Anne ve Çocuk

Yargıtay’dan karar: Eşini kıskandırmak kusur olarak görüldü!

Evli çiftler için Yargıtay’dan yeni bir karar çıktı. Kıskançlık erkeğin davranışından kaynaklanıyorsa bayanın kusurlu olmayacağına hükmetti. Kararda, bayanın kıskançlığının erkeğin davranışına reaksiyon niteliğinde olduğu, bunun da kusur olarak tanımlanacağı belirtildi.

İstanbul’da bir bayan, kendisini aldattığı teziyle eşine boşanma davası açtı. Erkek de çok kıskançlık nedeniyle eşinden davacı oldu. Tarafları dinleyen lokal mahkeme, erkeğin inanç sarsıcı davranışlarda bulunduğunu, evlilik birliği sorumluluğunu yerine getirmediğini belirterek, kocayı ağır kusurlu buldu. Mahkeme çiftin çocuklarının velayetlerini bayana verdi. Mahkemenin kararını beğenmeyen koca davayı istinaf mahkemesine taşıdı.

Yargıtaydan karar

KONU YARGITAY’A TAŞINDI

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 11. Hukuk Dairesi ise erkeğin evlilik birliğini devam ettirmek istemeyerek konuttan ayrıldığını ve inanç sarsıcı davranışlarının olduğunu, bayanın ise çok kıskançlık yapıp eşine baskı uyguladığını aktararak, tarafları eşit kusurlu kabul etti. Daire, bayanın tazminat talebini de reddetti. Bu sefer karşı taraftan itiraz geldi, bahis Yargıtay’a taşındı.

Kaynak: https://www.yasemin.com/aile/haber/2992967-yargitaydan-karar-esini-kiskandirmak-kusur-olarak-goruldu

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu