Anne ve Çocuk

Uzmanlar uyardı: Çocuklara verilen tablet ve telefon obeziteye sebep oluyor!

Çocukların yemek yemesi için ellerine sıkıştırılan tablet ve telefonlar için ihtar yapan uzmanlar, çocuklarda önüne geçilemeyen obez hastalığını tetiklediğini belirtti. Yeme alışkanlığının bozulmasıyla çocuklarda bir şey izlerken daima yemek yeme halinin bulunması ileride büyük problemleri da beraberinde getirirken, ebeveynlerin bu durumdan uzaklaşması gerektiğini belirtildi.

Özellikle annelerin çocuklarını daha güzel ve çabuk yedirmek için uyguladığı taktiklerden biri olan telefon ya da tablet, çocukların ileride düşünceli bir hayata giriş yapmasını sağlayabilir. Teknolojinin ilerlemesiyle her tarafımızı saran sanal dünya gerçekliğiyle çok erken tanışan yeni kuşak çocuklarda, bir şey izlerken gelişen yemek yeme alışkanlığı dünya genelinde çocuk obez sayısının artışta olduğunu ortaya koydu.

obez çocuk

ÇOCUKLAR DOYDUĞUNU ANLAMIYOR

Yapılan araştırmalar sonucu konuşan uzmanlar, bilgisayara ya da tablet karşısında hareketsiz kalan çocukların fizikî aktivitelerden eksik kalması obeziteyi başlatan nedenler ortasında gösteriliyor. Bilhassa ellerine verilen tablet ve telefonlar, yemeğe odaklanmasını engellediği için, doyup doymadığı hakkında bir fikre sahip olmadığı ortaya çıktı. Çocuklarda yeme bozukluğu oluşturan bu durumla birlikte, her izlediği şey karşısında ağzına bir şey götürme ve yemek ye muhtaçlığı duyduğu belirtildi. 

telefon bağımlısı çocuk

ÇOCUKLARDA OBEZİTE YAYGINLAŞMAYA BAŞLADI

Yemeğe odaklanmamasıyla tokluk hissiyatını çok geç algılayan çocuk, yemesi gerekenden daha fazla yediğini de hissetmeyecektir. Uzmanlar çocuklarda yaş ve cinsiyete bağlı beden kitle endeksi oranlarıyla 85 persentil üzeri olan çocukların obez olduğunu belirtti. Çocuklarda beden kombinasyonuyla birlikte yük, yaş, yaşa nazaran uzunluk, boya nazaran tartı olarak hesaplamalarının olduğunun haberini verdi. 

sağlıklı beslenen çocuk

AİLEDE SAĞLIKLI BESLENSE ARKADAŞLARIYLA BOZULUYOR

Çocukları yeme bozukluğu ve yemek yeme alışkanlığına iten en büyük etkenin ebeveyn hayat şekli ve arkadaş etrafı olduğunu belirten uzmanlar, konutta tertipli beslenmesi denetim edilen çocuğun okul hayatında bozulma yaşadığını fark etti. 

depresyonda olan çocuk

PSİKOLOJİK SORUNLARDA YEMEĞE İTEBİLİYOR

Psikolojik sorunlarında obeziteye sebebiyet verebildiği açıklanırken, ergenlikte iştahın artması ve ergen çocuğa ailenin karışma yükümlülüğünün azalması, depresyona bağlı yeme isteği, anksiyete ve benlik kaybının da yemeğe ittiği görüldü. Bununla birlikte bedeninden mutlu olmayan genç ve çocukların daha fazla yemek yiyerek kendilerini bastırdıkları ve yeme bağımlılığı dediğimiz hayat kalitesini düşüren sorunun ortaya çıktığını açıkladı.

obez çocuk

HIZLI KİLO VERME VAADLERİNE DİKKAT

Kilo sorununun baş gösterdiği bu periyotlarda ilaç bölümleri ve dolandırıcıların da piyasası ortaya çıkmış oldu. Ani kilo vermeye yarayan ilaç ve şuruplar, sağdan soldan duyma diyet ve tekliflere asla uyulmaması gerektiğini belirten uzmanlar, herkesin kendisine özel diyet listesinin oluşturulması gerekildiği ve beden kitle endeksine bağlı sporla desteklenmesi gerektiğini belirtti. 

Kaynak: https://www.yasemin.com/annecocuk/haber/2990828-uzmanlar-uyardi-cocuklara-verilen-tablet-ve-telefon-obeziteye-sebep-oluyor

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu