Anne ve Çocuk

Uzmanlar uyardı! Çocukların güç içeceği içmesi başarısızlığa sebep oluyor

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya nazaran çocukların çoğunluk ergenlik devri dahil olmak üzere haftada en az bir güç içeceği içiyor. Bu durumun çocuklarda makus tesirleri olduğunu açıklayan uzmanlar, ebeveynleri uyardı.

İngiltere’de yapılan bir araştırmada çocukların ve yetişkinliğe adım atan ergenlerin güç içecekleri çok fazla tükettiği ortaya çıktı. Araştırmada çocukların en az haftada bir güç içeceği içtiği görülürken, birtakım çocuklarınsa günde bir içtiği görüldü.

çocuk güç içeceği

OKUL MUVAFFAKİYETİNİ DÜŞÜRÜYOR

Çok fazla güç içeceği içen çocuklarda sorunların baş gösterdiğini açıklayan uzmanlar, baş dönmesi, uykusuzluk üzere belirtilerin fazlalaştığını bilhassa baş ağrısının yaygınlaştığını belirtti. Bununla birlikte okul hayatlarında da başarısızlığa götürdüğü öğrenilen güç içeceklerinin pek çok markette 16 yaş altına satılmasının yasak olduğu da biliniyor.

çocuk güç içeceği

ERKEK ÇOCUKLARI DAHA FAZLA İÇİYOR

Kurallara uyulmadığının altını çizen uzmanlar, 50 mililitrelik bir güç içeceği, neredeyse duble espresso kadar kafein içerdiğini belirtti. Bilhassa erkek çocuklarının daha fazla güç içeceği tükettiği ortaya çıkan datalarda, yoksullukla güç içeceği ortasında bir bağ olduğu da ortaya konuldu.

çocukların güç içeceği içmesi

KALP YETMEZLİĞİNE SEBEP OLUYOR

Geçtiğimiz yıllarda ise güç içeceklerinin kalpte ıstırap oluşturduğu ortaya konulmuştu. Çok fazla güç içeceği içen bir gencin kalp yetmezliği sebebiyle hayatını kaybettiği ve bu mevzuda önemli kuralların ve engellenmelerin yapılası gerektiği istenildi.

Kaynak: https://www.yasemin.com/cocuk/haber/2991970-uzmanlar-uyardi-cocuklarin-enerji-icecegi-icmesi-basarisizliga-sebep-oluyor

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu