Sağlık

Yaz aylarında dişinize yeterli gelecek besinler

Anne ve babamızdan genetik olarak diş ve dişeti rahatsızlıkları miras kalmış olabilir ama sağlıklı bir ağız ve diş yapısı sizin elinizde. Alacağınız tedbirlerle bu riskleri minimuma indirmek hatta ortadan kaldırmak mümkündür.

Sistemli fırçalama ve hekim denetiminin yanında beslenme tarzımızı değiştirerek çürük ve dişeti rahatsızlıklarının önüne geçebildiğimiz üzere bu dokuları sağlıklı besinlerle güçlendirmek elimizde. Mümkün olduğunca asitli içecekler, karbonhidrat yüklü beslenme,,fast food besinler ve şekerli eserler yerine içerdikleri vitamin,lif, kalsiyum ve fosfor açısından ötürü sebze-meyve ve protein tüketmekte büyük yarar var.

1 – Lifli sert besinler

Ana öğünlerin yanında ve orta öğünlerde lifli ve sert besinlerin tüketimi, hem dişlerimizin üstünde oluşan plağın temizlenmesine yardımcı olacaktır hem de lifli ve sert besinleri tüketmek için daha fazla çiğneme hareketi yaptığımızdan tükürük salgısının artışını sağlayacaktır. Tükürük akışının artması dişlerimizin doğal yolla temizlenmesine ve ağız içerisindeki asit istikrarının sağlanmasına yardımcı olacaktır. Bu sert besinlere örnek olarak; elma, erik, havuç, kereviz üzere besinleri verebiliriz.

2 – Kuruyemiş

Kuruyemiş üzere orta öğünlerde tüketimi genel sıhhatimiz için de faydalı olan besinler içerisindeki yağlar, dişlerimizin üzerinde plağın birikmesini engelleyecektir. Aynı vakitte kuruyemişler de sert besinler kategorisine girdiği için diş yüzeyini temizlemenin yanında tükürük akışının artışına yardımcı olacaktır.

3 – Kalsiyum içeren besinler

Bunların yanı sıra kalsiyum içeren besinlerin tüketimi bizleri diş eti rahatsızlıklarından koruyacaktır. Süt, yoğurt, peynir, kefir üzere besinlerin sık tüketimi bu nedenle değerlidir. Ayrıyeten yemeklerden sonra peynir yenmesi ağızda değişmiş olan asidik dengeyi sağlayacak ve dişlerimizi çürükten koruyacaktır.

4 – Maydanoz

Maydanoz tüketimi genel sıhhatimiz açısından toksinleri atmamızda yararlı olacağı üzere gün içerisinde bizi ağız kokusundan da kurtaracaktır.

5 – Yeşil çay

Bunun yanında yeşil çay tüketimi de maydanoz üzere, toksin ve ödemlerden kurtulmamızda, sindirimde ve ağız kokusunda da yardımcıdır. Yeşil çay, içeriğindeki hususlar sayesinde ağızdaki bakterilerin elimine edilmesini sağlamaktadır. Sık yeşil çay tüketimi ağız kanserlerine karşı da alınabilecek tedbirlerdendir.

6 – Balık

Balık, fosfor içeriği sayesinde dişlerimizin ve kemiklerimizin güçlenmesinde en değerli dayanak besinlerdendir. Münasebetiyle daha sağlıklı dişler için haftada en az bir defa balık tüketilmelidir.

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/yaz-aylarinda-disinize-iyi-gelecek-besinler/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu