Sağlık

Yararları saymakla bitmiyor! Uçkunun(ışgın) yararları nelerdir? Işkın nasıl tüketilir?

Dağlık alanlarda yetişen ekşimsi bir tadı olan uçkun otu, yüzyıllardır sıhhat açısından da tüketilir. C vitamini bakımından varlıklı olan Uçkun otu, yapılan araştırmalarda bilhassa hücreleri yenilediğinden kanser tedavisinde tesirli olabileceği argüman edildi. Yayla muzu olarak da bilinir. Pekala Uçkunun yararları nelerdir? Uçkunun yararları nelerdir? Işkın nasıl tüketilir?

Doğu ve Güneydoğu bölgesinde yayla muzu olarak da anılan uçkun otunu meyve niyetine tüketilmektedir. Kırmızı ve kahve rengi çiçeklere sahip uçkun kivi meyvesi ile tıpkı tada sahiptir. Kimi yörelerde uçkuna ışkında denir. Yapılan araştırmalarda ışkının içerdiği polifenol husus sayesinde oluşma ihtimali olan kanser hücrelerini yok ettiği tespit edilmiştir. Pişirildiğinde iki kat özelliği aratan ışkın otu kanserle çabada en tesirli doğal ilaç seçilmiştir. Yaprakları zehirli olan bu otun yalnızca sap kısmı tüketilir. Bilimsel literatüründe Reun Ribes ismiyle bilinir. İçeriğinde C vitaminin yanı sıra A, B1, B2, E ve K vitaminlerini de barındırır.

Yabani olarak yetiştirilen bu ot Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da önemli bir pazar alanına sahiptir. Yöre halkı tarafından yüzyıllardır tüketilen uçkun birçok hastalığa da yarar sağlar. Bilhassa mide hastalıklarına güzel gelen uçkun, şeker ve tansiyon üzere sıhhat problemlerine âlâ geldiği bilinir. Kabukları ciltte oluşan çatlak ve lekelere ortadan kaldırır. Kaynatılıp suyu doğal ilaç olarak kullanılabilir. 

UÇKUNUN YARARLARI NELERDİR?

 • Kan şekerini dengelediğinden şeker hastalarının da rahatlıkla tüketebileceği bir besindir. 
   
 • Kaynatılıp suyu içildiğinde astım ve nefes darlığının yanı sıra daima öksürüğe de âlâ gelir. 
   
 • Mide duvarını koruyarak delinmesini yada yara oluşmasını önler. Tıpkı vakitte mide asidini dengeleyerek yemek borusu kanserine yakalanma mümkünlüğü azaltır. 

tunceli dağlarında uçkun toplayan biri

 • Günde 300 gram tüketildiğinde bedenin gereksinimi olan C vitaminin yüzde 50’sini sağlar. Bunun yanı sıra A, B1, B2, E ve K vitaminleri bakımından da epeyce zengindir.
   
 • Oluşan güneş ve hamilelik lekeleri için kabuğunun içindeki kısmı sürerek bu lekelerden kurtulabilirsiniz. Tıpkı vakitte cilt kırışıklıklarını gidererek yaşlanmayı geciktirir.
   
 • Bedendeki hür radikallerin oranını azaltarak gerilim, uykusuzluk ve yorgunluk üzere kronik rahatsızlıklara da uygun gelir. 
   
 • Işkının tıpkı vakitte iştah açıcı özelliğe sahiptir. 

şimdi olgunlaşmamış uçkun

IŞKIN NASIL KULLANILIR?

Kök kısmına kadar çıkarılan ot düzgünce yıkanarak kaynatılır. Süzülerek çayı içilir. Sabah aç karan içildiğinde kandaki şekeri düşürür yahut istikrarlar. 

UÇKUNUN ZİYANI VAR MI?

Çok tüketildiğinde bağırsak işlevlerini olumsuz tesirler bu da ishale neden olur. Bunun yanı sıra içerdiği kimi kimyasallar böbreklerdeki suyun çabuk bitmesine neden olur. Ayrıyeten yeterlice yıkanmadan ve soyulmadan tüketildiğinde zehirlenme oranını artırır. Amerika da yapılan bir araştırmada çocukların bu besini tüketmesi uygun görülmez. 

Kaynak: https://www.yasemin.com/saglik/haber/2749134-faydalari-saymakla-bitmiyor-uckununisgin-faydalari-nelerdir-iskin-nasil-tuketilir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu