GenelSağlık

Tıp fakültesi eğitiminde Sanal hasta programı kullanıldı

Hacettepe Üniversitesi ve Sestek doğrulusunda yürütülecek TÜBİTAK destekli Ar-Ge projesiyle, konuşma, tarife özelliğine sahip 3 ebatlı “Sanal Hasta” programsı geliştirilecek. Hem yazılı hem de sözlü tesirleşime imkân veren sanal hasta programI yardımıyla tesirleşim yeteneklerini sıksık geliştirecek doktor adaylarının, tıbbi hata ihtimallerinin azaltılması hedefleniyor.

Dünya çapında tıp fakültesi öğrencilerinin, gerçek hastalarla karşılaşmadan evvelce standart hasta eğitimleriyle mümkün hastalık senaryoları üzerinden tecrübe kazanması amaçlanıyor. Fakat Türkiye’de öğrenci adedinin çoğunluğu ve tıp eğitim programsının yoğunluğu namacıylaiyle doktor adayları bu görüşmeleri sınırlı sayıda gerçekleştirebiliyor. Bu meseleye çözüm üretmek hedefiyle Hacettepe Üniversitesi ile ses ve suni zeka teknolojileri şirketi Sestek, TÜBİTAK’ın finansal desteğini de alarak hem yazılı hem de sözlü tesirleşime imkân veren “Sanal Hasta” programsını geliştirmeye başladı.

Doğal insan sesiyle konuşmaları tanıyan ve senaryolara bağlı olarak tesirleşim kurabilen “Sanal Hasta” programsı, öğrencilerin hastalarla daha tesirli tesirleşim kurmalarına destek olmayı amaçlıyor. Uluslararası geçerlilik testlerinin sonrasında yaşama geçirilecek olan proje, tıp aleminde merakla bekleniyor.

“KLİNİKTE TIBBİ HATALARIN AZALTILMASINA DESTEK OLACAK”

Projeyle alakalı açıklamalarda tespit edilen Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Barış Sezer, “Sanal hasta programsıyla tıp öğrencilerine yönelik tesirleşim becerileri eğitimi yeni bir ebat kazanacak. Geleceğin doktorları olan öğrencilerimiz, teknolojinin eğitime birleşik edilmesinin avantajlarını yaşarken bir yandan da tesirleşim yeteneklerini teknoloji desteği yardımıyla geliştirme ihtimaline sahip olacak. Standart hastalar kilo ve yaş gibi bazı değişik özelliklere sahip oldukları amacıyla rahatlıkla her senaryoya ideal duruma gelemiyor. Üstelik yoğun eğitim programsı ve bazı kısıtlar, öğrencilerin standart hastalarla sınırlı sayıda tesirleşim kurmalarına namacıyla oluyor. Hazırlayacağımız birbirinden değişik 6 senaryo ile zenginleşecek Sanal Hasta programsı; klinik evveli dönemde öğrencilerin, dilediği vakit ve ortamda çok sayıda tekrarlı program yapmasına imkân sağlayarak, klinikte tıbbi hataların azalmasına dolaylı olarak tesir edecek” dedi.

“GERÇEK BİR HASTA VARMIŞ GİBİ DİYALOG KURULABİLECEK”

Tıp eğitiminde insan etkeninin getirdiği sınırların sanal hasta programsıyla azalacağını bildiren Sestek Ar-Ge Merkezleri Yöneticisi Tuba Arslan Kır ise şunları aktardı:

“Üniversite ve endüstri işbirliğine güzel bir numune olan sanal hasta programsı çoğu fiziksel zorluğu ortadan kaldırarak doktor adaylarının mesleğe tecrübe kazanarak ismim atmalarını sağlayacak. Sestek’in diyaloğa dayalı teknolojileri yardımıyla program, yazılı tesirleşimin yanı sıra öğrencilerin karşılarında gerçek bir hasta varmış gibi sözlü tesirleşim kurmalarına da imkân tanıyacak. Üç ebatlı ve dinamik sanal karakterler sahibi olan program, öğrencilere verilen geri bildirimlerle hangi aşamalarda eksik kaldıklarını söyleyerek yönlendirici önerilerde de bulunacak. Bütün proses kayıt altına alındığı amacıyla eğitmenler de öğrencileri basitçe takip edebilecek.”

İHA

İlgili Makaleler

4 Yorum

Başa dön tuşu