Sağlık

SUT hastalığı nöroloji hastalarını zor durumda bırakacak!

Türk Nöroloji Derneği, Sıhhat Uygulama Tebliğindeki (SUT) nöroloji branşına yönelik farklılıkların, süreğen nörolojik hastalığı olanların tedavi ve takiplerinde güçlük yaratacağını, nöroloji hastalarını zor durumda bırakacağını belirtti.
Sıhhat Uygulama Tebliğinde oluşturulan farklılıkların nöroloji hastalarını zor durumda bırakacağına vurgu yapan Türk Nöroloji Derneği Yönetim Kurulu, yaptığı açıklamada; yeni planlama ile Demans / Davranş nörolojisi ve hareket sorunu hastalarının asli birtakım ilaçlarında farklılıklar yapıldığını hatırlattı.

Açıklamad; birtakım antidepresan ilaçların nöroloji eksperlerince da reçete edilebileceği, fakat altı aydan uzun tedavi gerektiren hallerde psikiyatri eksperlerince raporlanması gerektiği aksi durumda kurumca ilaç bedellerinin ödenmeyeceği, yanı sıra birtakım ilaçların da psikiyatri uzmanı doğrulusunda reçete edilmesi halinde bedellerinin kurumca karşılanacağı belirtildi.

Bu süreçlerin hasta-hekim, hekim-hekim ilişkilerini olumsuz etkileyeceğini, hastaların tedavi ve takibinin aksayabileceğine vurgu yapan dernek açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Yeni program antidepresan tedavinin devamını her koşulda psikiyatrist reçetesine mecbur kılmaktadır. Bu hastanın psikiyatristten randevu alması, hastalığını anlatması ve yeni bir bilim dalındaki doktorun ayırıcı tanısına tekrardan girmesi ve psikiyatrist ideal görürse ilaçlarına devam etmesi demektir. Bu hal psikiyatri kliniklerinde lüzumsuz iş yükü artışına namacıyla olacak, davranış ve hareket bozukluklarının tedavisi husussu ile alakalı eğitim almamış olan psikiyatri hekimlerinin kendi koymadıkları bir tanı amacıyla mesuliyet altına girmelerine sebep olacaktır. Ek olarak günlük pratikte hastaların psikiyatriste ulaşması güç olacağı amacıyla, hastaların lüzumlu tedaviye ulaşması engellenmiş olacaktır.

“TANI, TEDAVİ VE HASTA TAKİBİNDE CİDDİ AKSAMALAR OLACAKTIR”

Diğer en mühim bir husus çalışma barışının bozulacağı yönündedir. Geçmişteki nöropsikiyatri zihniyeti ve disiplinler arası etkileşim tek bir seksiyon lehine ve diğerinin aleyhine bozulacak olup, hastaların tanıları, tanı ardından takipleri, daha gelişen dönemde hastalıklar ile alakalı çalışma yayın ve bilimsel katkı boyutunda da ciddi aksamalar olacaktır. Dileğimiz bu çok büyük yanlıştan biran evvelce dönülerek beraber çalışma barışını bozmamak, hasta tanı ve takiplerini evrensel bilim ölçeklerinde devam etmek, hasta ve hasta yakınlarını mağdur etmemek olmalıdır.”

İlgili Makaleler

71 Yorum

Başa dön tuşu