Sağlık

Üzüm çekirdeğinin faydaları nelerdir? İki tane üzüm çekirdeği yutarsanız…

Üzüm çekirdeğini sakın çöpe atmayın! Çok az şahıs doğrulusunda bilinmese de üzüm çekirdeğinin insan sağlığına olağanüstü yararları vardır. İlaç sanayinde sarfedilen üzüm çekirdeği ile ilgili merak edilenleri sizler amacıyla araştırdık. Peki üzüm çekirdeğinin yararları nelerdir? İki adet üzün çekirdeği yutarsanız ne olur?

Otantik lezzetler arasında en tanınmış olan üzümün yararı bulunduğu derhal derhal herkes doğrulusunda bilinir. Güçlü bir antioksidan olan üzümün bilinmeyen bir tarafı ise çekirdeklerinin gerektiğince yararlı olmasıdır. Ilıman iklimlerde yetişen üzüm iyi saklandığından sezon vakitsince tüketilebilir. Ekşi ve tatlı olmak üzere iki tada da sahip olan üzümün çekirdekleri son vakitlerde tanınmış olmaya başladı. Genellikle oluşturulan incelemelerde üzümün çekirdeğinin insan sağlığına yararlarının bulunduğu meydana konuldu. Eski vakitlerdeki kadınların güzellik sırlarının ham maddesi olan üzüm çekirdeği aynı vakitlerde lokman hekimlerin yaptığı tıbbı ilaçlarda da kullanılırdı..

ÜZÜM ÇEKİRDEĞİNİN FAYDALARI NELERDİR?

– Üzümün kendisinden çok çekirdeğinde tespit edilen proantisiyanidinler ve tokoferolün elementleri vücuttaki serbest radikalleri azaltır. Bunun yanı sıra sıhhatli hücre adedinin artırmaya yardımcı olur..

– Düzenli tüketildiğinde içerdiği Beta Karotein maddesi bedene sigara ya da birtakım zararlı gıdalarla giren maddelerle savaşırlar. Araştırmaya göre üzüm çekirdeği 3 günde bedeni yenilediği meydana çıkarılmış..

– Zararlı maddelerden arındırdığından an dolaşımını da olumlu etkiler. Dolaşımı hızlandırarak damar tıkanıklığını azaltan üzüm çekirdeği kalp sağlığını da korur. Eksperler kalp bozukluğu yaşam sürdüren bireylerin derli toplu tüketmesi gerektiği bir gıda bulunduğunu vurguluyor.

– İltihaplanma ve enfeksiyon tedavisinde natural ilaç olarak sarfedilen üzüm çekirdeği bu etkenlere bağlı ilerleyen kireçlenme, egzama, cilt problemleri, sinüzit, kolit, gastrit ve idrar yolu enfeksiyonu gibi rahatsızlıklara iyi gelir. Bunun yanı sıra bağırsak ve böbrekleri temizleyerek taş ve kum oluşumunu önlemektedir..

– Vitamin eksikliğinden görülen saç ve deri dökülmesi içersinde birebir yarar sağlar. Kan dolaşımını hızlandırdığından saç köklerindeki ölmüş derilerin miktarını azaltarak canlılık kazanmasını destekler..

– İçeriği E vitamini gözdeki sarı noktanın deforme olmasını engel olarak görme oranını artırır. Eksperler uzun vakit bilgisayar kullanan ve ışıklara maruz kalanların bol bol tüketmesi gereken bir gıda bulunduğunu vurgulanıyor..

– Kolajeni artırarak cilt ve kemik sağlığını korur. Genellikle yaşlanmayı engel olarak ciltte oluşma olsılığı olan civilce ve aknelerin tedavisinde kullanılabilir…

100 GRAM ÜZÜM;

69 kalori / 4
Lif / 2
Protein / 1
C Vitamini / 18
Bakır / 14
K Vitamini / 12
Thiamin / 6
Riboflavin / 5
Demir / 5
Potasyum / 4
Manganez / 3

İlgili Makaleler

15 Yorum

Başa dön tuşu