Anne ve Çocuk

Umeyr isminin manası nedir? Umeyr ismi Kur’an’da geçer mi? Umeyr ne demek?

Ebeveynler, çocuklarının isminin manalı olmasına dikkat ediyor. Bu hususta araştırmaya koyulan ebeveynler, doğacak çocukları için hem manası hoş olanı seçmek, hem de dinen uygun olanı bulmaya çalışıyor. Erkek çocukları için kullanılan Umeyr, günümüzde en tanınan isimler ortasında yer alıyor. Umeyr isminin manası nedir? Umeyr ismi Kur’an’da geçer mi? Umeyr ne demek?

Anne ve babalar, çocuklarına isim koyarken büyüklerine danışıp, dinen uygun olan lakin tanınan isimler ortasında da yer almasına dikkat ederek seçim yapıyor. Günümüzde en çok araştırılan ve merak edilen isimler ortasında yer alan Umeyr, hem söyleniş hem de kulağa beğenilen gelmesiyle ebeveynlerin en çok tercih ediliyor. Umeyr ismi erkek çocuğa ilişkin olmasıyla birlikte Arapça kökenli bir isimdir.

bebek

UMEYR İSMİNİN MANASI NEDİR?

Arapça kökenli bir isim olan Umeyr, zeki, çalışkan ve akıllı manalarına gelmektedir. Erkek çocuklarına koyulan bu isim Arapça’da ayın harfiyle başlarken Türkçeye “u” harfi ile geçmiştir.

erkek bebek

UMEYR İSMİ KUR’AN’DA GEÇER Mİ?

Arapça bir sıfat manası taşıyan Umeyr, Kur’an’da geçmektedir. Arapça olmasından kaynaklı iki farklı okunuşu bulunmaktadır. Birincisi Umayir, ikincisi ise Umair biçimindedir. İslam tarihinde Musab bin Umayr bu isimle tanınan en meşhur sahabedir.

erkek bebek

UMEYR İSMİNİN ÖZELLİKLERİ

Umeyr isminin taşıyan beşerler, kıvrak zekası ve pratik yapısı ile göze çarpmaktadır. Umeyr ismini taşıyan insanlarda matematiksel zeka görülürken, bir taraftan da kuvvetli ezber gücü olduğu görülmektedir. Nahif ve merhametli kişilik özellikleri barındıran Umeyr, yapısı gereği de hayli ağır başlı ve yumuşak huyludur. Eğitim hayatında da başarılı olduğu görülen Umeyr’lerin biraz efor ve emek vererek yapamayacakları şey yoktur.

Kaynak: https://www.yasemin.com/bebek/haber/2993169-umeyr-isminin-anlami-nedir-umeyr-ismi-kuranda-gecer-mi-umeyr-ne-demek

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu