Genel

Uzmanlara göre soya proteininin kalp sağlığı yönünden faydaları çok fazla!

Soya proteininin kolesterol azaltıcı tesiri son 20 senede oluşturulan onlarca klinik deneyden elde edilen bilgilerle sabitlendi..

Amerikan Besin ve İlaç Dairesi soya proteini ve kalp sağlığı temasına atıfta tespit edilen sıhhat beyanını kaldırma tarafında adımlar atarken, eksperler yıllardır oluşturulan çalışmaların bu teması güçlendirdiğini vurguluyor..

Yapılan son araştırma, ABD besin otoritesi FDA’nın soya ve kalp sağlığı ile alakalı sıhhat beyanının kaldırılması öneriyi ile alakalı soru işaretleri doğuruyor. Araştırmacılara göre soya ile alakalı sıhhat beyanı meydana koyulduğu günden beri doğruluğu sorgulanıyor, fakat bu yöndeki olumlu bilgiler 1999’dan beri değişmedi..

FDA son devrede oluşturulan çalışmalardaki tutarsız neticeleri öne sürerek 2017 senesinde soya ile alakalı sıhhat beyanının yürürlükten kaldırılmasını önermişti. Fakat bu önerge esnasında atıf oluşturulan 46 klinik araştırma, soyanın hem toplam kolesterolü, hem LDL kısaltması ile anılan, halk arasında kötü huylu kolesterol olarak tanınan kolesterolü düşürdüğünü göstermekteydi..

Journal of the American Heart Association dergisinde yayınlanan son makale, bu konudaki çalışmaların neticelerini derliyor. Araştırmanın başında yer alan Prof. John Sievenpiper, numune adedi düşük olduğunda meydana koyulan neticelerin, bazı durumlarda vakit içerisinde, numune adedinin yükselmesi ile değişebildiğini ve kesinleştiğini vurguluyor. Balık yağı konusu ile alakalı bu durumun yaşandığını ifade eden Sievenpiper, soya konusu ile alakalı ise başından beri bilgilerin değişmediğine ilgi çekiyor..

Bilimsel ispatlar a göre soya proteini kötü kolesterolü düşürüyor

Araştırmacılar gerçekleştirdikleri kümülatif meta analiz neticesinde bütün soya çalışmalarında elde edilen neticelerin vakit amacıyladeki değişimini gözlemlemeyi amaçladılar. Elde edilen bilgiler FDA’nın soya proteini ve kalp sağlığı arasındaki tesir ile alakalı orijinal yorumunun doğruluğunu gösterdi. Çalışmanın yazarlarından Prof. David Jenkins, soya kullanımı kolesterolde görülen düşüşün %5’te kaldığını, fakat bunun bitkisel kaynaklı başka besinlerla birleştiğinde çok daha kuvvetli bir tesir durumuna yaklaştığını ifade etti.

Jenkins 1980’lerde meydana atılan ve hala sarfedilen glisemik dizin hesabının mimarlarından. Araştırmacının son devre çalışmaları ise; kuruyemişler, bitkisel protein, çözünebilir lif ve bitki sterolleri sahibi olan ve kalp hastalığı tehlikesini %30’a varan seviyelerde azaltabilen bir beslenme portföyü üstüne.

Ülkelerin beslenme portföyleri bitkisel bazlı beslenmeyi içeriyor. Bazı bitkisel besinler ile alakalı sıhhat beyanları mamüller üstünde kullanılabiliyor. Eksperler FDA’nın soya üstüne odaklanarak bu besin ile alakalı olumlu sıhhat beyanlarını hükümsüz kılma çabasının umut kırıcı olduğunu ifade ediyor. Benzeri bilgilerin başka bitkisel mamüller amacıyla de geçerli olabileceğine; bu halde soya konusu ile alakalı alıncak kararın başka besinleri da tesirleyebileceğini ifade eden eksperler; bugünümüzde hem sıhhat hem etraf endişeleri nedeniyle bitkisel protein kullanımının bilhassa teşvik edilmesi gerektiğine ilgi çekiyor…

İlgili Makaleler

67 Yorum

  1. merhaba arkadaşlar bu web sitesi harbiden hoşuma gitti, paylaşımların devamını bekliyorum

Başa dön tuşu