Güzellik

Tabularınızı yıkın. Kim demiş erkekler makyaj yapmaz diye.

Hoşluk kavramının günümüzde cinsiyet tanımadığı bir noktaya yanlışsız ilerliyoruz. Dış görünüme ve kusursuz hoşluğa verilen kıymet yalnızca kadınları değil, erkekleri de tesiri altına almaya başladı.

Bahsettiğimiz durum traştan sonra sürülen after shaveler ya da cildin kurumasını önleyen nemlendiricilerden çok daha ötede. Şöyle bir durup hayal edin. Bir sabah uyanıyorsunuz ve erkek arkadaşınız işe gitmek için hazırlanırken göz altındaki mor halkaları kapamak için sizden concealer’ınızı istiyor.

Moda dalında olduğu kadar kozmetik alanında da markaların erkeklere özel çıkardıkları makyaj serileri bu tartışmayı daha da alevlendirdi.

Birinci olarak 2003 yılında yeniliklere açık ve öngörülü olan Jean Paul Gaultier erkeklere özel bir makyaj koleksiyonu piyasaya sürdü. Lakin devrin ruhu şimdi buna hazır değildi ve bu teşebbüsün ömrü kısa müddetli oldu. Erkeklerin de en az bayanlar kadar dış görünümüne dikkat eder hale gelmesi ve bunu yadırgamaması için bir 15 yıl geçmesi gerekti.

2018 yılında Chanel, Uzunluk de Chanel alt markasını yarattı. Kaş kalemi ve fondöten içeren erkek kozmetik eserlerini piyasaya sürdü. Tom Ford ve Marc Jacobs’ın da erkekler için makyaj koleksiyonu çıkarmasıyla kozmetik kesimi yalnızca bayan odaklı olan duruşunu değiştirmeye başladığının sinyallerini vermiş oldu.

Erkeklerin makyaj tarihi

Günümüzde bu yeni trende biraz yadırgayarak yaklaşıyor olsak da geçmişe dönüp baktığımızda, makyaj yapmanın en az bayanlar kadar erkekler için de değerli olduğu devirleri hatırlayabilirsiniz. Milattan evvel 4000 yılından 19. yüzyıla kadar erkekler klasik olarak pek çok farklı biçimde makyaj uyguladılar. Antik Mısır ve Antik Romada erkeklerin gözlerine sürme çekerlerdi. Ayrıca Kraliçe Elizabeth dkıymetinde erkeklerin yüzlerini bembeyaz boyamaları epey popülerdi.

Günümüzde erkek makyajı

Moda trendlerine yön veren büyük markaların yanı sıra birçok kozmetik firması erkekler için özel makyaj eserleri üretmeye çoktan başladı. Günümüzde birçok erkek bakımlı, güzel ve sağlıklı görünmek istiyor. Tıpkı bayanlar üzere onlar da küçük makyaj hilelerine bu yüzden başvurmaya başladılar. Henüz yüzdesel olarak büyük oranlardan bahsetmesek de bilhassa 30 yaş ve altı erkekler bu yeni trende daha ölçülü yaklaşıyor.

Örneğin yorgunluklarını gözler önüne seren göz altındaki mor halkalarını cilt renkleriyle uyumlu, doğal görünümlü concealerlar ile kapatıyorlar. Siz de daha az yorgun ve daha sağlıklı görünmek istiyorsanız, farklı deri renklerine uygun bu concealerlardan kendiniz için en uygun olanı seçebilirsiniz.

Ayrıyeten erkekler dudaklarına SPF yani güneş koruma özelliği bulunan tekrar doğal renklerdeki dudak balmları kullanıyorlar ve hatta ciltlerini daha pürüzsüz ve sağlıklı göstermek ismine tekrar cilt tonlarıyla eşit olan fondötenleri tercih ediyorlar.

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/tabularinizi-yikin-kim-demis-erkekler-makyaj-yapmaz-diye/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu