Anne ve Çocuk

Uzmanlar uyardı! Çocuk fotoğrafında kırmızı gözler beyaz olarak parlıyorsa kanser olabilir

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Yenal Ertan fotoğraflarda kırmızı parlayan gözlerin yerine beyaz parlama varsa retinoblastom (göz kanseri) olabileceğinin altını çizdi. Bu kanser bulgusuyla bir birinci ortaya konulan konuda kanser ilerlemişse göz kırmızı yerine beyaz çıktığı kanıtlandı.

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Yenal Erten, Retinoblastomun (göz kanseri) daha çok çocuklarda görülen makus huylu bir tümör çeşidi olduğunu bildirdi. Bu hastalık gözdeki ağ katmanı (retina) içinde oluşur ve sadece çocukluk çağında görülür. Retinoblastomun aile içerisinde DNA yoluyla kalıtsal olarak da devam edebiliyorken, ailede olmayan şahıslarda de görüldüğünü belirtti.

Retinoblastom hastalığı

İHTAR NİTELİĞİNDE BİR BULGU

Erken teşhis ve teşhisin değerini açıklarken Dr. Erten “Kötü huylu tümör olduğu için erken teşhis ve tedavi çok kıymetlidir. Tedavi edilmezse körlük ve mevte kadar gidebilen sonuçları olabilir. Erken teşhis için kesinlikle çocukların birinci 6 ay içinde bebeklerin muayene edilmesini istiyoruz. Bilhassa fotoğraf çekerken, olağan şartlarda göz bebeğinin içinin kırmızı görünmesi gerekir. Retinoblastom ilerlediyse kırmızı yerine beyaz görünebiliyor. Bu da bizim için ikaz niteliğinde bir bulgudur” tabirlerini kullandı.

Retinoblastom hastalığı

AZ BİR HASTALIK

Fotoğrafta gözüne flaş ışığı gelen çocuğun bir gözbebeğinin beyaz, oburunun kırmızı olduğunu gören ailelerin endişelenip kendilerine başvurduğunu belirten Erten “Bu da Retinoblastomla ilgili bizim için uyarıcı bir bulgudur. Retinoblastom çok az görülen bir hastalık. Makus huylu olması nedeniyle erken teşhisle tedavi edilebilen bir rahatsızlık” olarak açıkladı.

Retinoblastom hastalığı

2 YAŞA KADAR DİKKAT EDİLMELİ

Hastalığın iki yaş kümesinde görüldüğünü tabir eden Erten “Kalıtsal özelliği de olabilir. Görülen hastaların yüzde 40’ının ailesinde de bir Retinoblastom hikayesi olur. Yüzde 60’ında aile hikayesi yoktur. Burada en kıymetli nokta birinci 6 ay birinci, 2 yaşa kadar da ikinci denetime mutlak getirilmelidir” formunda açıkladı.

Kaynak: https://www.yasemin.com/cocuk/haber/2989258-uzmanlar-uyardi-cocuk-fotografinda-kirmizi-gozler-beyaz-olarak-parliyorsa-kanser-olabilir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu