Anne ve Çocuk

Tüp bebek tedavisinde gerilimin tesirleri nelerdir? Gerilim tüp bebek tedavisini olumsuz mu tesirler?

Yoğun gerilim, kişinin uzun vadede sıhhat sorunları yaşamasına sebep olabilir. O denli ki anne-baba olmak isteyen çiftler tüp bebek tedavisi kararı aldığında, beden ve beyin uzun periyodik ağır gerilime maruz kalırsa sonucun başarısız olması yüksek bir ihtimaldir. Bu nedenle uzmanlar anne olmak isteyen bayanlara, gebe kalmadan evvel kimi tekliflerde bulunuyor. Pekala tüp bebek tedavisinde gerilimin tesirleri nelerdir?

Tüp bebek tedavi sürecinde çiftlerin hem biyolojik hem de ruhsal olarak dikkat etmesi gerektiği birtakım kurallar vardır. Hamilelikte anne adayı fizikî bir ekip sorunlarla karşılaşsa da yaşadığı ruhsal problemler, süreci sarsabilir. Hasebiyle gerilim ve korku, olağan hamileliği de olumsuz etkilediği üzere tüp bebek tedavisinin muvaffakiyete ulaşmasını da engelleyebilir. Kısırlıkla uğraş eden bayanların, kanser teşhisi konan bayanlarla birebir seviyede anksiyete ve depresyon belirtileri yüksek oranda seyrettiği için uzmanlar, tüp bebek tedavisi sürecinde çiftlerin daha dikkatli olmalarını hatta tedavi öncesi ruhsal takviye almaları gerektiğini söylüyor. Nitekim her şartta gerilimi yönetebilmek kişiyi, aldığı kararlarda yahut gayelerinde muvaffakiyete ulaştırırken, anneliğe adım atarken de gerilime karşı sistemli ilerlemesi gerekiyor.

Stres tüp bebek tedavisini olumsuz etkiliyor

STRESİ YÖNETEBİLMENİN EN KIYMETLİ YOLU:

  • Çiftler birbirlerine anlayışlı olmalı

Stres, makul bir biyolojik yansıyı tetikler ve ağır olması durumunda bedendeki kimi hormonlarda dalgalanmaya sebep olur. Birebir vakitte beraberinde getirdiği sistemsiz beslenmeye bağlı fazla kilo bayanlarda adet düzensizliklerine ve yumurtlama sorununa de yol açar. Bu türlü vahim bir durumla karşılaşmayan bayan yoktur.

Bunun yanı sıra erkek kısırlığı ve gerilim ortasında da bir ilişki bulunmaktadır. Erkeklerin yaşadığı uzun periyodik gerilim, testosteron üzerinde güçlü olumsuz tesirleri olan kortizol düzeyini yükseltir. Kortizol yükseldiğinde ise testosteron düzeyinin düşüşüne yol açar. Hasebiyle gerilimin vücudu ve beyni ele geçirmemesi için öncelikle çiftlerin, bu ortak uğraşta birbirlerine anlayışlı olmaları gerekir. Bunun yanında idman yapmak ve ruhu dinlendirmek ismine bir uzman tavsiyesiyle yapılan aktiviteler gerilimi hafifletmeye yardımcı olacak seçenekler ortasındadır.

stresi direktörün yolları nelerdir

  • Başarısızlık kaygısıyla yüzleşmeli

Tüp bebek tedavisi birden fazla çiftte yüksek muvaffakiyet oranına sahip olsa da bazen hayal kırıklığı yaşatabilir. Bu durumda gerilimi yönetebilmek için her adımda sakin kalmak gerekir. Tüp bebek tedavisi gören her çift için “Ya başarılı olmazsa” kanısı, sürecin olumsuz sonuçlanmasına sebep olan en büyük etmenler ortasındadır.

Tedaviye başlayan çiftlerin başarısızlık dehşetiyle da yüzleşmeleri gerekir. Başarısızlık ihtimaline odaklanıp ruhsal olarak etkilenmek yerine anne-baba olma yolunda verilen uğraşla hayali kurulan aileye bir adım daha yaklaşılabilir. Buna takviye olarak çiftlerin birbirlerine gösterdikleri anlayışın yanında ailelere ve yakın etrafa de büyük vazifeler düşüyor.

tüp bebek tedavisi gören çiftlerin birbirlerine takviye olması gerekiyor

  • Aile büyükleri baskı kurmak yerine çocuklarına takviye olmalı

Aile tarafından çiftlere yapılan çocuk baskısı ne yazık ki toplumsal sorun olma düzeyine ulaştı. Halbuki aile büyüklerine bu süreçte çocuklarına takviye olmak ve süreci anlayış ve sabırla beklemeleri tarafında en değerli vazifeler düşmektedir.

Moral ve motivasyonun en değerli faktörlerden olan bu süreçte ailelerin, kıyaslayıcı ve eleştirel bir yaklaşımda olmaktan uzak durmaları gerekir.

Kaynak: https://www.yasemin.com/aile/haber/2994582-tup-bebek-tedavisinde-stresin-etkileri-nelerdir-stres-tup-bebek-tedavisini-olumsuz-mu-etkiler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu