Anne ve Çocuk

Uyumsuz çocuk kimdir? Uyumsuz çocuğun özellikleri nelerdir?

İnsanlar doğdukları andan itibaren etrafıyla uyumlu münasebetler kurmaya çalışır. Bu ahenk süreci ne kadar başarılı olursa, o kadar memnun ve huzurlu oluruz. Çocuklarda toplumsal ahenk zahmeti ve duygusal ahenk zahmeti olarak iki farklı uyumsuzluktan bahsedilir. Ruhsal olarak rahatsızlık olduğunu lisana getiren uzmanlar açıkladı. Uyumsuz çocuk kimdir? Uyumsuz çocuğun özellikleri nelerdir?

İlk olarak ahenk, insanın sahip olduğu özelliklerle kendi benliği ve içinde bulunduğu etrafı ortasında istikrarlı bir münasebet kurmasına denir. Özcesi insanın kendisi ve etrafıyla barışık olmasını anlatmaktadır. Çocuğun dünyaya geldiği andan itibaren keşfetme ve çözümleme olayı devam eder. Bu süreçte çocuk toplum içine karışıp sosyalleşince ahenk içerisine girmeye başlar. İşte tam bu nokta da da uyumsuzluk ahengin tam zıttıdır. Kendisiyle ve etrafıyla barışık olamayan, ilgi kurma konusunda problem çeker, olan alakaları devam ettirme zahmeti çeken beşerler için kullanılmaktadır. Çocuklar ortasında uyumsuz davranış olarak gösterilen, yaramaz, haylaz, hudutlu, geçimsiz olarak isimlendirilir. Hızlı büyüme ve gelişme içinde olan çocukta, her yeni gelişmeyle birlikte değişik kurallar ve zahmetler yeni bir ahenk gayreti gerektirir. Bu periyotta de süreksiz ahenk bozuklukları görülebilir.

uyumsuz çocuk

UYUMSUZ ÇOCUK KİMDİR?

Çocukları uyumsuz olarak nitelendirmeden evvel birtakım noktaların incelenmesi gerekmektedir. Çocuğun gelişim çağı kıymetli bir faktördür. Aşikâr devirlerde yaşanan çocuklarla olan her duruma uyumsuz gözüyle bakılmaması gerektiğini belirten uzmanlar, kimi periyotlarla çocuğun gelişimsel devrine denk geldiğini ve keşfetme sürecinde olan çocuğun ebeveynlere uyumsuz geldiğini belirtti. Mesela 2-4 ortası çocuğun inatlaşması, uyumsuzluk değil, kişiselleşme uğraşıdır. 3-6 yaş kümesi da cinsel yönelimini keşfetme sürecinde olduğu için hırçın ve saldırgan özellikler gösterebilmektedir.

uyumsuz çocuk

Örnek üzerinden açıklayan uzmanlar, okul öncesi çocuğun palavra söylemesinin olağan olduğunu zira hayali palavra dediğimiz onun için var olan lakin gerçekte var olmayan şeyleri kabul ettiğini belirtti. Ya da etrafında bir kaçış olarak bunu görüp denemsi tekrar keşfetme içgüdüsüyle alakalıdır. Meğer okuldan sonra palavra söylemeye devam ediyorsa çocuk, bunun bir uyumsuzluk belirtisi olduğu ve aslında bir sorun yaşandığının görülmesi gerektiğinin işaretidir. 

uyumsuz çocuk

Bunun üzere tuvalet eğitimi aldıktan sonra bile sık sık altını ıslatması, saldırgan davranışlarına daima devam etmesi ahenk sorunu çektiğini kanıtlamaktadır. Mesela 5-6 yaşında bir çocuğun kardeşinin kıskanması olağandır lakin gün geçtikçe azalmak yerine artarak devam ediyorsa, kıskanç çocuğun da ahenk sorunu yaşadığı görülür.

uyumsuz çocuk

UYUMSUZ ÇOCUK ÖZELLİKLERİ

  • Öğrenmede zihinsel, duyusal ya da sıhhat etmenleriyle açıklanmayacak yetersizlik,
  • Yaşıtlarıyla ve öğretmenleriyle uygun ilgi kurma ve sürdürmede yetersizlik,
  • Normal durumlarda uygunsuz çeşitte davranış ya da hisler,
  • Genel mutsuzluk ve çöküntü durumu,
  • Kişilik ya da okul sorunlarıyla alakalı fizikî belirti ve kaygı,
  • Algısal sapmalar,
  •  Dil ve konuşmada sapmalar ve başka beşerlerle bağlantı kuramama,
  • Başkalarına yönelik saldırganlık

uyumsuz çocuk

ÇOCUK NEDEN UYUMSUZ OLUR?

Konuya nazaran uyumsuz çocuklar ikiye ayrılır; “duygu bozukluğu olanlar” ve “sosyal bozukluğu olanlar”. Çocuklarda uyumsuzluğa neden olan sebepler ise; çocuğun doğuştan taşıdığı biyolojik etmenler, çocuğun gelişim devrinde aile alakaları ve ailenin çocuğa gösterdiği ya da göstermediği ilgi, çocuğa okulda uygulanan çok hudut ve kurallar da aşağılayıcı, rencide edici davranışlar, sınıftaki çatışmalar örnek gösterilebilir.

uyumsuz çocuk

DESTEK ALINMALI!

Biyolojik olarak başlayan süreçte, birinci dünyayı ona öğreten aile ikinci faktör olarak uyumsuzluğu tetiklediğinde, bir de okulda küçük düşme, rencide durumlarına maruz kalan çocuğun hayatında sorunlar olacaktır. Uyumsuz olarak nitelendirdiğimiz özellikleri de taşıyorsa, bir uzman tarafından takviye alınmalıdır. Zira çocuk bu halde keyifli olamazken, hayatı boyunca bir yük olarak da taşımayı tercih edecektir. Aksini bilmediği için, saldırgan tarafının ağır basacağını ve herkese karşı bu türlü davranacağını belirten uzmanlar, toplumdan dışlandıkça daha da körükleneceğini ve daha makus hallere gelebileceğinin ihtarını yaptı. 

Kaynak: https://www.yasemin.com/cocuk/haber/2991832-uyumsuz-cocuk-kimdir-uyumsuz-cocugun-ozellikleri-nelerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu