Anne ve Çocuk

Uzmanlardan ikaz: Hazırlanan besinler gelişimi etkileyebilir! Meskende besin hazırlama ziyanlı mı?

Toplumsal medya üzerinden yayılan ve bir trend halini alan çocukların beslenmesi için verilen formüllerin meskende yapılmaması ve denenmesine yönelik uzmanlar uyardı. Ebeveynlerin bebeklerin büyümesi için olduğu söylenen trenler daha çok ziyan verebilir, hasta edebilir denildi.

Uzmanlar farklı sebeplerle bebek formülü yapmayı düşünen ebeveynleri uyardı. Bu meskende yapılan bebek formüllerinin dünya trendlerin olmasıyla daha ülkemizde görülmediğini lakin her an denk gelinebileceğinin altını çizen uzmanlar, bebek formüllerinin bebeğin sağlıklı olması ve büyümesi için elzem olan vitamin ve besinleri içermeyeceğini, bu formüllerin kati suretle konutta yapılmaması gerektiğini açıkladı.

bebek maması

1960’LARDA UYGULANIYORDU

ABD’de birtakım ebeveynler fiyat artışları sebebiyle ve satın alma kısıtlamalarıyla birlikte tahlili meskende aramaya başladı. 1960’larda uygulandığı söylenilen formül tanımı Facebook’ta milyonlarca sefer paylaşıldı. Bu tanımda suyu buharlaştırılmış (evapore) süt, su ve Karo mısır şurubu kullanıldığı bildirildi.

bebek maması

SON DERECE TEHLİKELİ

Amerikan Pediatri Akademisi (AAP), ise bir açıklama yaparak konutta yapılan bebek formülü için uyardı. Kaliforniya Calabasas Pediyatri’nin kurucusu ve birçok ebeveyn kitabının müellifi Tanya Altmann “Hastalarıma, meskende bebek formülü yapmamalarını söylüyorum. Meskende yapacağınız bebek formülün bebeğin temel besin gereksinimlerini karşılamayacaktır. Bebeğinizin büyümesi ve gelişimi için son derecede tehlikeli olabilir, hatta bebeğinizin hastalanmasına neden olabilir.” açıklamasında bulundu.

bebek maması formülleri

ZİYANLI BAKTERİLER BARINDIRIYOR

Şekerli besinlerin çocuklar için düzgün olmadığını ve internetteki tanımları gördüğü belirten Altmann “Karo mısır şurubu, evvelden kabızlığa karşı kullanılıyordu. Lakin tesirli olmadığı için tavsiye edilmiyor. Üstelik ziyanlı bakteriler barındırabiliyor.” halinde açıkladı.

Kaynak: https://www.yasemin.com/bebek/haber/2989477-uzmanlardan-uyari-hazirlanan-gidalar-gelisimi-etkileyebilir-evde-gida-hazirlama-zararli-mi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu