Anne ve Çocuk

Türk anneleri bebeklerini 17 ay emziriyor!

1-7 Ekim Emzirme Haftası için yapılan bir araştırmayla Türk halkının bebeklerini kaç aya kadar emzirdiğini ortaya koydu. Dış yerlerde utanması ve çekinmesi olan annelerimiz, tekrar de uygun bir yer bulup, bebeğinin aç karnını doyurmak istediği sonuçlar ortasında yerini aldı.

Türkiye’de bebek ve annelik konusu epeyce hassas bir mevzudur. Rastgele bir mani yoksa, tüm annelerimiz çocuklarını emzirmekten geri kaçmıyor. Yurt dışında annelerin çoklukla mama verdiği açıklanan test sonucunda anaç bir toplum olmamız sebebiyle birlikte bebekleri en âlâ formda büyütmek isteniyor. Anne sütünün hem bebek için hem de anne için sağlıklı olduğunu bilen Türk milleti ise bebeklerini 17 aya kadar emzirdiği açıklandı.

bebek emzirme

17 AY BEBEK EMZİREN ÜLKEYİZ!

Geçtiğimiz hafta Emzir Haftası olması sebebiyle Philips Avent, uygulamaları üzerinden gerçekleştirdiği 25 ülkede 6 bin anne ile yaptıkları araştırmada Türkiye’den ise bin 448 anne katılmış olduğu tabir edildi. Ülkemizde anne sütüne olan erişimin %96.5 olduğu açıklanan araştırmada annelerin katiyetle bebeklerin emzirilmesi taraftarı olduğu kanıtlandı. Ortalama emzirme mühleti ise süt azalıp kesilinceye kadar yaklaşık 17 aylık bir mühlete tekamül ettiği belirtildi. 

bebek emzirme

EMZİRME ODALARI ÇOĞALTILMALI

Emzirmeye karşı olan annelerin ise yoğunluktan emziremedikleri ancak eşleri yardım ederse, bebeği de emzirip bakabileceklerini belirtti. Emzirme alanlarının her yerde çoğalmasını talep eden anneler, çocuklarının karnını doyurmak için kuyu bucak aramak yerine emzirme odalarının yaygınlaşması ve oralarda bebeklerinin karnını doyurabileceklerine dair de bir sitem duyuldu.

Kaynak: https://www.yasemin.com/bebek/haber/2992665-turk-anneleri-bebeklerini-17-ay-emziriyor

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu