Türk bilim insanları kök hücre ve 3D biyo-yazıcı ile kalp üretecek!

Türk bilim insanları, kök hücreler ile 3 ebatlı biyo-yazıcı teknolojilerini birleştirerek suni insan dokuları üretiyor. Son olarak kök hücre ve 3 ebatlı biyo-yazıcı teknolojilerini birleştirerek deri ve kornea yapan Türk bilim insanlarının sıradaki amacı kalp ve karaciğer. Bu yöntemle organ üretimi gerçekleştirilip seri duruma getirilebilirse gelecekte organ bağışına lüzum kalmayacak..

Türkiye’de 26 bin şahıstan çok organ nakli bekleyen hasta var ve bu rakama her sene aşağı yukarı 5 bin şahıs ekleniyor. Sağlık Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre ise geçen sene oluşturulan nakil adedi 5 bin 592. .

Yıllık eklenen hasta kadar nakil şarj edilebiliyor fakat geriye kalan havuzdaki şahıslar organ bulamadığı amacıyla yaşamını kaybediyor. Bu noktada Türk bilim insanları organ bekleyen hastalara umut olacak çalışmalara imza atıyor. Son olarak kök hücre ve 3 ebatlı biyo-yazıcı teknolojilerini birleştirerek deri ve kornea yapan Türk bilim insanlarının sıradaki amacı kalp ve karaciğer. İnsan sağlığı amacıyla mühim neticeler doğurabilecek bu yöntemle, organ üretimi gerçekleştirilip seri duruma getirilebilirse, bağışa lüzum kalmayacak. .

Çok ciddi yatırımlar yapılıyor

Yürütülen çalışmalar ile ilgili bilgi veren üniversitenin rektör muavini Prof. Dr. Erdal Karaöz, “Hem kök hücre teknolojilerini hem de 3 ebatlı biyo-yazıcı teknolojisini birleştirerek laboratuvar koşullarında 3 ebatlı doku ve organlar yapmaya çalışıyoruz. Bir bölümünü yaptık, bir alanı da planlamalar ortamında” dedi. .

Asıl amaçlarının imal edilen organları gelecekte insanlarda kullanmak olduğunun altını çizen Prof. Dr. Erdal Karaöz, “Karaciğer ve kalp hedeflenen diğer organlar. 3 ebatlı biyo-yazıcı teknolojisi kök hücrelerle birlikte aslında insan sağlığı amacıyla mühim açılımlar, mühim neticeler doğuracak. Bugün bir çok ilerlemiş ülkeler bu alana çok ciddi yatırımlar yapıyor” diye bildirimde bulundu. Asıl amaçlarının imal edilen organları gelecekte insanlarda kullanmak olduğunun altını çizen Prof. Dr. Erdal Karaöz, “Karaciğer ve kalp hedeflenen diğer organlar. 3 ebatlı biyo-yazıcı teknolojisi kök hücrelerle birlikte aslında insan sağlığı amacıyla mühim açılımlar, mühim neticeler doğuracak. Bugün bir çok ilerlemiş ülkeler bu alana çok ciddi yatırımlar yapıyor” diye bildirimde bulundu. Asıl amaçlarının imal edilen organları gelecekte insanlarda kullanmak olduğunun altını çizen Prof. Dr. Erdal Karaöz, “Karaciğer ve kalp hedeflenen diğer organlar. 3 ebatlı biyo-yazıcı teknolojisi kök hücrelerle birlikte aslında insan sağlığı amacıyla mühim açılımlar, mühim neticeler doğuracak. Bugün bir çok ilerlemiş ülkeler bu alana çok ciddi yatırımlar yapıyor” diye bildirimde bulundu. .

Kök hücre ve 3 ebatlı yazıcı birleşti

3B Tasarım ve Prototipleme Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Hakan Darıcı ise, “Canlı doku ve organları 3 ebatlı olarak basabiliyoruz. Buradan yola çıkarak evvelce dokular sonrasında organlara geçecek şekilde çalışmalar yürütüyoruz. Geliştirdiğimiz mamüller arasında suni deri, kornea, kıkırdak ve kemik çalışmalarımız var. Hatta yaptığımız kemikleri 3 ebatlı yazıcılarda basarken normal insan kemiğinden daha da dayanıklı olacak şekilde tasarlıyoruz. 3 ebatlı yazıcılarla üretilmiş robotik kollar, protezler mevcut. Doku mühendisliğini ve kök hücrelerle birleştirerek bu mekanik malzemelerin üstüne gerçek insan derisi kaplayarak gerçekçi bir manzara vermek. Bununla ilgili yürüttüğümüz TÜBİTAK projelerimiz de mevcut” şeklinde konuştu. .

Eklem hastalıklarına da deva olacak

“Doku adımından başladık. Bunlarla ürettiğimiz deri, damar gibi biraz daha karmaşık olan yapılara geçtik” ifadelerini kullanan Dr. Öğr. Üyesi Hakan Darıcı, “Bunların üçüncü adımı ise karaciğer ya da suni eklemler. Eklem rahatsızlığı olan şahıslara protez takmak yerine kendi hücrelerinden oluşturulmuş gerçek insan eklemleri takıp hastanın iyileşmesini dayanıklıak olası olacak” dedi..

Organlar hastalandıkça yerine yenisi üretilebilecek

3 ebatlı biyo-yazıcılar ve doku mühendisliğinin geleceğin tıbbı olarak adlandırıldığını altını çizen Dr. Öğr. Üy. Darıcı, “Gelecekte hastalıkların tedavisinde organ bağışına seçenek olarak kullanılacak bir yöntem. Belki 10-15 sene ortamında insanların organları hastalandıkça, bunların 3 ebatlı biyo-yazıcılardan üretilmiş sürümleri ile değiştirilip kullanılabilecek duruma gelecek” şeklinde açıklama yaptı. .

Türk bilim insanları kök hücre ve 3D biyo-yazıcı ile kalp üretecek!” için 17 yorum

 • 17 Temmuz 2019 tarihinde, saat 18:40
  Permalink

  iyiymiş,teşekkürler bilgi için

  Yanıtla
 • 17 Temmuz 2019 tarihinde, saat 18:40
  Permalink

  helal olsun bilgilendirici

  Yanıtla
 • 17 Temmuz 2019 tarihinde, saat 18:47
  Permalink

  Selamlar sayfa vallaha billaha mükemmel, twitter da paylaştım

  Yanıtla
 • 19 Temmuz 2019 tarihinde, saat 04:07
  Permalink

  Slm paylaşım cidden ilgi uyandırıcı, şukuladım

  Yanıtla
 • 19 Temmuz 2019 tarihinde, saat 20:23
  Permalink

  selam arkadaşlar siten inanki iyi, şukuladım

  Yanıtla
 • 20 Temmuz 2019 tarihinde, saat 11:51
  Permalink

  iyiymiş,teşekkürler bilgi için

  Yanıtla
 • 20 Temmuz 2019 tarihinde, saat 15:00
  Permalink

  Mrb sayfan vallaha billaha hayran edici, facebookta paylaştım

  Yanıtla
 • 25 Ağustos 2019 tarihinde, saat 20:53
  Permalink

  helal olsun bilgilendirici

  Yanıtla
 • 2 Eylül 2019 tarihinde, saat 14:16
  Permalink

  helal olsun bilgilendirici

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir