Güzellik

Yağlı saçlarla başa çıkmanın 3 kolay yolu!

Saçlarımız neden yağlanır?

Cildimizin her yerinde yağ bezleri bulunmaktadır. Bilhassa yüzde, göğüste, ve bilhassa baş derimizde çok fazla var. Saç derisindeki ve saç köklerindeki yağ bezleri cildin kurumasını tedbire misyonu görmektedir. Ayrıyeten sebum sayesinde başınızda asidik bir ortam oluşur. Patojenik mikroplar, bakteriler ve virüslerin cilde nüfuz etme bahtı pek yoktur. Fakat sebum baş derisinde kalmaz, vakitle yayılır ve saç başının yağlı görünmesine sebep olur.

Yağlı saçlarla nasıl başa çıkılır?

1) Saçınıza daha az dokunun

Saçınızı daima hür bırakmak dışardan gelecek tozlara daha çok maruz kalır. Yüzünüze düşenbukleleri fırçalamak yahut ellerinizle saçınızı gevşetmek saçın yağlanmasına sebep olur. Ellerinizde saç köklerinizden tellere yanlışsız çekerseniz sebumu dağıtmış olursunuz. Böylelikle, saçlarınız tekrar daha süratli yağlı ve telli görünüyor. Bunu önlemek için sık sık saçlarınızı örgü formunda kullanabilirsiniz.

2) Saçınızı her gün yıkamayın

Hızlı yağlı bir saçın en yaygın nedenlerinden biri, saçınızdaki yağları sıyırıp kuru bir saç derisine yol açabilen günlük saç yıkamadır.  Saçları sık sık yıkamanın sonucunda sebum üretiminiz daha da artar. Bu nedenle, saçınızı daha az sıklıkta yıkayarak saçınızı “yeniden eğitmeye” çalışın. Zamanla sebumunuz buna alışır ve daha az sebum üretir. 

İpucu: Günlük saç yıkamanız olmadan yapmayı sıkıntı buluyorsanız, en azından hafif yüzey etkin unsurlar içeren bir şampuan seçmelisiniz.

3) Saçınızı çok sıcak yıkamayın

Saçınızı yıkamaya gelince bir diğer ipucu su sıcaklığıdır. Kesinlikle saçınızı yıkarken çok sıcak suyla durulamaktan kaçının.  Bu, saç derinizi kurutur ve sebum üretiminizi daha da uyarır. Çok soğuk olmayan ılık bir su ile saçlarınızı yıkayabilirsiniz, vakitle saçlarınızın daha az yağlandığına şahit olacaksınız.

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/yagli-saclarla-basa-cikmanin-3-kolay-yolu/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu