Anne ve Çocuk

Yaz tatilinde çocuklar ders çalışmalı mı? Yaz ayında nasıl ders çalışılır?

Yaz tatiline girmek için geri sayım yapan çocuklar, büsbütün imtihanlar ve derslerin bittiği şu günlerde, daha okula dair bir kelimeyi ağza almaya müsaade vermeyebilmektedir. Yaza dair planlarını büsbütün eğlenme ve gezmeye dayalı olarak yapan çocuklar, arkadaşlarıyla vakit geçirmek için aylar öncesinden hayal kurmaya başlarlar. Uzmanlar açıkladı. Yaz tatilinde çocuklar ders çalışmalı mı? Yaz ayında nasıl ders çalışılır?

Yaz tatili başlayacak öğrenciler için memnunluk kaynağı olan güneş, kıyı, kum, sokak ve arkadaşlar bütünlemesi akla gelirken, ebeveynler için “3 ay boyunca nasıl ders çalıştıracağım. Ders çalışması yanlışsız mu ?” üzere sorular zihinleri kemirmektedir. Bir taraftan bir yıl boyunca ağır tempoda her gün okula giden çocuklar, bir taraftan dersleri unutma korkusu sararken bu tüm ebeveynlerin ortak tasası haline gelmektedir. Bunun için açıklama yapan uzmanlar, çocukların yaz tatili sürecinde herkesin misyon ve sorumluluklarının devam ettiği şuurunda hareket etmesi gerektiğini önerdi.

tatilde çocuklar

YAZ TATİLİNDE ÇOCUKLAR DERS ÇALIŞMALI MI?

Uzmanlar, her insan üzere çocuklarında ağır okul temposundan sonra bir molaya gereksinimi olduğunu ve kendisi için bir şeyler yapması gerektiğini belirtti. Okula gittikleri için ne istiyorlarsa yapılması gerektiğini açıklayan uzmanlar, tatil olsa dahi misyon ve sorumlulukların hala devam ettiğinin şuuruna erişilmesi gerektiğini de belirtti. Mesela sabah o kadar erken kalkmayabilir ancak günlük test sayısını bitirmeli, üzere örneklerle açıklanan yaz tatilinde ders çalışma konusunda, çocukların yapması gereken şeylere ebeveyni değil, kendisinin vermesi gerektiği açıklandı.

yazın ders çalışmak

Çocuklara sorumlulukların verilmesi ve misyonları bittiğinde kendine kalan vaktinde istediği şeyleri yapabilme özgürlüğünün olması onu bir sonraki yetişkinlik evresinde hayata adaptasyonu açısından da daha güzel olacaktır.

ders çalışan çocuk

Okuldaki başarısına bağlı olarak mutlaka davranılmamalı, akademik muvaffakiyete nazaran sevgi sunulmamalıdır. Ebeveynlerin çocuklarıyla içten ilgilendiğinde diye mevzuyu ekleyen uzman görüşler aslında yaz tatili geldiğinde çocuğa ders baskısı da yapmak zorunda kalmayacağını ortaya koydu. Sorumluluk şuurunda olan çocuk kendi vazifelerini yerine getirmede bir diğerinin lafına muhtaçlık duymadan kendi kendine işlerini halledecektir.

ders çalışmak

YAZ AYINDA NASIL DERS ÇALIŞIR?

Günlük ve haftalık maksatlar belirlenerek, yaz tatili planı hazırlanmalıdır. Bu gayeler için çocuğun kendisine mükafatlar koymasını ve kendi kendine başardığında o kendine koyduğu mükafatı almasını ya da yapması için dayanak verebilirsiniz. Ancak bir ebeveyn ödül sistemini derse entegre edip çocuğa karşı bunu kullanmamalıdır. Çocuğun hayat prensibinde bu stil destekleyici durumlarda sadece tavsiye edebilirsiniz. En başta bunun için ufak ufak başlanması ve sistemi oturtarak devam edilmesi gerektiğini unutmayın. Ayrıyeten herkesin odaklanma mühletleri farklı olduğundan dikkatinin dağıldığı vakitleri fark etmesini ve mola vermesi için ikazlarda bulunabilirsiniz. Yazın ders çalışmanın büsbütün destekleyici bir şey olduğunu hayatımızın her periyodunda bilgiye açık halde çalışmamız gerektiğini daima hatırlatmanızda yarar olacaktır.

Kaynak: https://www.yasemin.com/cocuk/haber/2989751-yaz-tatilinde-cocuklar-ders-calismali-mi-yaz-ayinda-nasil-ders-calisilir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu