Kalp Sağlığı

Yaz aylarında kalp sağlığına dikkat edin!

Yaz aylarının aşırı sıcak günlerinde kalbin iş yükünde ve kanın pıhtılaşma özelliğinde artış namacıylaiyle kalp spazmı, kalp krizi gibi yaşamı tehdit eden haller meydana çıkabileceğini bildiren uzmanlar, kalp sağlığı amacıyla uyarılarda bulundu.. 

Kalp rahatsızlıklarının aşırı sıcak havalarda normale göre artış gösterdiğini bildiren Doç. Dr. Mehmet Emre Özpelit, “Hava sıcaklığının yükselmesi ile beraber bedenimiz bu artışı dengeleyebilmek amacıyla terleme yolunu kullanır. Cilt damarlarına giden kan seviyesi normale göre gerektiğince artar. Bu da kalbin iş yükünü çoğaltarak kalp hızında yani nabızda artışa fakat kan basıncında düşüşe namacıyla olur..

Önceden ritim sorunu tanısı alan hastalarımızın şikâyetlerinde yaz aylarında artış görmekteyiz. Sıklıkla çarpıntı atakları, düzensiz ritim hissi ve anlık tekleme-duraklama hissi gibi yaşam niteliğini bozan yakınmaları olmaktadır” dedi. .

Sıcak havaların ciddi sağlık sorunlarına zemin hazırladığını söyleyen  Doç. Dr. Mehmet Emre Özpelit, “Yine sıcak havalarda terleme ve soluk yolu ile su kayıbı normalden çok bulunduğu amacıyla kan basıncı yani tansiyon değerleri de düşebilir. Hastalar baş dönmesi, göz kararması, baygınlık durumu hem de tam bayılma yaşayabilirler. Yaz aylarının aşırı sıcak günlerinde kalbin iş yükünde ve kanın pıhtılaşma özelliğinde artış namacıylaiyle kalp spazmı, kalp krizi gibi yaşamı tehdit eden hallerde da geçici artışlar görülebilir” ifadelerini kullandı.. 

Sıcak havalarda kalp sağlığımızı korumamız amacıyla mühim ipuçları veren Özpelit, sözlerini şu şekilde devam etti: 

“Bol su içmek, günde en az 2-2,5 litre arası su tüketmek bu olumsuz hallere karşı en mühim korunma basamağıdır. Sıcağa direkt olarak maruz kalmaktan kaçınmalıyız. Öğle vaktinde güneşe çıkılmamalı, yürüyüş amacıyla sabah erken ya da akşamüzeri daha serin saatler seçilmelidir. Genellikle koroner arter hastaları amacıyla akşam saatleri daha uygundur. Ağır gıdalardan uzak durulmalı, tatlı, hamur işi, kızartma gibi besinleri tüketmekten kaçınılmalıdır..

Akşam geç saatte yemek yemek kalbin iş yükünü arttıracaktır, en geç saat 19.00 – 19.30 arası akşam yemeğinin bitirilmesini öneriyoruz. Alkol, çay, kahve gibi nabzı hızlandırıp, bedenimizdeki su sayısını azaltan içeceklerden uzak durulmalıdır. Kalp hastalığı olanlar kesinlikle yaz aylarında hekimlerine danışmalı ve ilaç düzenlemeleri yapılmalıdır. İdrar söktürücü ilaç kullanan kalp yetersizliği hastaları ve tansiyon hastalarının kullandıkları ilaç dozlarında azaltma yapılması gerekebilir.” 

İlgili Makaleler

24 Yorum

  1. selam arkadaşlar paylaşımınız inan ki ilgi uyandırıcı, linkedinde paylaştım

Başa dön tuşu