Anne ve Çocuk

Uzmanlar uyardı: Çocuklarda astım hastalığı git gide artıyor!

Salgın süreci boyunca meskende kalan çocuklar, salgının bitmesiyle birlikte dışarıya rahatça çıkmaya başladı. Pandemi sürecinde kapanma olduğu için mikroplarla karşılaşmayan çocukların sistemleri de gelişemedi. Bu bahiste uzmanlar, çocukların bakterilerden uzak kaldığını ve bu sebeple astım hastalığına yakalanma oranlarının çokça artığını belirtti.

Salgın boyunca izole bir hayat süren pandemi çocukları, her türlü bakteri ve virüsten uzak kaldığı için, bakterilerin sağladığı faydalardan da uzak kaldı. Bu stil virüslere karşı bağışıklık kazanamadıkları ortaya çıktı. Daha da ilerleyen devirde astımla birlikte bir çok hastalığın daha çıkabileceğini berten Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu açıkladı.

astım hastası çocuk

Prof. Dr. Akkoyunlu çocuklardaki astımı “savunma sisteminin kendi kendine yaptığı, hava yollarının daralmasıyla ilerleyen, dış ortamlardan gelen birtakım etkenlere karşı da çok hassaslık gösteren bir hastalık” olarak tanımladığını belirtti.

astım hastası çocuk

ASTIMDAN 250 BİN KİŞİ HAYATINI KAYBEDİYOR

Astımın dünya üzerinde %5 ile %20 ortasında görüldüğü ve yaklaşık 300 milyon insan civarınca tesir ettiğini anlatan Akkoyun’lu, bu hastalığın yılda 250 bin kişinin hayatını kaybetmesine sebep olduğunu açıkladı. Astım savunma sisteminin çok hassaslık gösteren bir hastalık olduğunu ve ana tedavinin sistemin baskılayıcı ilaçlardan oluştuğunu tabir etti. 

aşırı paklık yapan kadın

AŞIRI HİJYEN YADA HİJYENSİZLİK SEBEP OLUYOR

Akkoyunlu “Erken çocukluk devrinde şayet izole bir fanus içerisinde yaşamışsa, yani etraftaki mikroplardan biraz daha uzak kalmışsa, buna bağlı olarak savunma sistemi kendi gelişimini tamamlayamıyor, astıma neden oluyor.” açıklamasında bulunurken astıma çok hijyenin yada çok hijyensizliğin sebebiyet verebildiğini vurguladı.

astım teşhisi konulan hasta

ASTIM HASTASI İNSAN SAYISI ARTTI

Akkoyunlu “Türkiye’nin kentleşme potansiyelinin artması, bununla bir arada hijyen hususlarının daha ağır kullanılması, hava kirliliğindeki artışlar külliyen ele alındığında, astım sayısında bir artış görüyoruz. Tam olarak bir sayım yapılmış değil, bölgesel çalışmalar var. Bu bölgesel çalışmalar üzerinden belirli sayıları biliyoruz. Pandemi öncesinde yapılan çalışmalarda 3,5 milyon civarında astım hastasının olduğunu biliyorduk. Şu anda astım yükünün, bilhassa viral enfeksiyonların tetiklenmesiyle birlikte çok daha arttığını, çocuklarda biraz daha fazla arttığını görüyoruz. Bunun da 4,5 milyonun biraz daha üzerinde bir sayıya tekabül ettiğini biliyoruz.” halinde söz etti.

hasta çocuk

ÇOCUKLARIN İMMÜN SİSTEMLERİ GELİŞMEDİ

Salgın sebebiyle çok hijyen ortamının astımla olan bağının açıklayan Akkoyunlu “Bu, astımın gelişmesindeki teorilerden birini destekleyen bir durum. Çocuklar dışarı çıkamadılar, toprakla haşır neşir olamadılar, tabiatla yaşayamadılar. Tabiatta, etrafımızda var olan, tahminen de çok ziyanlı olmayan mikroplarla fazla karşılaşamadılar. Buna bağlı olarak immün sistemleri gelişemedi. Nasıl bu çocuklar toplumsal bir ortama çıkıp insani bağları sağlayamadıkları için ileride kimi sorunlar yaşayabilecekleri düşünülüyorsa, savunma sistemi de böyledir. Öteki canlılarla münasebet kuramadığından şahsî gelişimini bu çocuklarda sağlayamadı. Buna bağlı olarak, hijyen teorisinin desteklediği üzere çocuklarda çok daha fazla astım olma ihtimali var. İlerleyen süreçte bu daha da yüksek halde görülecek.” tabirlerini kullandı.

astım hastası çocuk

PANDEMİ SONRASI ASTIMDA PİK GÖRÜLDÜ

Bu durumun yalnızca Türkiye için bir sorun olmadığını tam manasıyla dünyanın genelinde bir sorun olduğunu lisana getiren Akkoyunlu “Pandemiler sonrasında bu hastalıkların piklerini görebiliyoruz. Ayrıyeten, pandemiyi yapan viral enfeksiyonlar da astımın ortaya çıkmasını ve tetiklenmesini sağlıyor. Salgında hem çocukların izole yaşaması, bakterilerden uzak kalması, tıpkı vakitte viral enfeksiyonların da dayanağıyla birlikte ilerleyen mühlet içerisinde çok daha fazla astım hadiseleri görmeyi bekliyoruz.” açıklamasında bulundu.

Kaynak: https://www.yasemin.com/annecocuk/haber/2991755-uzmanlar-uyardi-cocuklarda-astim-hastaligi-git-gide-artiyor

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu