Anne ve Çocuk

Uzmanlar uyardı: Bebekli aileler tatile giderken dikkat etmeli!

Tatil dönemin ortasında bir çok ebeveyn müsaadesini ailesiyle birlikte geçireceği bir tatil için kullanıyor. Çocukların ve bebeklerin olduğu tatilde iki yetişkinin yaptığı tatil oranla daha kuvvetli ve dikkat edilmesi gerektiğini belirten Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uz. Dr. Hülya Seçkin, çocuklarla tatil planı yaparken kıymetli noktalara değinerek tekliflerde bulundu.

Tatil için sabırsızlanan ebeveynler, çocuklarıyla vakit geçirmek için sabırsızlanıyor. Kıyı, güneş ve tabiatın daha çok tatil için tercih edilirken, çocuklarla olan bu vakit diliminde dikkat edilmesi gereken noktalar var. Bebek ve çocuklar yetişkinler kadar güçlü ve dirençli bir bedene sahip değildir. Ebeveynlerin buna dikkat etmesi ve ona nazaran tatilini planlaması gerektiğini belirten Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uz. Dr. Hülya Seçkin kıymetli açıklamalarda bulundu.

bebekle tatil

“YANINIZA KESİNLİKLE BUNLARI ALIN…”

Bebekli ailelerin öncelikle gerekli eşyaları asla ihmal etmemeleri gerektiğine değinen Seçkin “Yaz geldi, tatil planları yaparken çocuklu ailelerin farklı şeyleri düşünmesi gerekir. Gerekli tedbirleri aldıktan sonra bebeklerle tatile çıkmanın onların gelişimi açısından çok yararlıdır. Yanınıza kesinlikle şunları alın; güneş kremi, 6 aydan büyük çocuklar için güneş hami, mayo, şapka, güneş gözlüğü, bornoz, alt açma minderi, deniz simidi yahut kolluk, ateş ölçer, yara bandı, gazlı bez, ateş düşürücü, daima kullandığı vitamin ve ilaçlar, hekiminize danışarak alacağınız kaşıntı giderici şurup ve jeller. Elbise ve şortların yanı sıra sinek saldırısından korumak için uzun pantolon yahut eşofman altı ve serin geceler için ince mont, hırka, yelek almayı ihmal etmeyin. Sevdiği oyuncakları, kitapları ver varsa alıştığı şeyleri almayı ihmal etmeyin” tabirini kullandı.

havuzda bebek

HAVUZ YERİNE DENİZ TERCİH EDİLMELİ

Ulaşım araçlarının bebeği etkilemediği lakin bebeğin konfor ve rahatlığının sağlanması üzerine duran Seçkin “Havuz yerine deniz tercih edilmeli ve bebekli aileleri düşünerek tasarlanmış oteller seçilmelidir. Şayet bebeğiniz ek besine yeni geçmişse kaldığınız tesisin mutfağını kullanabileceğinizden yahut tesisin bebeğinize uygun yiyecekler çıkaracağından emin olun. Gitmeden 2 gün evvel arayarak odanıza bebek karyolası eklemeleri gerektiğini hatırlatın. Ulaşım konusunda otomobil yahut uçak bebeği etkilemez, lakin seyahat esnasında bebeğin konforunun sağlanması değerlidir. Karayolu ile seyahat ediyorsanız oto koltuğu olmazsa olmazlardandır” açıklamasında bulundu.

bebek

BEBEĞİN HAVUZ SUYU İÇMEMESİNE DİKKAT EDİN!

Havuz sularında ağır klorun olması ve yutulmaması gerekmektedir. Bilhassa çocuklarda önemli hasarlar bıraktığını ve ebeveynlerin çocukları müdafaası gerektiğine değinen Seçkin “Aileler çoklukla bebekleri deniz ya da havuza sokmanın riskli olup olmadığını merak ederler, deniz yahut havuza sokarken öncelikle bebeğin başını dik tutabileceği gelişim düzeyinde olması gerekir. Havuzlardaki sterilizasyon süreçleri vakit zaman yetersiz olabiliyor. Bu noktada bebeğin sıhhati açısından daha hijyenik olması ismine deniz tercih edilebilir. Bunun yanı sıra, bebeğin havuz suyunu yutmamasına dikkat etmek gereklidir” ihtarında bulundu.

suda ağlayan bebek

BEBEKLER 30 DAKİKADAN FAZLA SUDA DURMAMALI

Ayrıca bebeğin 30 dakikadan daha fazla suda kalmaması gerektiğini, bünyesinin bir yetişkin bireyle tıpkı olmadığını açıklayan Seçkin “Hem havuz hem deniz için dikkat edilmesi gereken bir öbür konu suyun sıcaklığı. Bebeklerin ortama 30 derece sıcaklıktaki bir suda yüzdürülmesi, onların beden sıcaklıklarını koruyabilmeleri ismine değerli. Ayrıyeten 30 dakikadan fazla suyun içerisinde kalmamaları altı çizilmesi gereken bir öbür faktör olarak öne çıkıyor. Bebeklerin güneş ışınlarının zararlarından korunmak için 12.00-17.00 saatleri ortasında güneşe çıkmamaları ve toplamda 15-20 dakikadan uzun bir müddet güneş ışınlarına maruz kalmamaları gerekir, ayrıyeten bebek cildini hakikat nemlendiricilerle nemlendirmek gerekir “ ikazlarında bulunurken, tüm ailelerin bu konulara dikkat etmesi gerektiğini belirtti.

Kaynak: https://www.yasemin.com/annecocuk/haber/2991250-uzmanlar-uyardi-bebekli-aileler-tatile-giderken-dikkat-etmeli

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu