Sağlık

Tam pandemi periyodu bitti derken korkutan haberler gelmeye başladı!

2 yıla yakın bir mühlet boyunca tesiri altına alan koronavirüs pandemisi bittiğini düşünürken sebep olduğu sıhhat meseleleri, hala çok sayıda insanı etkiliyor.

 Avrupa Hastalık Tedbire ve Denetim Merkezi (ECDC) Omicron’un BA4 ve BA5 şuşlarının aşılardan kaçma yetenekleri nedeniyle ‘endişe verici Varyant’ olarak etiketlendiğini belirterek Avrupa’daki hadise sayılarının artabileceği konusunda ihtarlarda bulunuyor.

Türkiye gazetesinden Ziyneti Kocabıyık’ın haberine nazaran; kalp ve damar sistemini etkileyen Covid-19 enfeksiyonuna bağlı olarak kalp kası iltihabı, kalp krizi ve inme olaylarında artış oldu.

Covid pandemisinin tesirini kaybettiği, artık neredeyse büsbütün Covid öncesi periyoda geri döndüğümüz şu günlerde Covid’in sıhhat üzerindeki kalıcı tesirleri tartışılıyor. Uzmanlar, Covid virüsünün kalp, akciğer ve beyin damar sistemi üzerinde hasar bıraktığına hatırlatarak, “Hastalığı geçirdim, geçti gitti kurtuldum artık diye düşünmeyin. Bilhassa ağır ve birden fazla koronavirüs enfeksiyonu geçirdiyseniz, nizamlı sıhhat denetimlerinizi aksatmayın” ikazında bulunuyor. Türk Kardiyoloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Ertuğrul Okuyan ve Türk Nöroloji Derneği Lideri Prof. Dr. Mehmet Akif Topçuoğlu bu mevzuyu gazetemize kıymetlendirdi.

Covid

KALP KASI İLTİHABINA DİKKAT!

Resmî sayılara nazaran ülkemizde yaklaşık 15 milyon kişi koronavirüse yakalandı, yaklaşık 100 bin kişi hastalık sebebiyle hayatını kaybetti. Covid-19’un bir akciğer enfeksiyonu olmasına karşın bütün damar sistemini etkileyen virüs olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ertuğrul Okuyan, en çok kalbin etkilendiğini ve kalp kası iltihabı ve kalp krizi olaylarında artış görüldüğünü aktardı.

kalp krizi

Kalp kasını işgal eden virüsün miyokardit denilen kalp kasının iltihaplanması tablosuna sebebiyet verdiğini tabir eden Prof. Dr. Okuyan “Bu durum kalp kası hasarına ve bilhassa önemli olaylarda kalp kasının kıymetli ölçüde zayıflayarak kalp yetersizliğinin gelişmesine sebep oldu. Covid’e bağlı ani ritim bozuklukları ortaya çıkan hastalar gördük” dedi.

Kaynak: https://www.yasemin.com/saglik/haber/2989003-tam-pandemi-donemi-bitti-derken-korkutan-haberler-gelmeye-basladi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu