VPN Nedir? Ne İşe Yarar?

VPN (Sanal Özel Ağ) nedir? Ne işe yarar? Ne işe yaramaz? Corona virüsü sebebiyle VPN kullanımı neden arttı? Bir ağın güvenliği sadece VPN ile sağlanabilir mi? Home-office çalışırken VPN kullanılır mı?

Corona virüsü sebebiyle home-office çalışanların artmasından dolayı hem özel hem resmi kurumlar, kurumsal veri ve bilgilerini korumak amacıyla VPN teknolojisinden yararlanıyor. Peki, siz bireysel olarak VPN kullanmalı mısınız?

VPN Nedir?

VPN, cihazlar veya ağlar arasında tünelleme protokolleri ile oluşturulan sanal özel bir ağdır. 1996 yılında Microsoft bünyesinde Noktadan Noktaya Tünelleme Protokolü (PPTP) ile oluşturulan sanal ağ ile ortaya çıkan VPN teknolojisi artık çok daha güçlü tünelleme ve kriptografi protokolleri ile kullanılmakta.

VPN teknolojisinden öncelikle farklı fiziki konumlarda ofisleri bulunan veya şirketler arası güvenli bir iletişim ağına sahip olmak isteyen işletmeler yararlanmaya başladı. VPN’in bireyler arasında kişisel verileri korumaya olan isteğin ve erişim engellerinin artması ile popülerlik kazandı. Kurumsal olarak Site to Site VPN çeşidi tercih edilirken uzaktan çalışanlar veya bireysel kullanıcılar Remote Access VPN çeşidini kullanıyor.

Corona sebebiyle birçok sektörde home-office çalışma modeline geçilmesi VPN kullanımının artmasına sebep oldu. Bunun nedeni de VPN ile evden çalışanların şirket ağına fiziksel olarak şirkette gibi bağlanmalarını sağlaması. Bu sayede home-office çalışanlar şirket ağında bulunan dosya ve belgelere güvenli bir şekilde erişebiliyor. Sadece home-office çalışanlar değil, normal koşullarda iş gereği sık sık seyahat edenler de VPN sayesinde şirket ağına dünyanın neresinde olursa olsunlar güvenli bir şekilde bağlanabiliyorlar.

VPN Ne İşe Yarar?

Bireysel olarak VPN kullanıldığında öncelikle bağlanılan ağ içinde şifresiz bir şekilde seyahat eden internet trafiği şifrelenir. Öncelikle internet servis sağlayıcısı VPN aktifleştirildiğinde internet trafiğinin içeriğini göremez. Bunun sebebi VPN’in aktifleştirildiği cihaz ve VPN sunucusu arasında bir tünel oluşması ve bu tünelde seyahat eden verilerin Gelişmiş Şifreleme Standardı (AES) gibi kriptografi yöntemleri ile şifrelenmesidir. Kullanılan cihazın internet protokol (IP) adresi ise VPN ile maskelenir ve internette VPN sunucusunun IP adresi ile iletişim kurulur. Ortak kullanılan ve WPA2 korumasına sahip olmayan Wi-Fi ağlarında VPN kullanılarak ağ içinde seyahat eden veri ve bilgilerin güvenliği sağlanabilir.

Ağ güvenliği için VPN kullanılabilir fakat sadece VPN ile ağ güvenliği tam anlamıyla sağlanamaz. VPN sayesinde ağ üzerinden gelebilecek ortadaki adam (Mitm) saldırılarına karşı korunma sağlanabilir fakat VPN programları birer antivirüs programı olarak işlev görmez. Ayrıca, VPN sunucusundan çıkan veri paketleri şifreli değildir. World Wide Web (WWW) üzerinde şifreli iletişim kurmak için tarayıcılarda HTTPS Everywhere gibi web sitelerin Güvenli Hipermetin Transfer Protokolünü kullanan (HTTPS) versiyonlarına giriş yapılarak şifreli iletişim sürdürülebilir.

Bireysel internet trafiğinizin üçüncü partiler tarafından izlenmesini, internet ile fiziki konumunuzu paylaşmayı istemiyor ve hem IP bazlı hem Derinlemesine Paket İnceleme (DPI) ile yapılan erişim engellerini aşmak istiyorsanız VPN kullanabilirsiniz. Ücretsiz VPN programları proxy gibi IP adresinizi değiştirmenizi sağlayabilir fakat gerekli şifrelemeyi size sağlayamayabilir. Ücretsiz VPN ve antivirüs programları kullanılmamalıdır.

Popüler VPN şirketlerinden biri olan ExpressVPN, ücretsiz olan birçok uygulamanın finansal kazanç sağlamak için kullanıcı verilerini kaydettiğini ve üçüncü partilere sattığını belirtiyor.

Ücretsiz olarak kullanılabilecek uygulamalar Electronic Frontier Foundation tarafından önerilen HTTPS Everywhere, Privacy Badger veya uBlock Origin gibi uygulamalar olabilir. Ücretsiz antivirüs, hafıza temizleyici gibi programlar ise işlevlerini yerine getirmektense kişisel verilerinizi tehlikeye atabilir.

4 thoughts on “VPN Nedir? Ne İşe Yarar?

 • 14 Ağustos 2020 tarihinde, saat 04:24
  Permalink

  iyiymiş,teşekkürler bilgi için

 • 22 Temmuz 2020 tarihinde, saat 22:19
  Permalink

  Sağlık önemli…

 • 17 Temmuz 2020 tarihinde, saat 01:57
  Permalink

  iyiymiş,teşekkürler bilgi için

 • 4 Temmuz 2020 tarihinde, saat 23:00
  Permalink

  Güzel yazı olmuş

Yorumlar kapatıldı.