Kalp Sağlığı

Varislerime Antrenman Güzel Gelir mi? O Halde Bilmeniz Gereken 13 Şey.

1. Hekiminizle konuşun – Yeni bir antrenman programına başlamadan evvel, itimatla idman yapabileceğinizden emin olmak için hekiminizle konuşun.

2. Bedeninizi dinleyin – Her vakit bedeninizi dinleyin. Antrenman sırasında ağrılarınız oluyora yahut damarlarınızı daha da kötüleştiriyorsa, durmalı ve hekiminizle konuşmalısınız.

3. Isınma – Kaslarınızı aktiviteye hazır hale getirmek için rastgele bir antrenman seansına bir ısınma ile başlayın.

4. Yürüyüş yapın – Yürüyüş en kolay idman biçimlerinden biridir. Hoş günlerde dışarı çıkın ve biraz pak hava alın. Kışın ortasında, bir alışveriş merkezinin içinde dolaşabilirsiniz. Bir fitness merkezine erişiminiz varsa, koşu bandı harikadır. Yürüdüğünüzde, bacaklarınızdaki kaslar kanın damarlarınız boyunca itilmesine yardımcı olur, bu da varisli damarlarınız üzerindeki baskıyı azaltır.

5. Bisikleti pedallayın – Bisiklete binin yahut spor salonunuzda sabit bir bisiklet kullanın. Bisiklete binme bacak kaslarınızı kullanır ve bu da kanın bacaklarınızdan dışarı itilmesine yardımcı olur.

6. Yüzmeye gidin – Yüzme, varisli damarlar için birçok avantaj sunar. Yüzme sizi yalnızca suyun içinde itmekle kalmaz, birebir vakitte kanı bacaklarınızdan dışarı iter. Yüzerken, bacaklarınız vakit zaman kalbinizin düzeyinin üzerinde olacaktır, zira yataysınız ve bu da bacak damarlarınızdan kan akışını artırır.

7. Baldırlarınızı çalıştırın – Baldırlarınızın bacaklarınızdaki kanın hareket etmesini sağlamada çok kıymetli bir rolü vardır. Uzun yürüyüşler yapamasanız bile, baldır kaslarınızı çalıştırabilirsiniz. Takviye için bir sandalye kullanarak ayakta durun, yavaşça ayak parmaklarınız üstünde yukarı kalkın ve sonra tekrar aşağı inin. Bunu 10-15 kere tekrarlayın, sonra kısa bir orta verin ve 10-15 kere tekrarlayın.

8. Üst bacağınızı çalıştırın – Uyluk kaslarınız kanı üst bacaklarınızdan bedeninize geri götürmeye yardımcı olur. Bir sandalyede oturup kalkın. 10 – 15 tekrar yapın, bir orta verin ve sonra 10 – 15 tekrar yapın.

9. Yavaşlayın ve gevşeyin – Antrenmanınızı bitirmeden birkaç dakika yavaşlayın evvel ve akabinde bacaklarınızı yavaşça gererek dinlendirin.

10. Nefesinizi tutmayın – Zorlayıcı rastgele bir antrenman, karnınızdaki damarlar üzerindeki baskıyı arttırır. Yavaş nefesler aldığınızdan emin olun, zira nefesinizi tutmak karnınıza baskı yapar ve bacak damarlarınızın boşalmasını önleyebilir.

11. Ağır yükleri kaldırmayın – Ağır yüklerin kaldırılması damarlarınızdaki basınç ölçüsünü artırır. Tartı kaldırmanız gerekip gerekmediğini ve sizin için ne kadar tartının inançlı olduğunu görmek için hekiminizle konuşun.

12. Damarlarınızla ilgilenmek için “sadece idman yapmayın”. Unutmayın, antrenman damarlarınıza dikkat etmek için genel bir programın yalnızca bir kesimidir. Sağlıklı bir diyet de kıymetlidir.

Kaynak: https://www.doktortakvimi.com/blog/varislerime-egzersiz-iyi-gelir-mi-o-halde-bilmeniz-gereken-13-sey

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu