Uzmanlardan diş sağlığı uyarısı!

MERSİN’de diş doktorları Onur Saral ve Gülefşan Kaçmaz, diş ve diş eti sağılının bütün beden sağlığının esası oluşturduğunu söyledi.
Mersin Saral Diş Kliniği’nde vazife yapan Onur Saral ve Gülefşan Kaçmaz, 22-27 Kasım Ağız ve Diş Sihhati Haftası sebebi ile ortak bir açıklama yapta. Saral ve Kaçmaz şu uyarılarda bulundu:
“Sihhatimızı güvenliğini sağlamak yalnızca diş ve dişeti sağlığımız amacıyla değil bütün beden sağlığımız içersinde asli unsurdur. AB ülkelerinde şeker kullanımı ülkemize göre daha çok olmasına karşın diş fırçalama alışkanlığı ve bakımı daha süregelen bulunduğu amacıyla çürük seviyesi daha düşüktür. Ülkemizde ağız ve diş sağlığı bakımı ne yazık ki mühim görülmüyor. Türkiye de senelik şahıs başına düşen ortalama diş macunu kullanımı AB ülkelerinin 4’te 1’i kadardır. Mesela İngiltere’ de senelik şahıs başı 400 gram diş macunu tüketilirken, Türkiye’ de bu miktar 80 grama kadar düşüyor.”
Saral ve Kaçmaz, bu tablonun değişmesi amacıyla yapılması gerekenleri şu şekilde anlattı:
“Dişlerimizi günde 2 kere ikişer dakika olmak üzere fırçalamalıyız. Diş fırçalama esnasında florlu diş macunlarını tercih etmeliyiz. Yılda 2 kere diş doktoru denetimini kesinlikle yaptırmalıyız. Diş fırçalarımızı her 3 ayda bir değiştirmeliyiz. Asitli ve şekerli besinlerdan uzak durulmalı, dişler amacıyla yararlı natural lifli besinler tüketilmeli ve sigarasız bir hayat tipine yönelmeliyiz ve Günde 1 kez diş ipi kullanımıni ihmal etmemeliyiz. Çocuklarda ise ilk dişler çıkmaya başladıktan itibaren ağız sağlığı önlemleri başlamalı ve 3 yaşından sonra da çocuklar amacıyla özel imal edilen florlu diş macunları kullanılarak ağız ve diş bakımına devam edilmelidir. dendi..

18 thoughts on “Uzmanlardan diş sağlığı uyarısı!

 • 6 Ağustos 2020 tarihinde, saat 19:29
  Permalink

  Merhabalar siteniz harbiden hayran edici, tebrikler

 • 25 Temmuz 2020 tarihinde, saat 20:12
  Permalink

  Slm paylaşımın gerçekten hoşuma gitti, teraziye tıkladım

 • 24 Mayıs 2020 tarihinde, saat 11:08
  Permalink

  Güzel yazı olmuş

 • 22 Mart 2020 tarihinde, saat 17:40
  Permalink

  Merhaba web sitesi harbiden çok güzel, face de paylaştım

 • 20 Aralık 2019 tarihinde, saat 21:18
  Permalink

  bilgilendirici

 • 31 Ekim 2019 tarihinde, saat 12:35
  Permalink

  Merhaba web siten vallaha billaha hoşuma gitti, teşekkürler

 • 27 Ekim 2019 tarihinde, saat 13:42
  Permalink

  Güzel yazı olmuş

 • 12 Eylül 2019 tarihinde, saat 14:51
  Permalink

  helal olsun bilgilendirici

Yorumlar kapatıldı.