Sağlık

Unutkanlığın sebepleri nelerdir?

   Siz de unutkanlıktan dem vuranlardan mısınız? Ağır iş temposuyla unuttuğumuz, daha dün ne yediğimizi hatırlayamadığımız birçok vakit oluyor. Lakin aslında bu unutkanlığın ardında yatanlar neler biliyor muyuz? Çabucak ilaçlara başvurduğumuz unutkanlığı aslında doğal prosedürlerle çözebilirsiniz. 

Unutkanlığın Sebepleri?

Unutkanlığın birçok sebebi olabilir. Bunların ortasında gerilim, hareketli ömür stili, ağır iş yükü olabilir. Bellekte bulunan bilgilerin silinmesi her vakit bir hastalık doğurmayabilir, tekrarlanmayan yahut çağırılmayan şeylerin unutulması olağandır. Yalnızca bu durum çok yakın vakitlerde gerçekleşen durumları unutmanıza kadar geliyorsa o vakit bir uzmana danışabilir ya da evvel doğal formüllerle çözmeyi deneyebilirsiniz. Gelin birlikte unutkanlığı sebeplerini inceleyelim.

  1. İlerleyen yaşlar
  2. Kafa travmaları
  3. Depresyon ve stres
  4. Vitamin ve mineral eksikliği
  5. Hamilelik

Unutkanlığa Âlâ Gelen Besinler

Ceviz

Gençlere imtihan öncesinde bir avuç ceviz veririz. Halinden de anlaşılacağı üzere ceviz beyne çok yararlıdır. Hafızayı güçlendirir ve unutkanlığa birebirdir.

Bitter Çikolata

Bitter çikolata gerçek ölçüde tüketildiğinde bedene birçok yarar sağlamaktadır. İçerisinde bulunan polifenoller sayesinde beynin sağlıklı çalışmasını dayanaklar. Şayet alerjiniz ya da hastalığınız yoksa günde birkaç küçük kare bitter çikolata tüketebilirsiniz.

Balık Çeşitleri

Unutkanlığın en önemli sebebi olan Omega3 bedenimizden eksikliği hissedildiğinde unutkanlığa sebep olur. Bunun en güzel ve yararlı tahlillerinden biride Omega3 bakımından çokça güçlü olan balıklardır. Bilhassa somon, sardalya, ton balığı bol ölçüde Omega3 bulundurur.

Ispanak

Ispanak, folik asit, çokça C vitamini ve mineraller sayesinde beynin sağlıklı çalışmasını takviyeler. Lakin ıspanağı çiğ olarak salatalarınızda kullanmanız çok daha yararlı olacaktır.

Tarçın

Tarçının kokusu dahi insanın hafızasını güçlendirmeye yetiyor. Yapılan araştırmalar sonucu tarçın kokusu konsantrasyonu güçlendiriyor ve hafıza tazeliyor. İçerisinde bulunan mineraller unutkanlığın giderilmesini sağlar. İsterseniz yediklerinizin üzerine 1 çay kaşığı serpebilir ya da tarçın çayı demleyebilirsiniz.

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/unutkanligin-sebepleri-nelerdir/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu