Güzellik

Tırnaklarım uzamıyor diye üzülmeyin. Tahlili çok kolay

Uzamayan tırnaklar birden fazla bayanın muzdarip olduğu bir durum. Tırnakları bir türlü uzamayan yada daha öncesinden tırnak yeme üzere alışkanlığı olan bayanlar tahlili takma tırnaklarda yada protez tırnaklar da buluyor. Lakin takma tırnakların çok çabuk çıkması ve daima uğraşılması, protez tırnaklarda da maliyetinden ötürü epey can sıkıyor. Bir de tabi ki ne yaparsak yapalım kendi tırnaklarımızın yerini asla tutmuyor. Lakin şuurlu olarak uygulayacağınız bir kaç teknikle dilediğiniz uzunluktaki tırnaklara kavuşabilirsiniz.

Daima oje sürmeyin

Bayanlar ortasında yaygın olarak bilinen oje sürmenin tırnak üzerinde bir bariyer oluşturarak esirgeyici katman sağladığı inancı aslında yanlıştır. Her ne kadar mantıklı bir tez üzere gelse de, araştırmalar bunun tam aksini söylemekte. Dermatologlar uzun vadeli oje kullanımının, ojenin içerisinde bulunan kimyasalların tırnağa süzmesine yol açarak renk bozulması, soyulma ve kırılma üzere sonuçlara neden olacağını söylüyor. Bu, ojelerden büsbütün vazgeçmeniz manasına gelmiyor lakin, ortada sırada oje sürmeye orta vermek tırnak sıhhatinizin güçlenmesini sağlayacaktır.

Tırnaklarınızı sistemli olarak kısaltın lakin tırnak makası kullanmayın

Tertipli olarak uzayan tırnakları kısaltmak oluşabilecek ziyanlara ve kırılmalara karşı bir tedbir olacaktır. Kısaltma sürecini yaparken gerçek aleti seçmek kıymetlidir. Tırnak makası en pratik ve kolay yol üzere gözükse de tırnakta kırılmalara ve çatlaklara neden olabilir. Onun yerine törpü tercih etmek tırnaklarınızın kırılmadan uzamasını sağlayacaktır.

İpucu:Tırnakları her vakit birebir istikamete gerçek törpülemek değer taşır. İleri geri yaparak törpüleme yapmanız tırnak yüzeyine ziyan vererek yıpranmayı arttırır.

Eldiven giymeden paklık yapmaya başlamayın

Daima olarak lateks eldiven giymek elbet ki tırnak sıhhatinizi olumsuz tesirler fakat paklık yaparken eldiven takmamak da benzeri bir etkiyi yapacaktır. Yalnızca deterjan üzere kimyasalların verdiği tesir değil, suyun içerisinde uzun mühlet kalmak da tırnaklarınızı zayıflatabilir. Alacağınız bir çift bulaşık eldiveni ile bulaşıklarınızı yıkamak tırnaklarınızın kırılmadan uzamasını sağlar.

Daha çok pirinç tüketin

Sıhhatimiz büyük oranda tükettiğimiz besinlerle gerçek orantılıdır. Bu durum görünüşümüz için de geçerlidir. Tırnakların uzamasını sağlayan en bedelli vitaminlerin başında gelen B vitamini pirincin içerisinde yüksek ölçüde bulunur. Haftada birkaç sefer pirinç yemek tırnaklarınızın daha sağlıklı ve süratli uzamasını sağlar.

Tırnak sertleştirici kullanmayın

Tırnak sertleştirici ojelerin maksadı tırnakları daha sert yaparak kırılmalarını engellemek olsa da uzun vadede tam aksisi bir tesir yapabilir. Uzun ve daima kullanacağınız tırnak sertleştirici cila, tırnaklarınızı kurutabilir ve daha hassas güçsüz hale gelerek kırılmalarına neden olabilir.

Tırnaklarınızı vazelin ile ovun

Vazelin, çok çeşitli alanlarda kullanılan ve tırnak üzerindeki olumlu tesirleriyle popülerleşen bir eserdir. Tırnak bakımına kıymet veren herkesin kesinlikle edinmesi gerekir. Hem tırnaklarınızı hem de tırnak etlerinizi nemlendirmek için uygulayabilirsiniz. Bu uygulamayı günlük bir alışkanlık haline getirmek, tırnak üzerinde gözetici bir bariyer oluşturarak güçlenmelerini sağlayarak kırılgan tırnaklardan kurtulmanızı sağlar.

İpucu: En âlâ sonuçlar için tırnaklarınızı yıkamadan evvel 3 ila 5 dakika bekleyin.

Tırnaklarınızı taze portakal suyuna batırın

Varlıklı C vitamini içeren besinler, tırnak ve saç büyümesi için hayli tesirlidir. Birebir vakitte genel sıhhat üzerinde de olumlu tesirleri olan portakal suyunu taze olarak sıkın. Akabinde tırnaklarınızı yarım dakika içerisine batırın. 10 günde bir tekrarlayabileceğiniz bu formülü tırnaklarınızı yarım portakalın içerisine batırarak da deneyebilirsiniz.

Ek ipucu: Portakal suyu sitrik asit içermektedir. Bu asit tırnakları kurutabileceği için kullanımdan sonra tırnaklarınızı yeterlice yıkayıp akabinde nemlendirmeniz gerekmektedir.

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/tirnaklarim-uzamiyor-diye-uzulmeyin-cozumu-cok-basit/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu