Kalp SağlığıSağlık

Tütünle mücadelede Türkiye dünya birincisi oldu!

Dünya Tütün Raporu’na göre Türkiye tütün kullanımının azaltılması amacıyla Dünya Sıhhat Örgütü’nün tavsiyelerini tam olarak yaşama yaşamış birinci ülke!

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), Dünya Tütün Raporu’nu Brezilya’nın başkenti Rio de Janeiro’da kamuoyuna sundu. Raporda Türkiye’nin tütün kullanımının azaltılması amacıyla DSÖ’nün tavsiye ettiği bütün önlemleri tam olarak uygulayan birinci ülke bulunduğu belirtildi. Türkiye’nin sonrasında da Brezilya geliyor!

Tütünün yalnızca sigara şeklinde içilmediği, aynı vakitte çiğnenerek ya da buruna çekilerek tüketildiğine ilgi çekilen raporda, alınan önlemlere karşın çoğu şahıs amacıyla tütünden vazgeçmenin güç bulunduğu söylendi.

Sigara içmeyenlerin korunması amacıyla dünya çapında önlemlerin artırılmasına ve tütün ürünlerinin pahalandırılarak erişiminin zorlaştırılmasına karşın her sene 8 milyon insanın tütüne bağlı sıhhat problemleri yüzünden hayatını kaybettiği belirtildi.

EKONOMİDE YOL AÇTIĞI KAYIP

Sıhhat giderleri ve iş göremezlik raporları nedeniyle tütünün ekonomide yol açtığı kayıp ise 1 trilyon 400 milyar doları buluyor. Avrupa bölgesine dair istatistiklere göre Gürcistan’da erkeklerin yüzde 57’si, Almanya’da yüzde 29’u, İzlanda’da da yüzde 15,3’ü sigara içiyor! DSÖ, tütünün yakmak yerine ısıtılarak tüketildiği elektronik sigara gibi ürünlerin de sağlığa zararlı bulunduğu konusu ile ilgili uyardı.

Dünya Tütün Raporu’nda dünya çapında her 10 şahıstan 6’sının tütün kullanımına karşı en az önlemlerin alındığı ülkelerde yaşadığına ilgi çekildi. Dünyanın aşağı yukarı yarısının da tütün ürünlerinin paketlerinde caydırıcı fotoğrafların bulunduğu ülkelerde hayat sürdürdükleri belirtildi. DSÖ’ye göre dünyada yalnızca 2 milyar 400 milyon şahıs tütün kullanımına son verilmesinin desteklendiği ülkelerde yaşıyor.

TÜTÜNLE MÜCADELEDE DSÖ’DEN YENİ ÖNERİLER

DSÖ, ülkelere sigarayı bırakmak isteyenlere destek hedefli telefon ve çevrimiçi üzerinden danışmanlık hizmeti sağlanması, ilaveten nikotin tedavilerinin de mali olarak desteklenmesi önerisinde bulundu. DSÖ’nün bilgilerine göre tütün tüketenlerin adedinin toplam nüfustaki payı azaldı, fakat dünya nüfusundaki artış nedeniyle 1 milyar 100 milyonun sabit kaldığı belirtildi!

İlgili Makaleler

22 Yorum

Başa dön tuşu