Anne ve Çocuk

Uzmanlar uyardı: “Maymun çiçeği virüsü anne karnındaki bebeğe ulaşıyor!”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın birinci maymun çiçeği olayının ülkemizde görülmesinin akabinde gözler hastalığa ait bilgilere döndü. Uzmanların yaptığı araştırmalar sonucu maymun çiçeği hastalığının gebe annelerin karnındaki bebeğe ulaşabildiğini ortaya koydu.

Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kısmı Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Kıvanç Şerefhanoğlu ve Prof. Dr. Levent Doğancı günümüzde merak konusu haline gelen “Maymun Virüsü” hakkında çarpıcı ihtarlarda bulundu. Bilhassa gebe anne adaylarını etkileyen haberde, anne adaylarının çok dikkatli olması gerektiğinin altı çizildi. 

hamile anne adayı

“TEMASTAN KAÇININ”

Prof. Dr. Kıvanç Şerefhanoğlu maymun çiçeği virüsü hastalığının teşhisine yönelik olarak yeni başlayan deri lezyonları ile ateş, kırgınlık ve vücudunun çeşitli yerlerinde lenf düğümlerinde büyüme olabileceğine dikkat çekerek, bilhassa hamileleri dikkat etmeleri konusunda uyardı. Ayrıyeten Şerefhanoğlu, virüsün anne karnındaki bebeğe ulaşabileceğini de belirterek, gebe bayanlara dokunulmaması, temastan kaçınılması gerektiğini açıkladı.

maymun çiçeği hastalığı

“KİŞİDEN BİREYE BULAŞARAK ARTIYOR”

Hastalığın derideki yaralarda öncelikle ciltte düz bir lezyon olarak başladığını belirten Prof. Dr. Kıvanç Şerefhanoğlu, sonrasında bunun kabarması, akabinde içi su dolu keseciklerin iltihaplanmasıyla pik yaptığını ve son olarak kabuklanma ile düzgünleştiğini anlattı. Şerefhanoğlu “Şu an dünyada 50’den fazla ülkeye yayılmış durumda. Bilhassa Avrupa ülkelerinde olaylar giderek artıyor. Birinci hadisenin nasıl olduğu konusu bilinmemekle birlikte, ülkeler ortası seyahatlerdeki artışının tesirli olduğu düşünülebilir. Şu an seyahat hikayesi bulunmamış bireylerde de hastalık görülüyor ve şahıstan bireye bulaş kelam konusu” açıklamasında bulundu.

maymun çiçeği hastalığı

“KİŞİLERİN KENDİLERİNİ MUHAFAZASI GEREKİYOR”

Uzmanlar pandemi periyodunun geçmediğini bilhassa son vakitlerde daha da artışta olduğunu vurgulayarak epey dikkatli ve titiz davranılması gerektiğini, maske kullanımına geri dönülmesinin değerli olduğunu, bu bahiste insanların kendilerini muhafazası gerektiğini belirtti.

Kaynak: https://www.yasemin.com/annecocuk/haber/2990520-uzmanlar-uyardi-maymun-cicegi-virusu-anne-karnindaki-bebege-ulasiyor

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu