Kalp Sağlığı

Varis Çeşitleri

KAÇ ÇEŞİT VARİS VARDIR?

Kalın varisler (Büyük Varisler), Orta Varisler (Orta Varisler) ve İnce Varisler (Küçük Varisler) çaplarına nazaran yapılan ayrımdır.

KÜÇÜK VARİSLER

Bunlara ‘’ kılcal varis ‘’ de denir. Çapları 2-3 mm kadar çıkabilir

Varis başlangıcında daha çok bu tip şikayetler hastalar tarafından fark edilir. Görsel olarak dikkat çekerler. Kılcal varisler yakında ve yakında bulunan daha büyük çaplı damarlardan ( feeding vein ) beslenirler.

Sıklıkla bacaklarda ve yüzde görülürler. Küçük kılcal damarlar vakit içinde komşu bölgelerden başlayarak çoğalırlar. Mesleksel olarak çok ayakta kalıyorsanız yahut çok oturuyorsanız (hareketsizlik ve bacak bacak üstüne atma) daha süratle yayılır. Bacaklarda diz üstünde artta ve diz altında ön tarafta daha sık görülürler.

Küçük varisler: kılcal damarlar ‘’ mavi ‘’ ya da ‘’ kırmızı ‘’ renkte görülürler. Bunun sebebi ven ve arter yani atardamar ve toplardamar farkı yani taşıdıkları oksijen ölçüsüdür. Kırmızı olanlar daha inatçıdır. Ağrı yapmazlar. Ağrı bacaklardaki öbür toplar damar sıkıntılarına bağlıdır. Bu yüzden ultrason gerekli görülen şahıslarda yapılmalıdır. Güneş mesken ayakta durmak arttırıcı etkenlerdir. Güneş konusunu şöyle açıklayalım. Şayet bütün gün şortla dışarda dolaşıyorsanız yahut bronzlaşmak için plajda yahut solaryumda uzun müddet yatıyorsanız risk oluşturur. Fakat çalışan birisi iseniz dışarda geçirdiğiniz mühlet size bu bahiste ziyan verme bahtı düşüktür.

Tedavisi çapı küçük olduğundan evvel skleroterapi ve/veya termokoagülasyon ya da lazer tedavisidir. Skleroterapi çap küçüldükçe pek tesirli olmaz. Nd Yag lazer ve son yıllarda daha yararlı olan termokoagülasyon sistemi kullanılmaktadır.

ORTA ÇAPLI VARİSLER

Bu tip varislere ‘’ retiküler ‘’ yahut ‘’ venülektazi ‘’ ismi verilir. Çapları 3-10 mm kadar olur. Renkleri yeşil daha sık olmak ile mavi de görülebilir.

Bu çeşit varisler kılcal varisler ile görülür. Gün içinde renkleri değişebilir. Morarma üslubunda kanama görülür. Sayıları ve yoğunluğu fazla ise bacakta şişliğe neden olabilir. Akşamları yorgunluk yapabilir.

BÜYÜK ÇAPLI VARİSLER

Çapları 0.5 mm den başlayan ve bazen 3 cm kadar genişlemiş varislerdir.

Hastalarda hem imaj hem de değerli şikayetler yapan önemli bir durumdur. Gelişimi yıllar alır. Bu cins varislerden başlangıcı 20 yılın üzerine çıkabilir. Öğretmenler üzere ayakta duranlarda sık görülür.

Bu çeşit varisler bacaklarda şişmenin yanı sıra ayak bileğinde renk değişikliği (lekelenme kahverengi, siyah) hatta varis kanaması ve varis yaralarına (ülser) neden olur. Bu durumda hastanın ultrason ile derin toplar damar sisteminde bir sorun olup, olmadığı denetim edilmelidir.

Eğer derin sistem olağan ise hastaya EVA (endovenöz ablasyon) birinci düşünülmesi gereken metottur. Kasıktaki toplardamarın çapı çok genişlemişse bu formül bile yetersiz olabilir. Bu durumda klasik cerrahi uygulamak gerekebilir. Uygunsa bu süreç yapılır. Eş vakitli öteki bölgelerdeki genişlemiş damarlarda biz bunlara ‘’pake’’ diyoruz çıkartılmalıdır. Uygun değilse işler karışır. Derin sistemdeki yetmezlik için tedavi uygulanmalıdır. Şayet bu şekil varisleriniz varsa vakit kaybetmeden çabucak doktora görüşmenizi öneririm.

Kaynak: https://www.doktortakvimi.com/blog/varis-cesitleri

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu