Kalp Sağlığı

Varis

Toplumda hayli sık görülen bir hastalıktır. Alt ekstremite toplardamarlarının yüzeyel genişlemesi olarak tanım edilebilir. Toplardamarlar, kirli kanı kalbimize taşıyan damarlardır. Yer çekimine karşı çalışırlar ve toplardamar içlerinde kanın kalbe gerçek hareket etmesini sağlayan kapakçıklar bulunmaktadır. Baldır kaslarımızın kasılıp gevşemesi ve toplardamarların elastik yapısı kanın kalbe gerçek hareketini sağlayan öteki faktörlerdir.

Neden Varis Oluşur ?

Yaş: Yaşınız ilerledikçe damarların elastikiyeti ortadan kalkmaktadır. Ayrıyeten toplardamarlar içerisindeki kapakçıklar zayıflamakta hasebiyle kalbe yanlışsız giden kan kapakçıklardan geriye hakikat kaçmakta ve bacaklarda kan göllenmesine yol açmaktadır. Bu göllenme damarların daha da genişlemesine yol açmaktadır. Damarların içerisindeki kan “kirli kan” olarak tanımladığımız oksijeni az olan kan olduğundan rengi koyu kırmızı ve mora yakındır.

Gebelik: Gebelik varis oluşumunu kolaylaştıran bir faktördür. Gebelik esnasında bedenimizdeki su oranı artar. Ayrıyeten bacak damarlarımıza olan bası kanın kalbe dönüşünü zayıflatır ve bacaklarımızda kanın göllenmesine yol açar. Gebelik deki hormonal faktörlerde varis oluşumunu kolaylaştıran öbür bir faktördür.

Risk Faktörleri Nelerdir ?

 • Yaşa bağlı olarak görülme sıklığı artar.

 • Kadınlarda daha sık görülür. Burada hormonlar kıymetli rol oynar. Menstruasyon öncesi periyotlarda ve menopozda varis şikayetleri artar. Ayrıyeten östrojen hormonu kullanımı yeniden varis için bir risk faktörüdür.

 • Ailede varis kıssası olması.

 • Şişmanlık (Obesite).

 • Uzun müddet ayakta sabit durmak.

Belirtileri Nelerdir ?

Hastalığın birinci evresinde daha çok kılcal damar seviyesinde genişlemeler görülürken ilerleyen evrelerde daha kalın çaptaki toplardamarlarda genişlemeler ortaya çıkar. Damarların rengi koyu kırmızı-mor olup kıvrımlı bir form gösterirler. En ileri devrede ise bacağın bilhassa iç taraflarında “ülser” ismi verilen açık yaralar ortaya çıkar.

Ne Üzere Şikayetler Ortaya Çıkar ?

 • Bacaklarda bilhassa baldır bölgesinde yük hissi ve ağrı

 • Kaşıntı

 • Kramp

 • Ayak bileği etrafında daha bariz olmak üzere ödem

Varis Hastalığı Nasıl Sonuçlar Ortaya Çıkarır ?

Varis hayatı tehdit eden bir hastalık değildir. Fakat ömür kalitesini azaltan ayrıyeten estetik olarak kişiyi huzursuz eden bir hastalıktır. En kıymetli sonucu bilhassa ayak bileği hizasında ortaya çıkan ve çok sıkıntı güzelleşen ülser ismini verdiğimiz yaralardır. Bir başka sonucu ise genişleyen damarlar içerisinde kan pıhtılarının oluşması ve bunların damarı tıkamasıdır ki bu tabloya “ tromboflebit” ismi verilir.

Tanı Nasıl Konulur ?

Tanı koymak aslında çok kolaydır. Hastalığın belirtileri ve şikayetleriniz hekiminizin teşhis koyması için kafidir. Lakin tedavinin planlanması açısından “dopler ultrasonografi” yapılması gereklidir.

Nasıl Tedavi Olurum ?

Yaşam Tarzı

 • Uzun müddet sabit durumda ayakta durmayınız.

 • Kilo vermeye çalışınız.

 • Düzenli olarak antrenman yapınız.

 • Vücudunuzu saran giysiler ve topuklu ayakkabı giymemeye çalışınız.

Elastik Çorap

Varis çorabı olarakda isimlendirilen bu çoraplar dışardan bacak toplardamarlarınıza sabit bir basınç uygulayarak kanın kalp istikametinde akışını kolaylaştırır. Gün içerisinde bu çorapları giymeye ihtimam göstermeniz şikayetlerinizi azaltacaktır. Çorabı satın alırken denemeniz ve kendi bedeniniz için en uygun olanını almanız kıymetlidir.

İğne Tedavisi – Skleroterapi

Genel manada estetik şikayetleri ön planda olan hastalarda kılcal damarlara yönelik ilaç tedavisi skleroterapi ismini alır. Hekiminiz kılcal damarların içerisine bir ilaç enjekte ederek o damarların tıkanmasını sağlar.

Lazer yahut Radyofrekans Tedavisi

Bu formüllerde genişlemiş olan damarın içerisine lazer yahut radyofrekans ile bir güç verilir ve damarın ısı tesiri ile ortadan kalkması amaçlanır.

Cerrahi Tedavi

Damarların çok kıvrımlı olduğu yahut damar çapının çok geniş olduğu hastalarda bu yöntmelerle damarda kapanma sağlanması mümkün olamayacağından klasik cerrahi sistem gündeme gelmektedir. Kasıktan ve ayak bileği hizasından yerleştirilen bir tel vasıtası ile genişlemiş olan damar çıkarılır.

Lazer yahut Radyofrekans kateteri damar içerisine yerleştirildikten sonra kasık bölgesine kadar ilerletilir ve tekrardan geriye çekilerek damar kurutulur.

Toplumda epey sık görülen bir hastalıktır. Alt ekstremite toplardamarlarının yüzeyel genişlemesi olarak tanım edilebilir. Toplardamarlar, kirli kanı kalbimize taşıyan damarlardır. Yer çekimine karşı çalışırlar ve toplardamar içlerinde kanın kalbe hakikat hareket etmesini sağlayan kapakçıklar bulunmaktadır. Baldır kaslarımızın kasılıp gevşemesi ve toplardamarların elastik yapısı kanın kalbe hakikat hareketini sağlayan başka faktörlerdir.

Kaynak: https://www.doktortakvimi.com/blog/varis-2

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu