Sağlık

Uykunuzun bölünmemesi için 6 tesirli ipucu

DAK sıhhat raporuna nazaran  , Almanya’daki tüm çalışanların yüzde 80’i berbat uyuyor ve giderek daha fazla insan uykuya dalma ve uykuyu sürdürme sıkıntıları yaşıyor. Çalışanların yüzde 10’u uyku bozukluğu uykusuzluktan muzdarip. Sonuçlar kıymetsiz değil. Yorgunluk, bitkinlik, hastalık müsaadesi ve uyku hapı almak artık ender değil. Uykuya dalmanıza ve gece boyunca daha yeterli uyumanıza yardımcı olmak için aşağıdaki ipuçlarını sizin için bir ortaya getirdik.

1. Bir akşam rutini geliştirin

Vücudumuz rutinleri ve alışkanlıkları sever zira otomatik davranışlar güce aç beynimizi fazla zorlamaz. Bu formda güç tasarrufu yapıyoruz ve gündemde bir sonraki hareketin ne olduğunu düşünmek zorunda kalmıyoruz. Biyoritmimiz ve uyku kalitemiz için uyku ve uyanma rutinleri de tıpkı derecede değerlidir. Vücudunuzu gerçek ritme sokmak için her gün tıpkı saatte yatmak en uygunudur. Bunu, sizi rahatlatan ve uykuya hazırlayan sağlam alışkanlıklarla yapabilirsiniz. Bunlar arasında meditasyon, günlük yazma, esneme antrenmanları, kitap okuma, sesli kitap dinlemek..

2. Yatak odanızı bir çalışma odası yapın

Uyku araştırmacıları, yatak odamızın serin, karanlık ve gürültüsüz bir yer olmasının değerini daima vurgulamaktadır. Bu nedenle, oda sıcaklığının 16 ila 19 santigrat derece ortasında olması için geceleri ısıtmayı kapatın . Çabuk üşürseniz kalın, sıcak bir battaniye yardımcı olabilir. Yatak odanız da tamamen karanlık olmalıdır. Ay ışığı yahut geçen otomobiller üzere kelamda küçük ışık kaynakları bile biz fark etmeden uyku kalitemizi düşürebilir. Panjurlarınız yahut perdeleriniz bu nedenle mutlak karanlık sağlamalıdır.

3. Uyku araçları kullanın

Artık uykuya dalmanıza ve uykuda kalmanıza yardımcı olabilecek çok sayıda pratik yardımcı var. Uyku maskeleri ve kulak tıkaçlarına ek olarak , ağır battaniyeler sarılmamızı ve inançta hissetmemizi sağlar. Bu birebir vakitte bizi rahatlatır ve uykusuzluğa bile yardımcı olabilir. Özellikle tanınan yüklü battaniyeler.

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/uykunuzun-bolunmemesi-icin-6-etkili-ipucu/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu