Anne ve Çocuk

Uzun seyahatte çocuk nasıl oyalanır? Otomobilde çocukları oyalamak için tüyolar

Tüm yılın yorgunluğunu geride bırakacağınız, ailece çıktığınız yaz tatilinde çocuğunuzun uzun seyahatlerde badire çıkarması mümkün durumlar ortasındadır. Bir taraftan ebeveynler için heyecan oluştururken, bir taraftan da endişe hissettiren çocuklarla seyahatler tekliflerini sizler için derledik. Uzun seyahatte çocuk nasıl oyalanır? Otomobilde çocukları oyalamak için tüyolar

Bir ebeveynin en özel ve en memnun olduğu anlardan biri ailece çıkılan tatillerdir. Kocaman senede bir kaç gün ya da haftalık olan tatil müsaadesini en düzgün halde pahalandırmak isteyen anne babalar, çocuklarıyla tahminen de birinci tatil tecrübesi için bir ortaya gelip otomobile binecekler. Bu durumda çocuğun huysuzluk yapması ve tatili zehir etmemesi beklenir. En evvel otomobile binmeden tatil hazırlıklarından sonra çocuğun güvenliği denetim edilmelidir. Çocukların güvenliğini sağladıysanız onların otomobil seyahatlerinde sıkılıp ağlamaması, huysuzluk yapmaması için tekliflerimize geçelim…

 

UZUN SEYAHATLERDE ÇOCUKLAR NASIL OYALANIR?

ARABADA ÇOCUKLARI OYALAMAK İÇİN TÜYOLAR…

parmak kukla

PARMAK KUKLALAR

Çantada kolaylıkla taşınabilen parmak kuklalar sayesinde her mevzuyu kuklalarla konuşabilir, sesinizi değiştirip anlatımlar yapabilirsiniz. Bu hususta hem psiko motor eğitimi için ülkü bir aktivite olduğunu vurgularken, bir taraftan da etrafa gülücükler saçarak seyahat eden çocuğunuzla hoş bağ kurma bahtı yakalayacaksınız. Küçük masallar uydurup hareket ettirebilir, direksiyondaki babanın bile parmağına takarken, o konuşup oynamasa da otomobil süren bir babaymış üzere davranabilirsiniz.

çocukları otomobilde oyalamak

BEBEKLER İÇİN MASAL MÜZİK…

Araba seyahatlerinde çocuklar çoklukla uyur. Otomobil tutması ya da sallanması kaynaklı beşik tesiri oluştururken bebeğin dinlenmesi için ülkü vakitlerdir. O sırada açtığınız slow bir masal ya da ninni uykusunu getirecektir. Fakat dikkat edin sizinki de gelmesin. Ortada bezini denetim edip, karnını doyurup tekrar otomobil koltuğuna yerleştirirken, müzikle hareket etmek hem ruh halini nizama sokar, hem de rahatlatır.

ÖNEMLİ NOKTA!

Yolculuğa çıkmadan çocuğun uyku nizamına nazaran bir çıkış saati ayarlarsanız, otomobilde daha rahat bir seyahat yaparsınız.

çocukları otomobilde oyalamak

OYUN HAMURLARI

Araba içerisinde en zevkli aktivitelerden biri de oyun hamurlarıdır. Sallanan otomobilde daha da sıkıntı bir hal alan hamura hal verme olayı, çocuğu da eğlendirirken, büyüklerinde kahkahalar eşliğinde ilerlemesine sebebiyet verir. Bilhassa etrafta görülen şeylerin formlarını varsayım edip oluşturmaya çalışmak verimli bir aktivite haline dönüşecektir.

çocukları otomobilde oyalamak

KONUŞAN KİTAPLAR

Eğer seyahatin tadını bir taraftan sizde çıkarmak istiyor lakin çocuğun da sıkılmaması için zorlanıyorsanız. En güzel tahlillerden biri de konuşan kitaplardır. Sayfaları değiştikçe anlatımını yapan kitaplar, hem maddesel olarak enteresan gelip dikkat çekerken, hem de anlattığı mevzu bakımından çocuğu oyalamaya yetecektir. Size teklifimiz otomobil seyahatine çocuğunuzla çıkarken daha evvel okumadığı yeni bir sesli kitabı yanınıza almanız olacaktır.

çocuklarla otomobil yolculuğu

CAMDAN DIŞARI BAKARAK ÖYKÜ UYDURMA

Çocuklar öbür hayatlara dair bir deneyim ve tecrübe şimdi geliştirmediği için, dışarıda görünen amcalar, teyzeler üzerinden kıssalar uydurarak anlatım sağlayabilirsiniz. Yeşilliklerin ortasında kaç çiçek vardır varsayımları üzere ya da kırmızı otomobilleri saymak üzere bahislerde da sıkılmayan çocukların oyalanacağına emin olabilirsiniz.

çocuklarla uzun yolculuk

BOL BOL MOLA VERİN

Çocuğun her şeye karşın huysuzlaşmasıyla aslında epey fazla sıkıldığının ve molaya muhtaçlığı olduğunun sinyalini verir. Bol bol molalar verip, ona çevreyi göstermek hayli tesirli bir oyalanma halidir. Ayrıyeten tatilin en büyük keyfi de molalarla orta ara dinlenmelerle çıkar. 

Kaynak: https://www.yasemin.com/annecocuk/haber/2990545-uzun-yolculukta-cocuk-nasil-oyalanir-arabada-cocuklari-oyalamak-icin-tuyolar

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu