. Bu antioksidan kaynaklarına çocukların beslenmesinde kesinlikle yer açılmalıdır.

sonbaharda çocukların güneşlenmesi

D VİTAMİNİ: Çocukların güneşli havalarda yazın depoladığı D vitamini düzeylerini istikrarda tutmak için kesinlikle güneşten faydalanmaları sağlanmalıdır. Sırf yüz ve ön kollarının 15 – 20 dakika güneşlendirilmesi kâfi olacaktır.

yoğurt yiyen çocuk

PROBİYOTİKLER: Çocukları, beslenme kalitelerini arttırmak için çeşit içeren besinlerle beslemek epeyce kıymetlidir. Bu nedenle kesinlikle probiyotik besinleri da severek tüketmeleri sağlanmalıdır. Yoğurt, kefir ve turşu değerli probiyotik kaynaklarındandır. Ayrıyeten probiyotikler bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde de büyük değere sahiptir.

annesiyle yiyen çocuk

BAHARATLAR: Okul devrinde çocukların bağışıklık sistemlerine bilhassa zencefil, zerdeçal, kekik, karabiber üzere baharatlarla da takviye olmak gerekiyor. Yemeklerine, sütlerine ve bitki çaylarına bu baharatlardan azar azar kesinlikle eklenmelidir.

düzenli uyuyan çocuk

DÜZENLİ UYKU ŞART!

Ayrıca Diyetisyen Buket Yavuz, çocukları hastalıktan muhafazanın en düzgün yolunun tertipli uykudan geçtiğini belirtti. Yavuz hususta “Büyüme ve gelişmede hormonal sistemin düzgün çalışması için sistemli kalitede uyku çok değerlidir. Kaliteli uyku, bağışıklık sistemini ve bedeni zinde tutmanın birinci yoludur. Yazın çocukların bozulan uyku tertibini bilhassa okul periyodunda nizama sokmak, hastalıklardan korumak için epey değerlidir.” kelamlarını kullandı.

Kaynak: https://www.yasemin.com/cocuk/haber/2992479-sonbaharda-cocuk-beslenmesinde-dikkat-edilmesi-gerekenler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu