Sağlık

Türklerin burnu yüzüne göre biraz büyük!

Türkler’in burnu genellikle büyük ve kemerli. Estetik yaptırmak isteyen bir Türk, genellikle kemerin düzeltilmesini ve düşük olburun ucunun kaldırılmasını istiyor!

Dünyanın 48 ülkesinden 330 ünlü burun cerrahı, burun cerrahisi üstüne oluşturulan çalışmaları ve yeni teknikleri anlatmak üzere İstanbul’da bir araya geldi. Op. Dr. Abdülkadir Göksel’in ev sahipliğinde düzenlenen Rhinoplasty İstanbul Workshop’a; Amerika, Avustralya, Arjantin, Brezilya, Venezuela, Rusya, Çin, Kore, Meksika gibi değişik ülkelerden burun cerrahları katıldı, canlı ameliyatları izledi.

Türklerin burunlarını nasıl buldunuz? Türk insanı nasıl burun seviyor?
Türk erkeklerinin natural burunları yüzlerine göre biraz büyük. Kadınların burunları da yüzlerine göre büyük bulunduğu vakit erkek burnu gibi görünüyor. Türk insanının burnu genellikle kemerli bulunduğu amacıyla en çok istedikleri şey kemerin değişmesi. Genelde natural burun istiyorlar. Bir de Türk insanı, burun ucunun şeklinden memnun değil. Burun ucu düşük bulunduğunda, burun ucunun kaldırılmasını, burun ucunu daha ince ve net görmek istiyor. Türk insanlarının beklentileri Avrupa’dan biraz daha değişik, biraz daha kalkık ve kavisli burunları seviyorlar. Erkekler de tabii ki daha düz burunlardan hoşlanıyor.

Günümüzde 10 kadından 8’inin estetiklibulunduğu anlaşılıyor. Esasında bizim estetikliburnu anlamamız lazım, değil mi?
Yüzde 90 oranında bireylerin ameliyat bulunduğunun anlaşılmaması lazım. Tabii bazı durumlarda ışığın geldiği yere, verilen gölgeye göre anlaşılabilir. Ama bu her vakit olacak bir şey değil. Ters bir ışık gelirse oradaki dalgalanmayı görürsünüz, anlarsınız ama yüzde 90 anlaşılmaması gerekir. Normali budur.

İYİLEŞME HIZLANDI

Burun estetiği ile alakalı ne gibi ilerlemeler olacaktır?
Burun ameliyatları, şahsa özel ameliyat durumuna gelmiş durumda. Yani standart ameliyat olarak değil de her buruna değişik teknik gibi.. Benim cerrahi tekniğim, burnun natural yapısını koruma yönündedir. Sadece bir-iki senelik değil, uzun dönem… Sonuçta hem natural, hem güzel netice elde eden teknik kullanıyorum. Artık yüksek teknoloji tüketimi ile kemikleri kırmadan tekrardan şekillendirme talihimiz var. Hem de deri idaresi konusu ile alakalı da yeni yöntemler kullanılarak derinin iyileşmesi kolaylaştırılıyor. Bütün bunları bir araya getirdiğinizde de hem iyi netice elde ediyor, hem de süratli iyileşme sağlanır.

HANGİ ÜLKE NASIL BURUN SEVİYOR?

 İngilizler ve İngiltere’de yaşam sürdüren Türkler kalkık değil, natural burun istiyor, çok değişiklık istemiyorlar.

 Ortadoğu’dan gelen hastaların birçoğu da gerçekte natural burun istiyor. Bazıları ise daha ufak, daha kalkık burunlar istiyorlar.

 Arap Körfezi’ndeki ülkelerde çok daha çok ufak minyon burun seviliyor.

 Çinliler, burunlarına kemer istiyor.

 Pakistanlılar düz burun istiyor.

 Hindistanlılar geniş kanatlı burun istiyor.

 Benim en çok zorlandığım Afrikalılar… Çok kalın derileri var, çok iş gerektiriyor. .

İlgili Makaleler

11 Yorum

Başa dön tuşu