Diyetisyen

Uzman isimden şeker tadında bayram için beslenme tüyoları!

Bilhassa pandemi devrinde yaşanılan kısıtlamalardan sonra bu sene bayramın daha ağır ve faal geçebileceğine dikkat çeken uzmanlar, Ramazan ayının akabinde çok yemenin sıhhat problemlerinin oluşmasını tetikleyebileceği konusunda ihtarda bulunuyor.

Medicine Hospital Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Nilay Cansever, “Ramazan Ayı” sonrası gelen bayram için beslenme tüyolarını paylaştı. Ramazan ayında öğün sayısının az olması ve beslenmede yaşanılan değişiklikler sonucunda bayramda daha fazla yeme eğilimine yöneliyoruz. Bunu etkileyen faktörlerde ailelerin bir ortaya gelmesi bilhassa pandemi devrinde yaşanılan kısıtlamalardan sonra bu sene bayram daha ağır ve etkin geçebilir, bayramlarda pişirilen yemeklerin çok çeşitli olması ve bilhassa tabi ki şerbetli tatlıların her konutta bulunması yahut bayram ziyaretlerinde size ikram edilmesidir. Lakin Ramazan ayının akabinde çok yemek sıhhat sıkıntılarının oluşmasını tetikleyebileceği unutulmamalıdır.

bayramda beslenme

Bilhassa mide hazımsızlıkları ve bağırsak sorunları yaygın olarak yaşanabileceğine dikkat çeken Dyt. Nilay Cansever, ileri yaş bireylerin yahut tansiyon, diyabet, kalp hastalığı üzere kronik hastalık sahibi bireylerin yeme içme konusunda daha dikkatli olması gerektiğini söz ederken şunları söyledi:

YEMESEM DAHA UYGUN OLUR DİYEBİLMELİSİNİZ

Örf ve adetlerimiz gereği yeme içme konusunda epey ısrarcı davranabiliyoruz yahut “hayır teşekkür ederim yemesem daha güzel olur” diyemeyebiliyoruz. Bu nedenle biraz empati kurmaya çalışarak en azından gelen konuğa ısrarcı davranmazsak kendimizde ısrarcı tavırlara karşı daha kararlı olabiliriz. Bayram sabahından itibaren mümkün olduğu kadar olağan nizama geçmeye itina göstermeliyiz. Yenilen besin ölçüsü süratli bir halde arttırılmamalıdır. Olağan nizama geçmek için birinci günler de 3 ana öğün ortalarda 1-2 orta öğünlük bir planlama yapılmalıdır. 4-5 saatten fazla aç kalmamaya dikkat edilmelidir.

BAYRAM SABAHI HAFİF BİR KAHVALTI İLE GÜNE BAŞLAMALI

Az tuzlu beyaz peynir, haşlanmış yumurta, bol ölçüde çiğ zerzevat (domates-salatalık-maydanoz vb.) tüketilmeli ekmek olarak da hem kan şekeri istikrarı açısından hem de tok tuttuğu için tam buğday/çavdar üzere ekmekler tercih edilmelidir. Kızartma, sucuk-salam ve hamur işlerinden uzak durulmalıdır. İlerleyen saatlerde bilhassa bayram ziyaretinde bulunacaksınız tatlı ikram edileceğini göz önünde bulundurulup bal, reçel üzere şekerli besinler tüketilmemelidir.

Beslenme tertibinin değişmesinden kaynaklanabilecek sindirim problemleri yaşamamak ismine öğünlerde kesinlikle lif içeriği yüksek olan besinlere yer verilmesine dikkat edilmelidir. Sebzeler, kuru baklagiller üzere. Et yahut tavuk üzere hayvansal kaynaklı besin tüketilecekse de tavuk yahut balık yahut hindi üzere beyaz etler tercih edilmeli ve mutlaka kızartma yahut kavurma metodu tercih edilmemelidir. Et eserlerinin yanına kesinlikle salata yahut zeytinyağlı zerzevat yemekleri ilave edilmeli, börek yahut pirinç pilavı yahut zeytinyağlı sarma/dolma üzere besinlerden uzak durulmalıdır. Küçük uzunluk servis tabakları kullanmak porsiyon denetimini sağlamaya yardımcı olur böylece hem gözümüz hem de midemiz doymuş olur.

bayramda sütlü tatlılar tercih edin

SÜTLÜ TATLILAR TERCİH EDİLMELİ

Tatlı kesinlikle yenilmek isteniyorsa daha hafif olan sütlü tatlılar yahut meyveler tercih edilmeli, mümkün olduğu kadar baklava, kadayıf üzere şerbetli tatlılardan uzak durulmalı. Şayet ki çok canınız istiyorsa 1 dilim baklavanın da yetebileceğini unutmayın. Bir sonraki öğünde zerzevat tercih ederseniz günlük kalori ölçüsünü dengelemiş olursunuz. Çikolatayı, şekerlemeleri yahut tatlıyı fazla yemenin hem gereksiz kalori kazanımına hem de sıhhat meselelerine yol açabileceğini unutmamak gerekir.

BOL SU İÇİLMELİ

Ramazan ayında azalan sıvı tüketimini tekrar olağana döndürmek ismine 2-2,5 litre su içilmesine dikkat edilmelidir. Bilhassa çok fazla çay, kahve içmek diüretik tesir göstereceğinden kronik hastalık sahibi kişilerin 

daha dikkatli olması gerekir. Ayrıyeten su tüketmenin iştah denetiminde yardımcı olacağını unutmayın. İkram edilen çayın/kahvenin yerine su içmeyi tercih edin.

Tıpkı vakitte Ramazan ayında azalan fizikî aktiviteyi de arttırmak ismine mümkün olduğu kadar yürümeye çalışın.

Kaynak: https://www.yasemin.com/diyet/haber/2988645-uzman-isimden-seker-tadinda-bayram-icin-beslenme-tuyolari

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu