Anne ve Çocuk

Tatilde konutta neler yapılabilir? Tatilde meskende yapılabilecek etkinlikler listesi

Aile olarak ne kadar vakti birlikte geçirebildiğinizi düşünün. İş, okul, yemek, çamaşırı bulaşığı derken bütün gün yüzüne hasret kaldığınız aile fertlerinizle oturup bir muhabbet bile edememişsiniz. Bu tatilde ailenizle vakit geçirmenin tam zamanı! İşte tatilde çocuklarla konutta yapılabilecek etkinlikler listesi…

Ailecek vakit geçirmenin en hoş yanı desteklenen bağlardır. İş, okul ve günlük sorumlulukların aile bireyleri ortasına koyduğu zarurî aralar azaldı. Artık aile bağlarımızı kuvvetlendirecek vakte sahibiz. Bu tatilde ailemizle hoş anılar biriktirebilir, birbirimize yakınlaşabiliriz. Teknolojik aletlerden bir an olsun uzak kalıp, daima birlikte vakit geçirmenin keyfine ve tadına varabiliriz. 

ailece aktiflik

TATİLDE KONUTTA AİLECEK YAPILABİLECEKLER LİSTESİ

1- AİLE ALBÜMÜ OLUŞTURUN

Teknolojinin ilerlemesiyle tüm anılar sanal dünya ya da telefonlarımıza hapsolmuş durumda. Bu bahiste onların çıktılarını alıp anılarımızı yad ederken, geçmişe gidip, benliğimizi tekrar hatırlamak güzel gelecektir. Bilgisayar evraklarının sizi çıkaramadığı vakit seyahatine, albüm hazırlarken çıkmaya hazır olun. Ailece bu fotoğrafların ortasından en beğendiklerinizi seçip albüm haline getirin. Cep telefonları ve bilgisayarlarda bekleyen, toplumsal medyada paylaşılmış fotoğraflar ortasından en beğendiklerinizi seçerek başlayın…

ailece yemek yapıp yemek

2- BİRLİKTE YEMEK YAPIN

Aileyi mutfağa toparlamak, yemekleri birlikte yapmak, iş kısmıyla herkese sorumluluk dağıtmak ve sofrayı birlikte kurmak, ailenin bir ortada yapabileceği en hoş aktivitelerden biridir. Mutfakta kurulan alakanın heyecanı ve memnunluğu sofraya da yansıyacaktır. Saatlerce sofra etrafında çay ve kahve eşliğinde devam eden muhabbet, huzurlu ve hoş bir gün geçirmenize imkan sağlayacaktır.

konutta canlandırma yapmak

3- SAHNE SİZDE!

Ne repliklere ne de yapıma gereksiniminiz yok tek gereken şey hayal gücü! Çocuklarınızla birlikte tüm ailenin katılabileceği piyesler ya da sahneler düzenleyin, kıyafetler, makyajlar komik dakikalar içinde kendinizi kaybettirirken çocukların zihinlerinde unutulması mümkün olmayan bir anı olacaktır. Bu tatilde hayal gücünüzü özgür bırakın!

ailece kitap okumak

4- KISSA UYDURUN!

Yüksek sesle kitabı canlandırıp da okuyabilirsiniz. Sırayla devam ederken bir anda kesip, “Sen artık o karaktersin ve ne yapman gerektiğini sen belirleyeceksin” deyip oynamasına müsaade verin. Kitaplar hayat bulurken, eğlenceli saatler hafızalara yer edecek. Yada kitabı okuyup, kısmı üzerine tartışabilirsiniz, tahlil yetisini arttırırken, bir taraftan da empati yeteneğini destekleyecektir. Kitap sıkarsa büsbütün başınızdan bir insan betimlemesi yapıp nasıl bir hayatı olduğuna ait ve ne yaptığına yönelik ortak bir şeyler oluşturabilirsiniz.

ailece toprakla uğraşmak

5- ÇİÇEK EKİN

Bu tatilde balkonunuza, camın önüne ya da meskenin güneş alan bir köşesine çiçek ekmek için ailece bir ortaya gelebilirsiniz. Çocuklar hem su hem de toprakla uzun müddet vakit geçirebilirler. Toprak fazla güçlerini alır, yetiştirmeyi öğrenirler. Ayrıyeten negatif enerjiyi çeken toprak ailece rahatlamanıza sebebiyet verecektir. Çiçek ekmek konusunda bilginiz olmaması, bu aktiviteye başlamak için bir mahzur değil. Siz de yaparken öğrenebilirsiniz. O bitkinin büyümesini takip etmek bile ilerideki günler için heyecan verici olacaktır.

ailece sinema izleme

6- AİLECE SİNEMA İZLEYİN

Teknolojik aletlerin hayatımızı kapladığı bu devirde başka aktivitelerden sıkılırsanız ailece izleyebileceğiniz bir sinemaya patlamış mısır ve meyve sularıyla eşlik etmek de düzgün gelecektir.  

AİLECE İZLENEBİLECEK KÜLT SİNEMALAR LİSTESİ

  • COCO- IMDb 8,4 
  • MALEFİZ 1,2 IMDb 7,2
  • MİNYONLAR IMDb 6,4
  • CHARLİE’NİN ÇİKOLATA FABRİKASI IMDb 6,6
  • OTEL TRANSİLVANYA SERİSİ IMDb 7,2
  • KAYIP BALIK NEMO IMDb 8,2
  • SOUL IMDb 8,0
  • WALL- E IMDb 8,4
  • ÜST BAK IMDb 8,3
  • AKSİ YÜZ IMDb 8,2

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: https://www.yasemin.com/aile/haber/2989141-tatilde-evde-neler-yapilabilir-tatilde-evde-yapilabilecek-etkinlikler-listesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu