Anne ve Çocuk

Uzmanlar uyardı: “Babası ya da ağabeyi de geç konuştu” demeyin!

Dünyaya gelen bebek, doğumla birlikte dünyayı ve her objeyi, cismi, sesi ve dokuyu anlamlandırmaya çalışır. Lisan gelişiminin de bu süreçte göz temasıyla başladığını söz eden uzmanlar, ebeveynlerini takip ederek bebeklerin konuşmayı taklit etmesiyle öğrendiğini belirtti. Şayet çocuk 1 yaş civarında birinci sözlerini söyleyemediyse bir sorun olabileceğinin altı çizildi.

Pandemi devrinde insanların etkilendiği üzere bebeklerin gelişim süreçlerinin de etkilenildiğini aktaran uzmanlar, toplumsal etraftan uzak kalmasıyla birlikte, sıklıkla ekrana maruz kalmalarının sonucunda lisan gelişiminin olumsuz etkilendiğini açıkladı. Bilhassa 3 yaşına kadar çocukların ekrandan uzak tutulması ve kullandırılmaması gerektiğini belirten uzmanlar, lisan gelişimi ve toplumsal gelişimin eksik kaldığını söz etti.

bebeklerde konuşma

BEBEĞİN LİSAN GELİŞİMİ

1 yaşında bir bebeğin birinci manalı sözlerinin duyulması gerektiği ve 2 yaşında en az 50 söz ile 2 sözlük cümleleri oluşturması beklenmektedir. (Anne gel, baba gitti vb.) 3 yaşındaki bir çocuğun ise 350 söz ile sıkıntısını anlatabiliyor olması, bir hareket üzerinden talepte bulunması, rica etme, anı anlatma üzere sözlerle anlatım yapabiliyor olması gerekmektedir. 4 yaşında ise bir olayı özetleme, kıssa anlatma üzere konuşmalarda, fikir beyan etme ve kendini söz edebiliyor halde olması beklenmektedir. 

bebeklerde konuşma

DİKKAT! ŞAYET ÇOCUĞUNUZ 1 YAŞINDA BİRİNCİ SÖZLERİNİ SÖYLEMEDİYSE…

Eğer olağan izleyen üstte anlatan olayları gerçekleştiremiyor, 1 yaşında söz söyleyemiyor, 2 yaşında iki sözlük cümle kuramıyorsa, çocuğu takip etmeyi asla bırakmayın. Hareket taklit etme yetisinde, yada söylediklerinizi yerine getirme konusunda meşakkat yaşıyorsa gelişim sürecinin kıymetlendirilmesi gerekmektedir. Etrafta ekseriyetle bu duruma “Babası da geç konuştu” yada “Abisi, kuzeni de böyleydi” üzere söylenenlere aldırış etmeyin. Çocuklar için vakit epey kıymetlidir. Çocukluk çağının gelişiminde bir dert yada aksaklık yaşanırsa, bu çocuğun ömür içerisinde yaşayacağı olayları da tetiklemektedir. Gelişimsel olarak basamaklarda şayet bir eksiklik görürseniz bir takviye almaktan çekinmeyin.

bebeklerde konuşma

ÇOCUĞA VAKİT AYIRIN

Konuşamayan çocukla oyunlar oynamaya çalışın. Bilhassa aile içi oynan oyunları çocuk için çok kıymetli olduğunu açıklayan uzmanlar, lisan ve toplumsal gelişimi açısın da epeyce verimli aktiviteler olduğunu belirtti. Oyunlarda çocukların oyuncaklarıyla nasıl oynaması gerektiği ve oyun gayesi üzere, sesler, sözleri nasıl söylem edeceğini öğretin. 

Kaynak: https://www.yasemin.com/bebek/haber/2992667-uzmanlar-uyardi-babasi-ya-da-abisi-de-gec-konustu-demeyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu