Sağlık

Uzmanlar açıkladı: Mavi renk beyin sıhhatini tetikliyor!

Hayatımıza mana katan renkler hakkında ortaya çıkan bir argümana nazaran deniz kenarı, gökyüzü üzere “mavi” yerlerde vakit geçirmek, beyin sıhhati açısından değerli tesirler meydana getiriyor. Mavi renk, beyin sıhhatimizin paklığı ve rahatlaması için hayat uzunluğu sürecek değerli bir yatırım kelam konusu olmaktadır.

İnsan psikolojisi üzerinde büyük ölçüde tesir eden renkler, günlük hayatımızın vazgeçilmez bir kesimini oluşturuyor. Her rengin bir mana taşıdığını düşünürsek yaptığımız seçimlerde de buna nazaran hareket edebiliriz. Bilhassa huzuru ve sakinliği simgelen mavi renk, beynin de en çok sevdiği renkler ortasında yer alıyor. Yapılan araştırmalara nazaran gökyüzünde, denizde ve tabiatın birçok yerinde gördüğümüz mavi rengin bulunduğu ortamlar beyin tarafından daha sakinleştirici olarak algılanıyor. Nabız ve teneffüsü yavaşlattığı, terlemeyi azalttığı ve tansiyonu düşürdüğü ortaya çıkan mavi renk aslında birçok hastalığın da tahlili olabilir. 

mavi renginin psikolojide yeri

Işığın oluşturduğu renk çeşitlerinin meydana getirdiği güç, beden işlevlerini, zihnimizi ve hislerimizi etkilemektedir. Görme sürecini yerine getiren temel organın göz olduğunu bilinse de yapılan çalışmalar sonucunda çeşitli hücreler aracılığıyla beynin görme fonksiyonunu üstlendiği kanıtlandı. Gözümüzde 7 milyon konik ve 100 milyon kadar silindirik hücrenin bulunması, insanların renklere karşı hem fizyolojik hem ruhsal tesirler oluşturduğunu ortaya çıkardı.

mavi yerler beyin sıhhatini tetikliyor

NEŞELİ OLMANIN KAYNAĞI MAVİ ALANLARDAN GEÇİYOR

Yeni yapılan araştırma Roma’daki Sapienza Üniversitesi’nden Valeria Vitale ve takım arkadaşları tarafından ileri sürülüyor. Araştırma sonucunda daha sık sevinçli olduğunu tabir eden yetişkinlerin çocukken okyanus, ırmak, ırmak, deniz ve dere kenarı üzere “mavi yerlerde” daha fazla vakit geçirdiğini ortaya koydu. Takımın daha evvel gerçekleştirilen araştırmalarında da bulguları bu tarafta ortaya koyduğu, mavi yerlerin zihin sıhhati açısından büyük kıymete sahip olduğu belirlenmiştir. 

yeşil alanlar

Söz konusu tesirler, “yeşil alanlar” olarak bilinen orman ve bitkilerle kaplı yerler içinde de geçerli sonuçları verdi. Çocukluk periyodunda mavi alanlarda vakit geçirmenin, ileriki hayatlarında yeşil alanları daha çok ziyaret etmeyi sağladığını söz etti.

ARAŞTIRMA NASIL YAPILDI?

Araştırma birçok ülkeden bilgi toplanarak ortaya koyuldu. “Mavi alanda vakit geçirme ve insan sıhhatiyle ilişkisine” odaklanan BlueHealth International Survey (T. MaviSağlık Memleketler arası Anketi) verileri kullanıldı. Ankete katılan iştirakçilere 16 yaşına kadar mavi alanda yaşadıkları çocukluk anıları ve ne sıklıkla, ne kadar uzun kaldıkları üzere geçmişe dair pek çok sorular soruldu.

mavi ve yeşil

Bugünkü ömürleriyle ilgili son 2 haftadaki duygusal ve ruhsal durumları tahlil edildi. Son 4 haftada yeşil yahut mavi alanlara ne sıklıkla gidildiği ve ne kadar kalındığı hakkında sorular soruldu. Araştırmadan elde edilen sonuçlar “The Journal of Environmental Psychology”  dergisinde yayınlandı.

Kaynak: https://www.yasemin.com/saglik/haber/2992855-uzmanlar-acikladi-mavi-renk-beyin-sagligini-tetikliyor

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu